Eesti sõlmib USA-ga sõdurite staatust reguleeriva leppe, USA tehnika hakkas liikuma Poola suunas ({{commentsTotal}})

Eesti ja Ameerika Ühendriigid valmistavad ette kaitsekoostöö kokkulepet, mis hakkab reguleerima Eestis viibivate USA relvajõudude liikmete õiguslikku staatust. Täna teatati ka sellest, et osa eelmisel nädalal Saksamaale saabunud USA sõjatehnikat hakati liigutama juba Poola suunas.

Ameerika Ühendriigid on teinud Eestile ettepaneku sõlmida kaitsekoostöö kokkulepe, mis reguleeriks üksikasjalikumalt Eestis viibivate USA relvajõudude liikmete, nende ülalpeetavate ja lepinglaste staatust. Kokkulepe täiendab juba olemasolevat kõigi NATO liikmesriikide vahelist relvajõudude staatuse kokkulepet (NATO SOFA), vahendas BNS.

Kaitseministeeriumi õigus- ja haldusküsimuste asekantsler Erki Kodar sõnas, et leping lihtsustab Ameerika Ühendriikide relvajõudude liikmete ja lepinglaste tegutsemist Eestis ning samuti suurendab läbi teatud soodustuste nende heaolu, lähtudes seejuures ühisest strateegilisest huvist ja põhimõtetest.

Kaitseministeeriumi õigusosakonna juhataja asetäitja Kalle Kirsi sõnul reguleerib teiste NATO liikmesriikide sõjaväelaste Eestis viibimist üldiselt 1951. aastal sõlmitud NATO SOFA leping, kuid Ameerika Ühendriikidega sõlmitav kaitsekoostöö kokkulepe hõlmab laiemat teemaderingi. Ta tõi üheks näiteks keskkonnaküsimused, mis tänapäeval on olulisemad, kui eelmise sajandi keskpaigas.

Eesti ja USA kaitsekoostöö kokkulepe käsitleb muu hulgas USA relvajõudude lepinglaste staatust, kaitseväe käsutuses olevate alade ja ehitiste kasutamist ameeriklaste poolt, samuti ameeriklaste õigusi ise püstitada vajalikke ehitisi nende kasutusse antud aladel.

Kokkulepe reguleerib ka karistusõiguse kohaldamist USA relvajõudude liikmete ja ülalpeetavate suhtes ehk siis USA kaitseväelaste poolt Eestis viibimise ajal toime pandud väär- või kuritegude menetlemise jurisdiktsiooni. Kokkuleppes täpsustatakse neid NATO SOFA sätteid, mis näevad ette olukorrad, mis juhtudel kehtib Eesti kui vastuvõtva riigi ja mis juhtudel Ameerika Ühendriikide kui saatjariigi jurisdiktsioon oma relvajõudude liikmete üle.

Ka täpsustatakse kokkuleppes USA relvajõududele ettenähtud maksusoodustuste rakendamist, mille fookus on eelkõige ametlikuks kasutamiseks mõeldud kaupadel ja teenustel. Üldiseks põhimõtteks rahvusvahelises kaitsekoostöös on, et vastuvõttev riik ei teeniks tulu lähetava riigi relvajõudude arvel.

Kokkuleppe allkirjastavad Eesti kaitseminister ja USA suursaadik Eestis, leppe peab allkirjastamise järel ratifitseerima riigikogu.

Eesti on sarnase lepingu sõlminud näiteks Saksamaaga. Ameerika Ühendriigid on sõlminud sarnased lepingud näiteks Saksamaa, Hollandi, Poola, Bulgaaria ja veel mitme riigiga.

USA kaitseväelased läbivad talvesõjakursuse

estis teenivad USA kaitseväelased läbivad talvesõjakursuse, mille viivad läbi Scoutspataljoni instruktorid.

Esmaspäeval alanud ning laupäevani kestvatel talvesõjakursusel õpivad Eestis teenivad USA kaitseväelased talvistes oludes ellujäämist, suuskadel liikumist ning suuskadel patrullimist, edastas 1. jalaväebrigaadi pressiesindaja.

Kursuse viivad läbi Scoutspataljoni instruktorid.

Kursusest võtab osa Eestis teeniv USA kompanii ning harjutused viiakse läbi Tapa piirkonnas.

Esimene osa USA tehnikat asus Saksamaal Poole poole teele

Esimene voor USA sõjamasinaid ja varustust asus täna Saksamaa Bremerhaveni sadamast teele Poola poole, teatas "Aktuaalne kaamera".

Tankid, soomukid ja varustus saabusid Bremerhavenisse viimase kolme päeva jooksul meritsi.

Kõigepealt plaanitakse äsjasaabunud masinaid ja varustust kasutada jaanuari lõpus USA ja Poola ühisel suurel sõjaväeõppusel.

USA armeejuhtide sõnul näitab saadetis USA kaljukindlat pühendumist Euroopa kaitsmisele.

Juulis leppisid NATO riigid Varssavi tippkohtumisel kokku liidu idatiiva tugevdamises, paigutades Baltimaadesse ja Poola umbes tuhandemehelised lahinguüksused.

Lisaks sellele paigutatakse operatsiooni Atlantic Resolve käigus Kesk- ja Ida-Euroopasse umbes 4400 seni Colorados asunud USA kolmanda tankibrigaadi sõjaväelast.

Poola uudisteagentuur IAR edastas eelmisel nädalal, et brigaadi varustus, sh tankid Abrams ja soomukid Bradley toimetatakse reedeks Saksamaale Bremenhaveni sadamasse.

Sõjaväelasi hakatakse Euroopasse edasi saatma sel nädalal ja see protsess võtab umbes kaks nädalat. Allüksuste juhatus hakkab paiknema Poolas.

USA sõjaväelased paigutatakse Leetu, Lätti, Eestisse, Bulgaariasse ja Ungarisse, märkis agentuur.

Esialgu oli plaanis, et sõjaväelased saabuvad jaanuari lõpus, kuid USA president Barack Obama kiirendas protsessi, et 20. jaanuaril ametisse astuv Donald Trump seda peatada ei saaks, väitis IAR.

Toimetaja: Laur ViirandRassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.