"Pealtnägija": Eestis on hulk inimesi, kes käivad sotsiaaltöötajatele üle jõu ja kurnavad politseid ({{commentsTotal}})

Antsla valla eestkoste all oleva 21-aastase Egoniga on Tartu politsei pidanud ainuüksi viimase paari aasta jooksul tegelema ligi 500 korda ja need on ainuüksi ametlikult kirja läinud juhtumid. Tegelikult on sellised inimesed, kes sotsiaaltöötajatele üle jõu käivad ning politseid ja kohtuid kurnavad, palju laiem ja süsteemsem probleem.

Umbes 3300 elanikuga Antsla vallal on kuus ametlikku eestkostetavat, kuid kõige suuremas kimbatuses ollakse 21-aastase Egoniga, vahendas "Pealtnägija".

Kuna tema ema on samuti erivajadusega, rändas poiss neljakuusest saati mööda lastekodusid ja erikoole, õppis Tartu kutsekoolis pagariks, aga visati ühiselamust välja, sest korrarikkumised kasvasid üle pea. Kui ta juba 18-aastaselt end lootusetult kiirlaenudesse mässis, võttis vallavalitsus poisi 2015. aasta jaanuaris eestkostele.

Ekspertiis tuvastas Egonil vaimse alaarengu ehk lihtsalt öeldes saab Egon igapäevaste asjadega üldjoontes hakkama, kuid mõnes küsimuses – näiteks rahaga – on ta vastutustundetu ja kui ei saa oma tahtmist, võib muutuda agressiivseks.

Vald sai osalise eestkoste, mis tähendab, et sotsiaaltöötaja kontrollib küll tema pangaarvet, kuhu laekub pension, aga muud tegevust piirata või dokumente käest võtta ei saa. "See tähendab ka tõesti seda, et ta võib iga kell minna osta midagi järelmaksuga, teha mingisuguseid laenutehinguid, sest seda õigust ei ole temalt ära võetud," selgitas Antsla vallavanem Merike Prätz.

Kokku koguneski võlgu kiirlaenukontorite ees üle 4400 euro, mis päädis 2016. aasta kevadel Egoni eraisiku pankrotiga, mis kohe rauges, sest tööl ta ei käi ja pension ning sotsiaaltoetus on alla 300 euro, millest võlgade tasumiseks tegelikult ei jätku. Nii hooplebki noormees jätkuvalt sotsiaalmeedia kontol, kuidas tema e-post on täis kohtutäiturite nõudeid.

Üks Egoni ebameeldivam ajaviide on minna kuskile, hakata inimesi tüütama ja seda filmida. Sellest ei säästa ta isegi oma puudega ema. Kõik videod edastab ta otse sotsiaalmeedias sõpradele, kes õhutavad takka.

Politseis on ligi 500 juhtumit, kuid enamik väärteoasju lõpetatakse

Vald andis Egonile tugiisiku, aga noormees hakkas tema aega pahatahtlikult ära kasutama. Vald andis korteri, aga seal ta ei püsi. Ehkki Egon on sisse kirjutatud Antslasse, ihkab ta Tartusse, kus peamiselt möllabki.

Politseikapten Kert Kotkas sattus temaga tegelema juba esimestest juhtumitest alates ja tänaseks on Lõuna prefektuuris ametlikult registreeritud Egoniga seotud episoode juba üle 480.

Arvuliselt kõige enam on valeväljakutseid politseile ja päästeametile. Ainuüksi tema viimaselt telefonilt tuli häirekeskusesse ligi 300 kõnet.

"Ta otsib põnevust, tal on igav, ta ütlebki, et siis saab nalja," rääkis Antsla valla sotsiaaltöö peaspetsialist Vilve Lepik.

Egon ei tee saladust, et tahabki sattuda arestimajja ja kõige tavapärasem moodus on mingi avaliku korra rikkumine.

Egoni suhtes on algatatud umbes 30 väärteoasja, aga enamik neist lõpuks lõpetati, sealhulgas valeväljakutsete juhtum, sest noormees vabastatakse diagnoosi tõttu karistusest. See aga annab vaid hoogu juurde.

Teadaolevalt on hetkel siiski Egoni suhtes kaks kriminaalasja – seoses mullu Viljandi loomade varjupaigale tehtud pommiähvarduse ja internetikelmusega.

Sarnaseid juhtumeid on üle Eesti rohkem

Selliseid inimesi, kes ajavad süsteemi umbe ja sotsiaaltöötajad meeleheitele, on üle Eesti suurel hulgal. Mõni juhtum on isegi veel jõhkram.

Kohalikud omavalitsused pöörduvad eriti keeruliste juhtumitega sotsiaalkindlustusametisse.

Ameti sotsiaalteenuste üksuse nõuniku Helen Tähtvere sõnul on hetkel üle Eesti töös 15 eriti rasket juhtumit, nende seas ka Egon. "Me räägime psüühilise erivajadustega inimestest, kellel on suured toimetulekuraskused, kellel ei ole piisavalt juhendamist, kes ei saa oma eluga ise hakkama. Ja kohalikud omavalitsused on tõepoolest mures selle pärast, milliseid tegusid teevad need inimesed ja kuidas nende enda kogukond saab selle tõttu haavata," rääkis Tähtvere.

Ilmselt kõige raskem juhtum 15-st on kaks mõrva sooritanud naine, kes tappis 1990. aastate keskel ühe inimese, tuli vanglast välja, tappis 2000. aastate algul teise ja on alates eelmisest aastast taas vabaduses.

Tema kohtutoimikud on verdtarretavad ja iseloomustused toovad välja ettearvamatuse ja ebastabiilsuse. Tema kodukoha sotsiaaltöötajad näevad jälle ohumärke – alkoholi ning ravimite kuritarvitamist – ja taotlesid seetõttu naise kinnisesse asutusse paigutamist. Kohus aga keeldus.

Sotsiaaltöötajatel on iga päev kontakt ja nad kardavad, et kolmas mõrv on õhus, kuid midagi teha ei saa.

"Me oleme pakkunud välja, et saame seda inimest aidata toetavate erihoolekandeteenustega. See tähendab, et inimene saab elada oma kodus edasi, kuid spetsialistid toetavad teda," ütles Tähtvere.

Kasulik oleks sellised inimesed ühiskonda integreerida

Kõik taandub aga süütuse presumptsioonile - sellised inimesed võivad olla tiksuvad kellapommid, aga tuleb oodata esimest ränka tegu.

Ka Antsla taotles Egoni määramist ööpäevaringse järelevalvega asutusse, aga kohus lükkas selle tagasi, sest noormees ei kujutavat otsest ohtu. Ka sotsiaalkindlustusamet rõhutab, et ühiskonnale on kokkuvõttes kasulikum sellised isikud integreerida.

"Me ei saa inimest panna kinni sellepärast, et me ei oska temaga võib-olla käituda. Vaja on muuta meie käitumist, vaja on muuta kõrvalabi osutamist, vaja on muuta juhendamist. Selleks ongi spetsiaalsed erihoolekandeteenused mõeldud," selgitas Tähtvere.

Egonile koostati juba 2015. aastal rehabilitatsiooniplaan, mis nägi ette kogukonnas elamise teenuse. Selline koht oli Jõgevamaal isegi talle olemas, aga Egon keeldus.

"See teenus on vabatahtlik. Kui inimene soovib minna teenusele, siis ta läheb, kui ta ei soovi, siis mitte," tõdes Tähtvere.

"Ja kuna tal ei ole sotsiaalteenuste valdkonnas hetkel oma kohta, siis on ta vabalt toimetav, vabalt tegutsev, küll omavalitsuse eestkostel olev isik, keda tegelikult omavalitsus ei suuda 24 tundi ööpäevas kontrollida. Ja mida aeg edasi, seda rohkem ma tegelikult näen, et Eesti vabariigi sotsiaalsüsteemis on midagi veidi korrast ära. Meil on inimesi, kes vajavad abi ja me tegelikult ei leia neile vajalikku abistamismeetodit ja võimalust. Ma arvan, et see on kõige suurem probleem," rääkis Merike Prätz.

Egon kirjutas "Pealtnägijale", et ei vaja enda meelest üldse eestkostet. Valeväljakutsetest tunnistab ta ainult kolme ning pommiähvarduse tegi loomade varjupaigale, sest nood panid talle eluaegse uksekeelu. Raha pettis ta enda sõnul välja, sest sotsiaalkorter olevat kallis ja raha elamiseks ei jätku. Arestimaja nimetab ta enda turvakoduks.

Asi on siiski nii kaugel, et prokuratuur taotleb pommiähvarduse tõttu talle ööpäevaringset erihooldusteenust ehk paigutamist Valkla hooldekodu kinnisesse osakonda. Sotsiaalkindlustusamet soovitab omavalitsustel niisuguste juhtumite puhul abi ja nõu küsida.

Toimetaja: Merili NaelRassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.