Pangad suhtuvad emapuhkusel olevasse laenutaotlejasse tõrksalt, volinik näeb süüd omavalitsustel ({{commentsTotal}})

{{1484901923000 | amCalendar}}

Võrdõigusvolinik Liisa Pakosta sai kaebuse lapsehoolduspuhkusel olevalt naiselt, kellele pank ei soostunud teistega samadel tingimustel eluasemelaenu andma, viidates asjaolule, et Eestis ei ole pärast vanemahüvitise lõppu tagatud lapsele lasteaiakoht ja seega võib vanem jääda makseraskustesse. Volinik tuvastas, et faktid toetavad panga seisukohta ja diskrimineerivalt käituvad hoopis omavalitsused, kes ei suuda vanemahüvitise lõppemise järel lasteaiakohta tagada.

Liisa Pakosta rääkis ERRile, et tema poole pöördus naine, kellele pank otsesõnu ütles, et ei väljasta talle eluasemelaenu teistega samadel tingimustel, kuna ta on lapsehoolduspuhkusel. Pank kinnitas, et küsimus ei ole vanemahüvitise suuruses.

"Üldine põhimõte võrdses kohtlemises on selline, et mitte kedagi ei tohi teenuste osutamisel ebavõrdselt, halvemini kohelda tema perekondliku seisu ja kohustuste tõttu. Seetõttu hakkasime asja uurima, tegime pangale pöördumise, kus küsisime, millist regulatsiooni nad selle vastuse tegemiseks kasutasid ja milline on panga lähenemine ja instruktsioonid väikeste lastega laenutaotlejate laenusoove menetlevatele töötajatele. Ühtlasi küsisime sotsiaalmeedia abil, kas sarnast muret on olnud ka teistel," kirjeldas ta.

Volinik sai seepeale ohtralt tagaisidet inimestelt, kes on samasuguse probleemiga silmitsi seisnud.

Pank selgitas, et kui vanemahüvitis lõpeb, ei ole Eestis läbivalt tavaks, et järgmisel päeval lasteaia või -hoiukohta pakutaks. Erinevalt töötuks jäämisest on aga selles olukorras sissetulek täiesti minimaalne ja ei võimalda eluasemelaenu tasuda.

"Samas ei ole tööandja ega töötaja ise süüdi, et ta ei saa tööle naasta. Probleem on selles, et pärast vanemahüvitise lõppu on üks periood, millel on määramatu pikkus ja mis sõltub sellest, millal kohalikul omavalitsusel tekib võimalus, et annaks sellele lapsele ka lasteaiakoha," sõnas Pakosta.

"Tulenevalt sellest võib inimene tõesti sattuda makseraksustesse ja pank tõesti kohtleb oma riskianalüüsi alusel vanemahüvitise saajaid teistest sama sissetulekuga inimestest teisiti, aga pankade poolt on see proportsionaalne riski arvestamine. Riski on tekitanud oma tegevusetusega osad omavalitsused," lisas ta.

Pank süüdi ei jäänud

Võrdõiguslikkuse volinik lõpetas menetluse otsusega, et pank ei diskrimineerinud laenutaotlejat. Diskrimineerijaks peab ta hoopis kohalikke omavalitsusi.

"Saatsin välja kõigile linnavalitsustele ja vallavalitsustele kirja, kus selgitame, et antud juhul on diskrimineerijaks kohalik omavalitsus, juhul kui ta ei taga lasteaiakohta sisuliselt vanemahüvitise lõpule järgneval tööpäeval, nagu näeb ette koolieelse lasteasutuse seadus paragrahv 10 lõige 1. Kui ta ei taga seda kohta, siis ta tegelikult diskrimineerib neid lapsevanemaid, kes on oma perre ja selle omavalitsuse kogukonnale uue lapse ilmale toonud, kuna perel on halvemad võimalused laenu saada," selgitas Pakosta.

Voliniku sõnul on käesolev juhtum klassikaline kaudse diskrimineerimise näide, kus pealtnäha neutraalne tegevus - lasteaiakoht antakse siis, kui see vabaneb - asetab noored pered eluasemelaenu taotlemisel reaalselt ebavõrdsesse olukorda. Nad peavad leidma lisagarantiid, intressimarginaal on kõrgem, lisaks kaotavad nad töötasus ja pensionis, sest ei saa sotsiaalmaksuga maksustatavat tulu.

"Lasteaiakoha mitteandmine diskrimineerib neid lapsevanemaid väga selgelt," nentis võrdõigusvolinik.

Omavalitsustele saadetud kirjas rõhutab volinik, et kui nad täidaksid koolieelse lasteasutuse seaduse nõudeid, poleks pankadel võimalik erisust teha ning lapsevanemad ei kannataks ebavõrdse kohtlemise all.

Lahendus võiks olla garantiikirjas

Probleemi lahendamiseks pakub Pakosta välja, et kohalikud omavalitsused annaksid seda soovivatele lapsevanematele garantiikirja, kus kinnitavad, et täidavad seadust ja tagavad nende lapsele vanemahüvitise lõppemisel vanemate soovil kohe lasteaiakoha.

"Sellise omavalitsuse kinnituskirja abil saavad noored lapsevanemad asuda võrdsete võimaluste raames eluasemelaenu taotlema, kuna kaob ära oht, et vanem ei saa soovitud ajal tööle naasta lasteaia- või hoiukoha puudumise tõttu," seisab kirjas.

Küsimusele, kas sellest lahendusest ka tegelikkuses abi on, vastas Pakosta, et ta ei usu, et ühegi omavalitsuse käsi tõuseks kirjutama, et nad keelduvad garantii andmisest ehk seaduse täitmisest.

Volinik teavitas olukorrast ka haridus- ja teadusministeeriumi ning sotsiaalministeeriumi ning tõi välja, et koolieelse lasteasutuse seaduse sõnastus soosib kohalike omavalitsuste tegevusetust, mistõttu tuleks sätet muuta ja leida väikelastega või lapseootel peredele sisuline lahendus, mis taksitaks nende sattumist ebasoodsasse olukorda. Lisaks teavitas volinik ka Pangaliitu, et eluasemelaenu pakkuvad pangad suunaksid laenutaotlejaid omavalitsustelt garantiikirju küsima, et pered saaks laenu taotleda teiste sama sissetulekuga inimestega võrreldes võrdsete võimalustega.

Kaebuses käsitletud panka teavitas võrdõigusvolinik asjaolust, et ehkki diskrimineerimist ei tuvastatud, on saadud infot mitmete juhtumite kohta, kus vanemahüvitise ajal laenu taotlevale naisele on pakutud ebasoodsamaid tingimusi kui juhul, mil laenu taotleb ainult mees, ehkki laps on neil ühine ja mehelgi on tegelikult õigus järgmisest kuust vanemahüvitisele minna.

"Kuna me selles osas eraldi menetlust läbi ei viinud, ei saa me muul moel peale inimeste ütluste , et see on nii olnud. Lihtsalt informeerisimeme panka, et nii teha ei tohi - ei tohi mehi ja naisi ka lapsevanematena erinevalt kohelda," tõdes Pakosta.uudised
Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi poeg Nikolai Choles.Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi poeg Nikolai Choles.
Navalnõi võttis uues videos vaatluse alla Peskovi poja luksusliku eluviisi

Venemaa võimuringkondade korruptsiooni paljastav opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi on saanud valmis järjekordse värvika videoklipi, kus seekord võetakse ette Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi poja luksuslik eluviis.

Donald Trump ja Lindsey Graham.Donald Trump ja Lindsey Graham.
Trump süüdistas teda kritiseerinud parteikaaslast "jälgis vales"

USA president Donald Trump süüdistas neljapäeval teda kritiseerinud erakonnakaaslast Lindsey Grahamit "jälgis vales" ja ähvardas, et valijad peavad seda meeles.

Ott TänakOtt Tänak
Tänak sai Saksamaa MM-ralli testikatsel 9. aja

Sel nädalavahetusel sõidetakse Saksamaa MM-ralli, kus stardis on ka Eesti ekipaaž Ott Tänak - Martin Järveoja (Ford). Neljapäeva hommikul sõidetud testikatsel said eestlased 9. koha.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.