Kaheksa ärimeest annetasid parteidele kokku 800 000 eurot ({{commentsTotal}})

{{1484024012000 | amCalendar}}

Vahetult enne aastavahetust tegid kaheksa suurettevõtjat parteidele kokku 800 000 euro suuruse annetuse ning annetajate väitel tänutäheks kauaoodatud otsuste eest Eesti iibeprobleemi leevendamisel.

Postimehe andmetel tegid detsembri lõpus 100 000 euro suuruse annetuse Bigbanki omanikud Parvel Pruunsild ja Vahur Voll, suurärimees ja Postimehe omanik Margus Linnamäe, LHV Grupi üks omanikke Heldur Meerits, Nortali juht Priit Alamäe, Skype’i asutaja Jaan Tallinn, Vestman Grupi suuromanik Aivar Berzin ja ACE Logistics Groupi omanik Karli Lambot.

Igaüks neist kandis igale praegusele koalitsioonierakonnale ehk Keskerakonnale, Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale ning Isamaa ja Res Publica Liidule 28 000 eurot ning opositsioonis olevale Reformierakonnale 16 000 eurot.

Pruunsilla sõnul tegid ettevõtjad annetuse just nüüd ja sellises mahus seetõttu, et poliitikud astusid ärimeeste hinnangul vajalikud sammud Eesti iibeprobleemi leevendamise suunas ehk eelmine - Reformierakonna, IRL-i ja SDE valitsuskoalitsioon otsustas 2015. aasta mais tõsta kolmelapselise pere lapsetoetuse alates 2017. aasta 1. juulist 400 euro peale ning praegune koalitsioon kergitas seda läinud aasta lõpus 500 euro peale.

Pruunsild, kes on enda sõnul sündimuse teemaga tegelenud alates 2004. aastast, jõudis juba aastate eest järeldusele, et rahva jätkusuutlikkuse tagamiseks tuleb toetada kolmandate laste saamist.

Karli Lambot ütles "Aktuaalsele kaamerale", et ettevõtjad on ammu püüdnud poliitikutele selgeks teha Eesti iibeprobleeme ja seaduse vastuvõtmine näitab, et nad suutsid oma idee n-ö poliitikutele maha müüa.

"Pärast 2015. aasta parlamendivalimisi me selgitasime erakondadele, missugused meetmed võiksid sündimust positiivselt mõjutada ja nad õnneks võtsid sellest tuld ja nii see tasapisi läks. Ehk jah, me oleme mõnda aega püüdnud neile seda ideed selgeks teha ja maha müüa," selgitas Lambot.

Rahalist toetust ei saanud Vabaerakond ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), sest nemad ei toetanud kobarseaduses olnud lapsetoetuste tõusu. Vabaerakonna fraktsiooni liige Artur Talvik ütles, et kuigi annetuse tegemine teenib üllast eesmärki, on see siiski seaduse eest maksmine.

"See on teatud mõttes seaduse ostmine ja selles mõttes on see halvas valguses, aga antud juhul eesmärk pühendab abinõu. Siit on väga väike samm selleni, et hakkaksime vastu võtma seadusi, mis tooks isiklikku kasu ka ettevõtjatele," selgitas Talvik.

"Jah, nii võib mõelda küll. Suure tõenäosusega on Eestis ka ettevõtjate isiklikest huvidest lähtudes selliseid asju püütud teha või on ka tehtud, igasuguseid asju võime oletada. Ma arvan, et see küsimus on eeskätt ikkagi poliitikutele endale, mida nad peavad oluliseks ja mida nad lubavad endast arvata. Mina viskaksin selle küsimuse või kivi nende kapsaaeda," vastas Lambot Talviku kommentaarile.

Reinsalu sõnul toetatakse poliitilist suunda

Erakondade esimehed ei tormanud teemat "Aktuaalsele kaamerale" kommenteerima ja soovitasid rääkida peasekretäridega.

"Põhimõtteliselt on tegemist n-ö jõulukingiga, sest täpselt jõulukuupäeval meile selline annetus tehti ja ka mind võttis mõtlema, kuidas nii suur annetus on meie erakonnani jõudnud," selgitas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) peasekretär Kristjan Kanarik ja kinnitas, et tema hinnangul ei ole selline annetus ebaeetiline või taunitav.

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimehe, justiitsministri Urmas Reinsalu sõnul oleks tegemist seaduse ostmise või altkäemaksuga siis, kui ettevõtjad saaksid konkreetse kasu. Praegu toetatakse tema sõnul poliitilist suunda.

"Konkreetse poliitika eest ettevõtjad on avaldanud toetust. Tähtis on, et need asjad oleksid avalikud ja tähtis on, et ettevõtjad selgitavad oma motiive ja ei ole sellist nurga taga asjade ajamist konkreetse ettevõtja huvides," rääkis Reinsalu.

Reformierakonna senine aseesimees Jürgen Ligi ütles päeval Postimehe päevaintervjuus kriitiliselt, et selline annetus on räpane arusaamine erakondade maailmavaadete toetamisest ja primitiivse poliitika eelistamine. Ta ütles, et suhtub põlastusväärselt sellesse, kui annetus seotakse konkreetse otsusega.

Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas ütles, et tema ei olnud enne teisipäeva teadlik, et annetus on seaduse eest. "Seaduse ostmisi Eesti riigis toimuda ei saa ja ei toimu. Tunnistan ausalt, et ei ole nende ettevõtjatega kohtunud. Ma ei tea, et see olnuks või et saaks olla põhjus, samas kui füüsiline isik seadusandluse kohaselt erakonda toetab, siis on see talle lubatud," ütles Ratas.

Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael, Taavi EilatReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.