Fotod ja video: Naised üle maailma protestivad Trumpi vastu ({{commentsTotal}})

Sajad tuhanded roosasid "kiisumütse" kandvad naised ujutasid laupäeval üle Washingtoni tänavad, saabudes kohale kõikjalt riigist, et avaldada meelt uue presidendi Donald Trumpi vastu. Sarnaseid marsse toimub veel enam kui 300 linnas üle maailma.

Ülerahvastatud metroojaamad kubisesid rõkkavatest ja aplodeerivatest marsiga liitunud naistest. Võimude hinnangul võib aktsioon tuua kaasa aegade suurima inauguratsiooniga seotud protestil osalejate arvu rekordi.

"Ma tahan kaitsta meie õigusi," ütles 72-aastane Trisha Norman, kes oli saabunud Põhja-Carolina osariigist, et näidata, "kui rahvas seisab üheskoos, siis on nad tugevad".

Valdav enamik marsiga liitunutest on naised, kellest paljud kandsid silte loosungitega nagu näiteks "Hoia oma pisikesed käed minust eemal!" ja "Tõuse, armasta, hakka vastu!".

Roosade kootud mütside laine ujutas sõna otseses mõttes üle kogu linna, mis päev varem oli täis Trumpi poolehoidjaid, kes jälgisid oma soosiku ametissevannutamise tseremooniat ning kandsid punaseid mütse loosungiga "Muutkem Ameerika taaskord suureks!".

Sotsiaalmeedia laineharjal kantud "Washingtoni naistemarss" teatas hommikul, et Washingtoni on oodata vähemalt paarsada tuhat inimest, illustreerides lõhesid ühiskonnas, mille ametisse asuv liider seisab silmitsi viimaste aastakümnete madalaima toetusega riigipeale.

Washingtoni aselinnapea Kevin Donahue ütles, et marsi korraldajad kergitasid osalejate arvu prognoosi pärastlõunal juba poolele miljonile inimesele. Linn ei anna samas ametlikku ülevaadet protestijate ligilähedase arvu kohta.

Trumpile valimistel alla jäänud Hillary Clinton säutsus oma toetusest Washingtoni National Malli kaubanduskeskuse juurde kogunenud inimestele, kes alustavad protsessiooni Valge Maja juurde. Marssi toetavad teiste kuulsuste seas ka näiteks filmitegija Michael Moore ja megastaari staatusesse tõusnud näitlejanna Scarlett Johansson, kes mõlemad peaksid varasemate teadete kohaselt osalema ka ise marsil.

Trumpi inauguratsioonikõne reedel andis kätte kammertooni tema presidentuurile: uhkelt populistlik, raevukalt natsionalistlik ja resoluutne Obama pärandi lammutajana.

Trumpi esimene määrus uues ametis oli peatada Obama märgiline tervishoiukava, enne kui see lõplikult tühistada. Tegemist oli jõulise žestiga suunas, millele on paljude hinnangul kardetavasti lisa oodata juba esmaspäeval.

Ent Trump seisab silmitsi samuti visa vastuhakuga, mille kehastuse üks näiteid on suuresti naistest moodustunud demonstrandid, kes mäletavad vägagi hästi Trumpi seksuaalse alatooniga väljaütlemisi, väidetavaid ahistamisjuhtumeid ja tema vastuolulist seisukohta abordi küsimuses.

Roosad kiisumütsid on ilmselge vihje Trumpi kekutamisele lekkinud videomaterjalides, kus ta uhkeldas naisi kubemest ehk metafoorselt "kiisust" krabamisega.

Trumpi-vastased meeleavaldused algasid juba reedel enne ametisse vannutamist, kui Washingtonis leidis aset rida vandalistlikke rünnakuid ning politsei pidas kinni enam kui 200 inimest.

Võimud on valmis uueks vägivallapuhanguks seoses demonstratsiooniga, ehkki naismarssijad on öelnud, et nende eesmärk on avaldada rahumeelselt oma vastumeelsust.

Protestijate sõnul väljendatakse meeleavaldusega kartust, et Ühendriikide uus administratsioon hakkab naiste õigusi piirama.

Naistemarss sai alguse lihtsast Facebooki-postitusest, mille tegi Hawaiil elav vanaema, pensionipõlve pidav endine advokaat Teresa Shook, kes tegi üleskutse umbes 40 oma sõbrale. Sõna levis välgukiirusel kulutulena ning jõudis Hillary Clintoni meelse Facebooki kogukonna Pantsuit Nation lehele, kus on ligi neli miljonit liiget.

Lisaks Washingtonile peetakse niinimetatud sõsarmarsse enam kui 300 linnas üle kogu riigi, teiste hulgas New Yorgis, Bostonis, Los Angeleses ja Seattle'is. Marsse peetakse samuti mitmel pool maailmas, näiteks hommikul korraldati Uus-Meremaa pealinnas Wellingtonis ja Austraalias Melbourne'is marss, õhtul algas protsessioon Londonis, kus on teadete kohaselt juba tuhandeid osaleijaid, nende seas naised, mehed ja lapsed. Londoni meeleavaldusel võis näha loosungeid kirjadega "Maha Trump!" ja "Meie õigused pole krabamiseks - nagu ka meie!".

Allikas: BNSRassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.