Video: Trump andis kauaoodatud pressikonverentsi ({{commentsTotal}})

{{1484132362000 | amCalendar}}

New Yorgis leidis kolmapäeval aset kauaoodatud pressikonverents, kus USA presidendiks valitud Donald Trump selgitas suhteid Venemaaga ning möönis, et Venemaa võis olla demokraatide vastase küberrünnaku taga. Samuti tutvustas Trump plaane, kuidas ta taandab end riigipea ametiajaks ettevõtlusest.

Viimati vastas Trump tavapärase pressikonverentsi raames ajakirjanike küsimustele ligi kuus kuud tagasi, kuigi ta andis vahepeal teleintervjuusid, vastas mõningatele küsimustele muude ürituste raames ning kasutas aktiivselt ka oma Twitteri-kontot. Paljud teated tema (väidetavate) seisukohtade asjus edastati hoopis tema meeskonna või lähedaste liitlaste poolt.

Ükski kaasaegne valimised võitnud presidendikandidaat pole varem pressikonverentsi korraldamisega nii kaua viivitanud ning seetõttu oli tegu väga kaua oodatud sündmusega.

Väljaanne Forbes kinnitas päeval, et ootus pressikonverentsi asjus oli isegi niivõrd suur, et tekitas ärevust aktsiaturgudel, kus paljud muretsevad selle pärast, mida tulevane president võib öelda või ütlemata jätta. Mõned Trumpi Twitteri-postitused - näiteks erinevate auto- ja lennukitootjate kohta - on suurettevõtete aktsiaid viimastel nädalatel märkimisväärselt mõjutanud.

Putiniga hea läbisaamine oleks eelis

Trump ütles pressikonverentsil, et hea läbisaamine Vene presidendi Vladimir Putiniga tuleks pigem kasuks kui kahjuks, kuid tunnistas, et pole kindel, kas neist liitlasi saab.

"Kui Putinile meeldib Donald Trump, siis on see minu silmis eelis, mitte vastupidi, sest meie suhted Venemaaga on kohutavad," ütles Trump.

"Ma ei tea, kas ma hakkan Vladimir Putiniga läbi saama. Ma loodan, et hakkan. Aga väga hästi on ka võimalik, et ei hakka," möönis tulevane president.

Trump: Venemaa toimik on minu vastaste töö

Donald Trump ütles, et toimik, milles väidetakse, et Venemaa on kogunud tema kohta kompromiteerivat materjali, on võltsing.

"Need on libauudised. See on võltsing. Seda ei juhtunud," ütles Trump pressikonverentsil.

Küsimuse, kuidas libauudistega võidelda, esitas uudisteportaali Breitbart reporter. Trump ei soovinud mingeid soovitusi jagada, kuid mainis, et teab mitmeid väljaandeid, kes selles tegevuses süüdi on. Ta piirdus lootusega, et ajakirjanikel on olemas "moraalne kompass".

Hiljem nimetas ta teravas sõnavahetuses CNN-i libauudiste edastajaks.

Trump tunnistas, et Venemaa võis olla häkkimise taga

Peatne riigipea tunnistas aga, et Venemaa võis tõesti olla USA demokraatide arvutitesse häkkimise taga.

Trump möönis, et Venemaa võis häkkida Demokraatide Rahvuskomitee (DNC) ja Hillary Clintoni kampaaniajuhi John Podesta e-kirju. Samas ütles Trump, et ka paljud teised inimesed on püüdnud USA vastast küberrünnakut.

"Mis puudutab häkkimist, siis ma arvan, et see oli Venemaa, aga ma arvan ka, et meid on häkkinud teisedki riigid ja inimesed," ütles Trump esimesel pressikonverentsil pärast presidendivalimiste võitu.

Trump ütles, et Putin lõpetab niisuguse käitumise siis, kui tema on president.

Tulevane president ei soovinud aga vastata küsimusele, kas keegi, kes on tema või ta kampaaniaga seotud, oli presidendikampaania ajal Moskvaga ühenduses.

Trump ignoreeris küsimust selle kohta, kas kellelgi tema kampaaniast oli olnud valimiskampaania ajal kontakte Moskvaga.

Trump tõrjus ka väiteid, et Venemaa soovis tema võitu, öeldes, et tema on Venemaa suhtes karmim kui Clinton eales oleks olnud.

Trump välistas "taaskäivituse" Venemaaga

Tulevaselt presidendilt küsiti taas Venemaa väidetava sekkumise kohta USA presidendivalimistesse. Trump ütles, et Putin "ei peaks seda tegema, ta ei hakka seda tegema".

Trump viitas, et Venemaa austab USA-d palju rohkem, kui tema on president.

Samas välistas ta "taaskäivituse" ehk nn reset-nupu poliitika Venemaaga.

Enne pressikonverentsi lõppu küsiti Trumpilt, kas ta usaldab USA luureagentuure. Trump nimetas neid "väga tähtsateks ja vajalikeks".

Ta kinnitas, et paneb agentuure juhtima "silmapaistvad inimesed", kes peaksid 90 päeva jooksul välja tulema mahuka küberkaitse raportiga.

Trump taganes enda ettevõtete juhtimisest

Adovkaat Sheri Dillon teatas, et Trump on loobunud oma ettevõtete juhtimisest. Dilloni kinnitusel tahab Trump teha kõigile selgeks, et ei kavatse kasutada presidendiametit oma isiklikuks kasuks.

Trump ütles, et andis ametlikult "täieliku ja kõikehõlmava" kontrolli oma äriimpeeriumi üle oma täiskasvanud poegadele Don nooremale ja Ericule, et vältida peatses riigipeaametis huvide konflikti tekkimist.

"Mu kaks poega, kes on siin, Don ja Eric, asuvad ettevõtet juhtima. Nad hakkavad seda juhtima väga professionaalsel viisil. Nad ei hakka seda minuga arutama," ütles tulevane president pressikonverentsil.

Trump märkis, et allkirjastas dokumendid, mis andsid "täieliku ja kõikehõlmava kontrolli" üle poegadele.

Ühtlasi ei võta äriimpeerium Trumpi presidentuuri ajal ette ühtegi välismaist lepingut. Viimaste nädalate jooksul on ettevõte tühistanud enam kui 30 veel sõlmimata välislepingut.

Kui Trumpilt küsiti taas, kas ta kavatseb avalikustada oma tuludeklaratsiooni, vastas ta, et see huvitab vaid ajakirjanikke, mitte tavainimesi.

Trump rääkis pressikonverentsil, et USA ettevõtted, kes tahavad viia oma tehased riigist välja, peavad maksma "väga suurt piirimaksu".

Tulevane president rääkis pressikonverentsil ka plaanidest, kuidas USA majandust ja kaubandust turgutada. Ta lubas luua juurde töökohti. "Ma olen suurim töökohtade tootja, kelle Jumal on loonud. Ja ma mõtlen seda tõsiselt," ütles ta.

Obamacare on katastroof

Trumpilt küsiti pressikonverentsil ka, kas ta kavatseb tunnistada kehtetuks president Barack Obama tervishoiureformi.

"Te olete väga uhked selle üle, mida me teeme. Obamacare on täielik katastroof," vastas Trump. Ta mainis "kehtetuks tunnistamise ja asendamise" plaani, mis toimub samaaegselt.

Trump: Mehhiko hüvitab USA-le piiritara maksumuse

Donald Trump lubas, et jätkab palju vastuolu tekitanud kava ehitada Ühendriikide lõunapiirile tara ning et selle maksumus tuleb lõunanaabril Mehhikol Washingtonile hüvitada.

"Võiksin oodata umbes poolteist aastat, kuni me lõpetame oma läbirääkimised Mehhikoga, mille me käivitame viivitamatult pärast ametisse asumist, ent ma ei taha oodata," ütles Trump pressikonverentsil.

"Me asume ehitama," sõnas ta. "Mehhiko hakkab mingil kujul - ja võimalikke kujusid on palju - hüvitama meile ja nad hüvitavad meile tara maksumuse," ütles Trump. "See juhtub. Kas siis maksuna või maksena."

Trumpi jõulise sõnavõtu peale kukkus Mehhiko peeso ligi protsendi, makstes 22,20 peesot dollari eest. Mehhiko valuuta langes teisipäeval ajalooliselt madalale tasemele 22 peeso tasemel, märkis kommertspank Citibanamex.

Trump lubas esmalt ehitada piiritara kongressi rahaga, ent lasta Mehhikol see pärastpoole hüvitada.

Mehhiko välisminister Luis Videgaray ütles teisipäeval, et tema riik ei kavatse mingil juhul maksta mingisuguse tara eest, ent samas väljendas valmisolekut pidada läbirääkimisi ametisse asuva Trumpi administratsiooniga.

Trump keeldus rääkimast BuzzFeedi ja CNN-i ajakirjanikega

CNN, New York Times, Buzzfeed teatasid teisipäeva õhtul, et nii Trump kui ka president Barack Obama said luureametnike briifingu raames ülevaate ka ühest raportist, mille väitel on Trumpi meeskond Venemaaga aktiivselt koostööd teinud - näiteks Wikileaksi kasutamisel - ja mille väitel on Venemaa eriteenistustel Trumpi kohta hulgaliselt väga kompromiteerivat materjali.

Buzzfeed avaldas 35-leheküljelise memodest koosneva raporti ka täies mahus, kuigi tunnistas ka ise, et selles esitatud väiteid pole võimalik kinnitada ning et materjalis esineb vigu.

Trump kommenteeris päeval seda Twitteris, küsides: "Kas me elame Natsi-Saksamaal?". Trumpi sõnul on häbiväärne, et avalikkusele esitati valeuudiseid.

Ta selgitas, et midagi niisugust tehti Natsi-Saksamaal.

Trump kritiseeris BuzzFeedi alusetute väidete avaldamise eest, nimetades seda "prügihunnikuks". Sellele järgnes pressikonverentsil sõnavahetus, mille käigus BuzzFeedi ajakirjanik käis peale, et ta saaks Trumpilt küsimust esitada, kuid tulevane president sellest keeldus.

Trumpi pressiesindaja Sean Spicer taunis samuti BuzzFeedi otsust luureväited avaldada. Ta ütles, et USA uudisteportaali otsus avaldada toimik, mis käsitles väidetavalt Venemaa kogutud kompromiteerivaid andmeid presidendiks valitud Donald Trumpi kohta, oli äärmiselt vastutustundetu.

"Vasakpoolsest blogist, mis oli valitud presidendi kampaania suhtes salgamatult vaenulik, on ausalt öeldes alatu ja äärmiselt vastutustundetu panna see äärmiselt rõve ja täiesti vale informatsioon internetti vaid mõni päev enne, kui ta annab ametivande," ütles pressiesindaja enne Trumpi pressikonverentsi.

CNN-i teatel keeldus Trump vastamast ka CNN-i Valge Maja korrespondendi küsimustele.

CNN teatas kolmapäeva õhtul, et tema otsus avaldada uudis Trumpi kohta käivast erineb BuzzFeedi otsusest avaldada "alusetud memod".

Pressikonverents täismahus: 

 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNSReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.