"Välisilm": Süüria rahukõneluste tulevik on endiselt ebaselge ({{commentsTotal}})

Viimasel ajal on Süürias üsnagi rahulik olnud, sest ametlikult kehtib seal ikka veel Türgi ja Venemaa vahendatud relvarahu, ehkki mõlemad pooled on seda rikkunud ja mässurühmitused ka teatanud, et kui valitsusväed relvarahu rikkumist ei lõpeta, siis nemad enam sellest kinni ei pea. Siiski nendib ÜRO, et relvarahu peamiselt kehtib, vahendas "Välisilm".

Suhteliselt rahulik on hoolimata sellest, et islamiäärmuslikke organisatsioone ISIS-t ja Jabhat Fateh al-Shami (Levanti Tagasivallutamisrinnet) ehk varasemat Al-Nusra Rinnet relvarahusse ei kaasatudki, nagu paraku ka kurdi võitlejaid.

Samuti islamiäärmuslusse kalduv Ahrar al-Sham (Levanti Vaba Rahva Islamiliikumine) oli algul relvarahuga nõus, hiljem aga keeldus nende esindaja rahuleppele alla kirjutamast.

Suurimad relvarahuaegsed lahingud käivad Barada orus, kus valitsusväed ja neile sõbralikud rühmitused on vastamisi Levanti Tagasivallutamisrindega. Olukord on raske, sest orus asuvad pealinn Damaskuse joogiveevarud.
"5,5 miljonit inimest on oma veevarudest kas ilma jäänud või saavad neid minimaalselt kasutada olukorra tõttu Wadi Barada allikate juures, kohe Damaskuse külje all ja seetõttu, et 70 protsenti veevarustusest on purustatud kas lahingute või sabotaaži või mõlema tõttu," selgitas ÜRO Süüria eriesindaja erinõunik Jan Egeland.

Relvarahu on oluliselt parandanud diktaator Bashar al-Assadi positsioone. Rahvusvahelisi loorbereid lõikab relvarahust aga peamiselt Venemaa, sest Venemaad ja Iraani peetakse selle rahu peamisteks sobitajateks. Muil põhjustel jääb Iraan aga rahvusvaheliselt endiselt suhteliselt isoleerituks, seega pole tema mainekujunduslik võit nii suur kui Venemaa oma.

Venemaa on oma liitlase Bashar al-Assadi püsimajäämises nüüd nii kindel, et hakkab tasapisi juba piirkonnast vägesid ära tooma.

"Põhjalaevastiku lennukikandjarühma sõjalaevad, mida juhib Venemaa ainus lennukikandja Admiral Kuznetsov, on esimesed, mis konfliktipiirkonnast lahkuvad. Ma tahan rõhutada, et mereväelaste osavõtt terrorirühmituste vastasest operatsioonist võimaldas vabastada Süüria äripealinna Aleppo lühima võimaliku ajaga," kommenteeris Venemaa kindralstaabi ülem Valeri Gerassimov.

Venemaa ja Iraani edukas tegevus esmalt Aleppo tagasivallutamise käigus, hiljem aga relvarahu kokkuleppimisel võimaldab neil koguni korraldada iseseisvad rahuläbirääkimised Kasahstanis Astana linnas ning jätta seega varju ÜRO korraldatavad rahukõnelused Genfis.

ÜRO on teatanud, et Genfi kõnelusi Astana omadega seoses siiski ei lõpetata, muidugi jälgitakse tähelepanelikult, mis Astanas jaanuari lõpupoole toimuma hakkab. Bashar al-Assadi valitsus on Astana kõneluste suhtes positiivselt meelestatud.

"Seni on Astana positiivsete kavatsuste väljendus ja neid kavatsusi pole tegelikult ellu viidud. On veel vara otsustada Astana üle tegude põhjal. Me saame otsustada kavatsuste põhjal ja need on positiivsed kavatsused," selgitas Süüria rahvusliku taastamise minister Ali Haidar.

Ilmselt seoses relvarahuga on paranemas ka Bashar al-Assadi salongikõlblikkus. Just enne relvarahu väljakuulutamist käisid Assadil külas kolm Euroopa Parlamendi saadikut - Yana Toom Eestist, kelle jaoks oli see juba teine kohtumine Süüria presidendiga, Andrei Mamikin Lätist ja Stefano Maullu Itaaliast. Nendega oli koos ka mõjukas Venemaa poliitik, Venemaa föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov.

Alles möödunud pühapäeval astusid aga Assadi juurest läbi Prantsusmaa parlamendiliikmed.

Toimetaja: Laur ViirandReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.