"Välisilm" võttis kokku USA valimisi tabanud küberkampaania põhipunktid ({{commentsTotal}})

ETV poliitikasaates "Välisilm" võttis ERR-i USA korrespondent Lauri Tankler kokku viimaste päevade arengud, mis puudutavad presidendivalimiste ajal aset leidnud küberrünnakuid ja infooperatsioone, mille peasüüdlaseks peetakse Venemaad.

USA järgmine president Donald Trump astub ametisse 11 päeva pärast, kuid on juba luureametkondadega - kes järgmised neli aastat temale alluvad - raksu läinud. Põhjuseks luurajate hinnang, et Venemaa püüdis USA valimisi mõjutada.

Kogu lugu sai alguse suvel, kui USA demokraatide erakond teatas, et nende arvutisüsteemidesse on häkitud.

"Demokraatide erakonna tegevjuhatuse e-kirjade serverisse murti sisse, samuti tõenäoliselt mõnesse teise nende süsteemi. Sealt omandati informatsiooni, teisaldati see kuskile mujale ja seejärel kasutati strateegilise infooperatsiooni jaoks lekitades informatsiooni läbi Wikileaks'i, DC Leaks'i nimelise koha ja Guccifer 2.0 nimelise tegelase eesmärgiga kompromiteerida eelkõige Hillary Clintonit, aga ka demokraatide erakonda üldiselt," rääkis mõttekoja Atlantic Council küberturvalisuse ekspert Beau Woods.

Lühidalt kokku võttes - häkkerid said kätte demokraatide tegevjuhtkonna e-kirjad ja Hillary Clintoni kampaaniajuhi e-kirjad, lekitasid need avalikkusele ning nende leketest kirjutati tuhandeid uudiseid.

"Me peame eristama kaht asja. Erakonna meiliserverisse sissetungimine on üks osa, teine on infooperatsioon, mida võidi juhtida Venemaa valitsuse kõrgematelt tasanditelt," rõhutas Woods.

Sellest, et Venemaa valitsus on kõrgel tasandil püüdmas mõjutada USA valimisi - andsid USA luureametkonnad märku juba kuu aega enne valimisi. Nad arvasid seda ka pärast valimisi ja president Barack Obama otsustas seetõttu aasta lõpus maalt välja saata 35 Venemaa diplomaati, sulgeda kaks Venemaale kuuluvat asutust ja kehtestada sanktsioonid Venemaa vastu.

Valimisprotsessidesse sekkumine ei ole midagi uut, propaganda ja valeinformatsiooni jagamine samuti mitte. Kuid USA valimistesaaga teeb oluliseks see, et enne USA järgmine president Donald Trump teatas korduvalt ja avalikult, et kahtleb Luure Keskagentuuri (CIA), Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) ja Riikliku Julgeolekuagentuuri (NSA) järelduses, et Venemaa oli valimistesse sekkumise taga.

"Häkkimisi on väga keeruline tõestada, seega see võis olla ka keegi teine. Samuti tean ma asju, mida teised ei tea, mis tähendab, et nad ei pruugi olla kindlad selles, mis juhtus," kommenteeris Trump varem.

"Tehnoloogiapoole kogukonnad ja poliitikapoole kogukonnad - küberpoliitika inimesed - on kõik peaaegu sajaprotsendiliselt ühel meelel, et Venemaa päritolu asjaosaline oli nii erakonna küberrünnaku taga kui ka demokraatide vastase infooperatsiooni taga. Mida tehnoloogiakogukond ei tea ja ei saagi teada praegu, on see, millist informatsiooni on üldse kogutud selleks, et tõestada, et Venemaa valitsus juhendas kõige kõrgemal tasandil kas häkkimist, infooperatsiooni või mõlemat neist," rääkis Woods.

Trump kohtus luureametite juhtidega reedel, mille järel ütles ta pressiteates, et sekkumisel ei olnud mingit mõju valimistulemustele, eriti kuna hääletusmasinaid ei häkitud. Selles pressiteates ta ei kahelnud enam luureametite järeldustes.

Reede pärastlõunal avaldatud luureametkondade raportist aga tõendeid ei leia - luurajatel ei ole lihtsalt kombeks oma meetodeid ja allikaid avaldada. Lühike viieleheküljeline raport nimetab aga, et näiteks CIA ja FBI on oma hinnangutes väga kindlad, et Venemaa president Vladimir Putin andis käsu korraldada Clintoni-vastane kampaania, NSA on selles aga vaid keskmiselt kindel.

Trumpi meeskond avalikult häkkimist ja informatsioonikampaaniat ei erista ja näeb selles eelkõige Obama rünnakut Trumpi vastu.

"Ühelt poolt on Venemaa, Hiina ja teised riigid küberrünnakuid püüdnud sooritada USA vastu kogu aeg, teisalt aga on nüüd olukord, kus president Obama, kellel on vaid kaks nädalat ametis jäänud ja kes teadis kõigist nendest asjadest alates 2015. aastast ja kes nüüd otsustab seada kõige suuremad sanktsioonid, mis me oleme üldse selles valdkonnas kellelegi seadnud. Kui Hiina häkkis ja varastas valitsusametnike isikuandmeid ei kuulnud me sellest midagi. Seega siin on juures poliitiline soov diskrediteerida presidendiks valitud Donald Trumpi võitu, see on vaieldamatu," märkis vabariiklaste erakonna tegevjuht ja Trumpi kabinetiülem Reince Priebus.

President Barack Obama soovitas oma järeltulijal oma uusi alluvaid rohkem usaldada.

"Presidendina pead sa austama neid institutsioone ja protsesse selleks, et teha häid otsuseid, sest sa sõltud teistest inimestest. Kui ma Trumpiga vestlesin meie luureametkondadest, siis ma ütlesin talle, et sul tuleb hetki, kus sa näed tooreid luureandmeid ja kaheksa-aastase kogemuse pealt võin ma öelda, et luurekogukonnad julgevad ilusti öelda, et teate, me ei oska kindla peale öelda, mida need luureandmed veel tähendavad. Aga tuleb ka hetki, kus ainus viis teha head otsust on see, kui sul on kindlustunne, et kõik töötab õigesti ja inimesed, keda sa oled ametisse seadnud, annavad sulle oma kõige ausama hinnangu," lausus Obama.

Nädalavahetusel andis Trump sotsiaalmeedia Twitteri kaudu märku, et tema varasemad Venemaa-sõbralikud seisukohad pole muutunud, öeldes, et vaid lollid ei taha Venemaaga paremaid suhteid.Rassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.