"AK. Nädal" analüüsis ametisse astunud president Trumpi populaarsusreitingut ({{commentsTotal}})

Vastselt ametisse asunud USA presidendi toetus pole viimase 40 aasta jooksul olnud sedavõrd madal, kui see on Donald Trumpile. "Aktuaalne kaamera. Nädal" uuris, miks see nii on ja millega ameeriklased rahul pole.

Ameeriklased vist ei mäletagi sellist olukorda, kus nende kodumaa oleks niivõrd lõhestunud poliitiliselt ja ametisse astuv president oleks niivõrd ebapopulaarne kui praegu on Donald Trump.

Tema toetajad on avaldanud lootust, et küll see ühtsus tuleb, kui töö pihta hakkab.

Ameeriklased on aga lõhki ja lahkhelid poliitilistes küsimustes on täna suuremad kui kunagi varem, ilmnes sel nädalal avaldatud uuringust.

"Kui vaadata tagasi 2009. aastasse, siis oli ameeriklastel palju suurem lootus, et kaks suurerakonda suudavad koostööd teha pärast uue presidendi ametisse asumist kui täna on. Selles, et Ameerika poliitika on polariseerunud, pole midagi uudist. Lihtsalt selle polariseerumise määr on suurem kui varem," kommenteeris Pew uuringukeskuse poliitikauuringute teadur Jocelyn Kiley.

Miks on aga Trump oma ametiaja alguses niivõrd ebapopulaarne? Üks seletus võib tulla esile ka võrreldes Barack Obamaga, kes pärast valimisvõitu pingutas tõsiselt selle nimel, et oma varasemate konkurentide toetajaid moosida. Ta andis välisministri koha oma sisevalimiste konkurendile Hillary Clintonile. Ta andis kaitseministri koha vabariiklasele Robert Gatesile ja austas üldvalimiste konkurenti John McCaini inauguratsiooni eelõhtul toimunud õhtusöögil. Samal ajal kaheksa aastat tagasi kiitis Obama üleminekuperioodi heaks umbes 80 protsenti ameeriklastest.

Donald Trump on aga enne ametisse astumist teinud kõike, et mõnitada kaotajaid nii oma erakonnas kui ka demokraatide toetajaid, kes on riigi tuleviku pärast mures.

"Praegu on ootused madalamal võrreldes teiste hiljutiste presidentidega. Me saame sellest aru selle kaudu, kui positiivselt Donald Trumpi hinnatakse võrreldes varasemate ametit alustavate presidentidega - kui kõrgelt hindavad ameeriklased seda, kuidas president komplekteerib oma valitsust. Ja need numbrid on madalamad kui nad oli Obama, George Bushi, Clintoni ja isegi George Bush vanema puhul," nentis Kiley.

"Me saime teada, et 40% ameeriklastest näeb teda positiivses valguses ja 40% kiidab tema üleminekuperioodiga hakkamasaamise heaks. Need on muidu keskpärased numbrid, kuid erakordsed võrreldes eelmiste presidentidega. Ühelgi presidendil pole olnud nii madalat reitingut kui võrrelda presidente alates Jimmy Carterist ja see oli nelikümmend aastat tagasi," lisas ajalehe Washington Post arvamusuuringute juht Scott Clement.

Valimiste ja ametisse astumise vaheline aeg ongi tavaliselt olnud hetk, kus presidendid pööravad tähelepanu valimisaegsete vastuolude silumisele.

"Tavapäraselt me näeme selle pausi ajal hetke, kus inimesed annavad presidendile rohkem usalduskrediiti. Nad hakkavad tema ümber ühinema, nad suhtuvad veidi positiivsemalt - vähemasti natuke aega. Kuid meie uuring näitas, et need haavad pole üldse paranema hakanudki," rõhutas Clement.

Washington Posti uuring näitas, et ameeriklastele ei meeldi see, kuidas Trump on hakkama saanud näiteks Venemaa teemaga, aga ka see, kuidas ta on hakkama saanud oma ärihuvide ja võimalike huvide konfliktide vältimisega.

Samas pole aga kõik tema jaoks halvad uudised. Enamik ameeriklastest arvab, et ta saab hästi hakkama töökohtade loomise, majanduse elavdamise ja terrorismiga võitlemisega.

"Teistes valdkondades on ootused madalamad. Näiteks tervishoiuga tegelemisel. Ootused on eriti madalad sellistes valdkondades nagu rassisuhted ja kõik teemad, mis on eriti olulised naistele," lausus Clement.

Need naiste jaoks olulised küsimused näiteks võrdsetest võimalustest, tervisekindlustusest ja ligipääsust turvalistele abordikliinikutele, aga ka Trumpi kunagised avalikkuse ette jõudnud sõnad, et ta võib lubada endale naiste ahistamist, kuna ta on kuulus, tõid päev pärast inauguratsiooni pealinna tänavatele oluliselt suurema rahvahulga kui ametisse astumise päeval.

Need meeleavaldused püüdsid tähelepanu tõmmata sisepoliitilistele vastuoludele. Samamoodi vastuolulised on olnud aga ka Donald Trumpi välispoliitilised seisukohad.

"Loomulikult kogu maailm jälgib suure tähelepanuga, et mida Donald Trump siis presidendina nüüd tegelikult teeb ja kui palju see, mis tema otsustes näha hakkab olema, erineb sellest, mida ta kampaania ajal lubas," lausus Washingtonis viibinud riigikogu liige Marko Mihkelson.

Ja Donald Trumpil oli maailmale üks väga konkreetne sõnum, mille ta ka oma ametisse astumise kõnes selgelt välja ütles - Ameerika ennekõike.

Toimetaja: Laur Viiranduudised
Lufthansa ja Air Berlini lennukid.Lufthansa ja Air Berlini lennukid.

Hololei: Air Berlini ja Estonian Airi vahel paralleeli tõmmata ei saa

Pankrotti taotleva Air Berlini laenu puhul ei saa tõmmata paralleeli Estonian Airi juhtumiga, kus riigiabi hinnati keelatuks, ütles Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi peadirektor Hendrik Hololei.

Carri Ginter näeb reeglite rikkumise riski

Donald Trump ja Lindsey Graham.Donald Trump ja Lindsey Graham.
Trump süüdistas teda kritiseerinud parteikaaslast "jälgis vales"

USA president Donald Trump süüdistas neljapäeval teda kritiseerinud erakonnakaaslast Lindsey Grahamit "jälgis vales" ja ähvardas, et valijad peavad seda meeles.

Ott TänakOtt Tänak
Tänak sai Saksamaa MM-ralli testikatsel 9. aja

Sel nädalavahetusel sõidetakse Saksamaa MM-ralli, kus stardis on ka Eesti ekipaaž Ott Tänak - Martin Järveoja (Ford). Neljapäeva hommikul sõidetud testikatsel said eestlased 9. koha.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.