Võidujooks toimetuse ja reklaamiosakonna vahel: Äripäeva lisadesse võib loo saada nii tasuta kui raha eest ({{commentsTotal}})

Ajalehed.
Ajalehed. Autor/allikas: ERR

Äripäeva kirjastuste TOP-is figureeriv ettevõte sai lehe reklaamiosakonnast pakkumise tasu eest tutvustav artikkel lehelisasse saada. Kirjastusele oli varasemast jäänud mulje, et Äripäeva TOP-ides kuvatavad edetabeliettevõtteid tutvustavad artiklid on ajakirjanduslik materjal, mistõttu oli pakkumine nende jaoks jahmatav. Äripäev möönab, et sageli ongi segadus majas, sest ettevõtetele jooksevad tormi nii ajakirjanikud kui ka reklaamiosakond: ühelt saab artikli tasuta, teiselt raha eest.

"Hea ettevõtja! Suured õnnitlused seoses pääsemisega Äripäeva poolt väljastatavasse Kirjastuse TOPi!" algas optimistlikul noodil kiri, mis läkitati Alehe kirjastusele, mis annab välja kuulehte Aja Leht ning kvartaliajakirja Maale!.

Kirjale alla kirjutanud inimene pakkus artikli koostamist samasse lisaväljaandesse. "Artikli tegemisel on täielikult abiks Äripäeva kaasautor, kes viib läbi intervjuu, koostab artikli, vastutab kooskõlastamise eest, Äripäeva poolt on kujunduse tegemine ning samuti on võimalik tellida soovitud koguse tasuta Kirjastuse TOPi eksemplare!" lubati kirjastajale läkitatud kirjas.

Edasi läks jutt juba konkreetseks: üheleheküljeline ehk A4 kajastus maksaks 1190 eurot+km, üle kahe lehekülje ehk A3 kajastus 1490 eurot+km.

Kuna kirjastuse toimetajad ei lugenud kusagilt välja, et Äripäeva TOP-id oleksid reklaamväljaanded, vaid käsitasid neid ajakirjandusliku materjalina, haaras neid nördimus, mis pani kirjutama ajalehtede liidu tegevdirektor Mart Raudsaarele.

"Et kirjutame nii oma ajakirja Maale! kui Aja Lehte ka majandusteemalisi lugusid, puutume aeg-ajalt kokku teemaga, et firmad küsivad esmalt, kui pakume välja lugu teha, kui palju see maksab. Oleme sellest järeldanud, et ilmselt on Eestis väljaandeid, kes loo kirjutamise eest raha küsivad. Aga ikkagi ei tahtnud seda uskuda. Novembri algul saime aga just Äripäevast (mitte mingist agentuurist või vähemalt ei loe me seda kusagilt välja) sellise sisuga kirja, mille põhjal ei teki kahtlustki, et just nii see on," seisab kirjas.

Veelgi enam aga pani kirjastuse toimetajaid nördima Raudsaare saadetud vastus: "Selle kirja on saatnud Äripäeva reklaamiosakond ning põhimõtteliselt on tegemist reklaamilisaga, nagu neid leidub paljude Eesti lehtede vahel. "Kaasautor" ei tähenda Äripäeva uudiste/arvamustoimetuse liige. Nad hoiavad neid inimesi lahus.“

Alehe peatoimetaja Arnika Tegelmann tunnistab ERR.ee-le, et tunneb end rumalaks tehtuna, sest kui isegi tema ajakirjanikuna ei tee pealevaadates vahet tasulisel ja tasuta artiklitel, mis siis veel lugejatest rääkida, muretseb ta. Tema pole aru saanud, et TOP-id oleksid reklaamilisad, ta on neid seni ajakirjanduslike väljaannetena käsitanud.

"Mina sellest aru ei saa, et see on sisuturundus," kommenteerib Tegelmann Äripäeva lisalehtedena valmivaid edetabeleid ehk TOP-e. Saadud müügikirja peale aga möönab, et kahtepidist järelduse tegemist see ei võimalda: lugu saab ainult siis, kui maksta.

Seda, et sisuturundust ehk tasulist sisu on ettevõtetele agressiivselt pakkuma asutud, on ta aga juba varemgi märganud, lihtsalt omal nahal kogeda oli see esimene kord.

"Kahtlus, et majanduslugude eest küsitakse raha, on meil tekkinud juba ammu, sest kui me ise oleme lugude tegemiseks ettevõtjatele helistanud, siis nad on öelnud, et oi, me ei saa teiega rääkida, meil ei ole raha selleks," tõdeb Tegelmann. "Kui teeme selgeks, et see on puhas ajakirjanduslik huvi, me ei küsi selle eest raha, siis loomulikult ollakse kohe nõus. Nii et järelikult, kui firmad oskavad meile niimoodi vastata, siis see peab olema päris levinud tava."

Millised väljaanded neilt ettevõtetelt raha küsinud on, seda Tegelmann ei tea, kuid toob esile, et erakanalite hommikuse vööndi naiste- ja kodusaated koosnevad eranditult reklaamklippidest koosnevatest saadetest, ehkki infot, et tegemist on tasutud reklaamsaadetega, juures ei ole.

Aleht Äripäeva pakkumist vastu ei võtnud, nii et artiklit Kirjastuste TOP-is ei ilmunud. Mitmendaks nad edetabelis tulid, ta teada ei saanudki, sest nemad lehte ei telli.

"Loomulikult me seda ei ostnud. Kui on uudist ja kui oleme tõesti nii head, et tasub lugu kirjutada, siis võiks seda tasuta teha," põhjendab Tegelmann.

Äripäeva kaasautor: sisuturunduse mõiste on sisustamata

Äripäeva erilehtede toimetaja Mariliis Pinn kinnitab, et toimetuse poolelt kinnimakstud lugusid ei kirjutata, kuid pakkumisi sisuturunduseks võib teha reklaamiosakond. Toimetus valib ise, kellest tahab loo kirjutada ning siis ilmub TOP-is ettevõttest tasuta lugu, kui aga reklaamiosakond ise kliendile helistab ning lookirjutamist pakub, on tulemus tasuline.

"Kui topis on sadakond ettevõtet, siis kahjuks ei ole lihtsalt võimekust ega paberit, et kirjutada nendest kõigist lugu," põhjendab Pinn, miks igaühele tasuta lugu ei pakuta. "Selleks peab siis tegema midagi, et sattuda toimetuse orbiiti," selgitab ta toimetusliku valiku printsiipi, ehkki möönab, et vahel on ta ka lihtsalt piltlikult öeldes näpu edetabeli nimekirja peale pannud ja siis näpu alla jäänud ettevõttega loo teinud.

Äripäeva lisade puhul on aga sisuliselt tegemist õnneasjaga: kumb satub helistama ja artiklit pakkuma, kas toimetaja või reklaamimüüja. Kuna toimetus ja reklaamiosakond oma tööd ei koordineeri, võivad ühele ja samale ettevõttele sattuda helistama korraga nii toimetuse esindaja kui ka Äripäeva reklaamimüüja.

"Äripäeva näitel see on täiesti reaalne," möönab Pinn, kinnitades, et nii mitmelgi korral on mõnes TOP-is ilmunud kaks lugu samast ettevõttest: üks tasulise sisuturundusena, teine toimetuse poolt kirjutatuna, kusjuures mõlemad põhinevad samal allikal.

Selliseid veidraid kokkusattumusi möönab ka Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel.

"Aegade jooksul on paaril juhul tekkinud ettevõtte jaoks veider olukord, kus temaga on sisuliselt üheaegselt võtnud ühendust toimetus, et intervjuud saada ja samal ajal ka reklaamiosakond pakkumisega reklaami, sh sisuturundusartiklit osta," kirjeldab Mandel, mööndes, et eks siis tulebki ettevõttele selgitada, mis vahe pöördumistel on.

Äripäeval on lai kaasautorite ring, kes kirjutab nii ajakirjanduslikke artikleid kui ka sisuturunduslikke lugusid. Nõnda võibki märge "kaasautor", mida reklaampakkumise kirjas kasutati, tähendada nii ajakirjandusliku kui ka sisuturundusliku ehk tasulise artikli koostajat.

Alehe kirjastuse juht Tegelmann mõistab kaasautori all üksnes ajakirjanikku. "Meil on kõik kaasautorid, see ei tähenda, et me teeme tasulisi lugusid," põhjendab ta.

Ka Pinn on üks selliseid kaasautoreid, kes teinud nii ajakirjanduslikke kui ka tasulisi artikleid, kuivõrd ta töötab mitme väljaande heaks. Ta tõdeb, et piirid ajakirjandusliku artikli, sisuturunduse, reklaamartikli ja lausreklaami vahel on hägusad ja mitmetimõistetavad ning turul tegutsejaid ei tee ise ka vahet, mis on mis. Seetõttu peab ta vajalikuks harida nii lugejat, tellijat kui ka müüjat.

"Reklaamimüüjad ei jaga ise ka ööd ega mütsi, mis on sisuturundus ja mis lausturundus. Sisuturunduse pähe müüakse ka täielikku lausreklaami," toob ta näiteks. "Kui neile müüakse sisuturunduslugu, aga klient saadab selge reklaami, siis ongi kõik segi nagu Kört-Pärtli särk. Kui on ikka näha, et on sisu pähe esitatud makstud reklaami, siis tuleks neid reklaamimüüjaid korrale kutsuda rohkem, see on puhas lugeja eksitamine," viskab Pinn kivi reklaamimüüjate kapsaaeda.

Pinn räägib, et sageli eeldavad ettevõtted kohe, et artikli eest tuleb ka raha välja käia, mis viitab sellele, et turul tegutsevad hämarad reklaamimüüjad, kes saadavad uudisloo hinnakirju. "On palju isetekkelisi firmasid, kes vaatavad, et tuleb reklaamiraha kokku korjata ja on siis omaloomingut tegemas."

"Teinekord teed nö uurivat lugu, küsid mitte kõige positiivsemale uudisele kommentaari juurde ja siis küsitakse vastu: noh, mis ma selle halva uudise eest nüüd toimetusele võlgnen?" toob Pinn näite oma praktikast, lisades, et selgitab siis iga kord, et tema saab palka tööandjalt ning ettevõte midagi maksma ei pea.

Olukorras, kus erakanalid üha enam sisuturunduse ehk müüdud artiklite ärimudelile oma ajakirjandusmaja rajavad, tuleb piirid kogu turu, nii müüjate kui ka lugejate-vaatajate huvides paika panna. Kui regulatsioon seesmiselt ei toimi, ootavad nõutud turuosalised jõulisemat seisukohavõttu ja tegutsemist erialaliitudelt ja valdkonda reguleerivatelt asutustelt.Rassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.