Fotod ja videod: Itaalia keskosas tabas hotelli lumelaviin, hukkunuid võib olla kümneid ({{commentsTotal}})

{{1484812580000 | amCalendar}}

Itaalia päästeametnike teatel tabas öösel üht riigi keskosa hotelli lumelaviin ning esialgsetel andmetel tõi see kaasa kümnete inimeste hukkumise. Esimesed päästjad jõudsid halbade ilmastikuolude tõttu kohale alles neljapäeva varahommikul.

Seni on leitud kolm surnukeha, jätkuvalt otsitakse kuni 35 kadunuks jäänud inimest, vahendasid Reuters, BBC, ANSA ja The Local.

Andmeid hukkunute isikute kohta ei ole avalikustatud. Päästemeeskonnad püüavad leida ülejäänud hotelli külastajaid ja töötajaid.

Lumelaviin leidis aset Abruzzo maakonnas Farindola linna lähedal asuvas suusahotellis nimega Rigopiano, mis asetseb Gran Sasso mäeaheliku jalamil.

Seni on lume alla mattunud hotellist päästetud vaid kaks inimest, kellest üks töötas hotelli restoranis, teised on aga endiselt kadunud. Esialgsetel andmetel viibis hotellis vähemalt 20 turisti ja seitse töötajat. Ametlikult ja täpselt pole võimud hukkunute arvu kohta selgitusi andnud.

Farindola linnapea Ilario Laccheta teatas oma Facebooki kontol, et lumelaviin oli ulatuslik ning tabas kogu hotelli. Ka ümberkaudne ala olevat tema sõnul äärmiselt ohtlik.

Sündmuskohal tegutsevad juba päästeametnikud, kaasatud on päästekoerad ja helikopterid. Lume alla mattunud teede tõttu asuvad esimesed kiirabiautod sündmuskohast üheksa kilomeetri kaugusel ja seega ongi inimeste päästmiseks vaja kasutada helikoptereid ja lumesaane.

Pescara provintsi juht Antonio di Marco kinnitas, et elusalt on leitud kaks inimest ning nemad viibisid hotellihoonest eemal.

"Me ei tea veel täpselt, kui palju inimesi on kadunud või hukkunud. Mis on kindel, on see, et hoone sai otsetabamuse ning liikus oma kohalt 10 meetrit," selgitas ta.

Päästjad on teatanud, et nad pole kuulnud rusude alt ühki heli ning päästekoerad ei suuda väidetavalt ohvreid leida. Varem teatasid päästeametnikud, et "elu märke" hotelli seest ei leitud.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker teatas Twitteris, et Euroopa Liit on valmis Itaaliat aitama.

Külalised olid valmis lahkuma

Hotelli külalised olid valmis lahkuma, kui laviin hoonet tabas. Väidetavalt ootasid külalised hotelli ooteruumis lahkumist, kuid nad ei saanud seda teha, sest teid puhastav lumekoristusmasin hilines oma töödega.

"Nad olid pakkinud oma kohvrid, kõik külalised tahtsid ära minna," ütles hotelli restorani juhtinud Quintino Marcello La Republicale.

"Neile öeldi, et lumelükkaja saabub kell 15, kuid siis lükati see edasi kella 19 peale," lisas ta.

Algatati uurimine

SkyTG4 teatel algatas Pescara prokuratuur uurimise kuritahtlikus tapmises seoses lumelaviiniga.

Itaalias on olnud juba juhtumeid, kus inimesi on looduskatastroofidega seoses süüdi mõistetud. Samas on sellised juhtumid tekitanud sageli vastuolusid.

2009. aastal, pärast l-Aquila maavärinat, mille tagajärjel hukkus 300 inimest, mõisteti Itaalia insener vangi, kuna tema renoveeritud hoone kokkuvarisemise tõttu hukkus 13 inimest. Eelmisel aastal mõistis Itaalia kõrgeim kohus ta õigeks.

2015. aastal aga mõistis kohus õigeks kuus teadlast, kes olid mõistetud vangi selle eest, et nad ei suutnud rahvastikku korralikult hoiatada võimalike maavärinaohtude eest.

Kolmapäeval toimusid piirkonnas maavärinad

Samas piirkonnas leidis kolmapäeval aset mitu maavärinat, millest võimsaim oli magnituudiga 5,7 ja selle tõukeid oli tunda ka pealinn Roomas.

Marche, Abruzzo ja Lazio maakondades, kus suviste maavärinate tagajärjel hukkus üle 300 inimese, on suur hulk inimesi endiselt kodutud ning elavad ajutistes elukohtades.

Paljud inimesed on korraldanud ka meeleavaldusi ja väljendanud pahameelt, et valitsus on neid liiga vähe või liiga aeglaselt aidanud. Inimeste häda on suurendanud ka viimasel ajal piirkonda saabunud külm ilm ja lumesadu.

Päästeametnikud hoiatasid juba kolmapäeval, et rohke lume ja maavärinate tõttu on piirkonnas väga suur lumelaviinide tekkimise oht.

Pärast kolmapäevaseid maavärinaid on piirkonnas elektrita umbes 130 000 majapidamist.

Samuti ei saa välistada, et mõnest kohast leitakse veel hukkunuid, sest osa asulaid on lume tõttu ülejäänud maailmast ära lõigatud. Eriti suur mure on nende inimeste pärast, kes on läinud tagasi suvises maavärinas kannatada saanud asulatesse.

Toode: küsitakse, kas Kesk-Itaalias toimuv võib üles äratada ohtlikud vulkaanid

Itaalias elav eestlane Ülle Toode rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et viimastel päevadel on päevakorda tõusnud küsimus sellest, mis Kesk-Itaalias toimub ja kas see võib mingil määral mõjutada vulkaanilist tegevust ka neis piirkondades, kus asuvad Euroopa ohtlikumad vulkaanid, näiteks Vesuuv.

Vesuuvi lähistel on Toode sõnul ka piirkond, kus on umbes 150 ruutkilomeetrisel alal umbes 40 vulkaanikraatrit. Arvatakse, et kuna Kesk-itaalias on maapind paljudes kohtades alates suvest 50-60 sentimeetri võrra allapoole vajunud, siis see võib põhjustada ka vulkaanide kiiret ülesärkamist.

"Kui see toimuks, siis sellel oleks mõju kogu Euroopale ja meie planeedile," lisas Toode.

 

 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili NaelSteve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.