Analüütik: Brexit näitab, et EL võib olla nõrgem ja halvemas seisus kui arvasime ({{commentsTotal}})

Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust lõhub pilti võimsast liidust ning näitab, et EL on nõrgem ja võib-olla ka halvemas seisus kui siiani arvati, ütles SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel. "Välisilma" stuudios kommenteerisid Brexitiga seotud teemasid professor Andres Kasekamp ja riigikogulane Igor Gräzin.

Vaid mõni aasta tagasi oli Euroopa murenemise kontekstis suurim oht Kreeka väljaviskamine euroalast. Nüüd on Ühendkuningriik esimese riigina otsustanud vabatahtlikult lahkuda Euroopa Liidust, ühisturult ning ka tolliliidust, vahendas "Välisilm".

Brittide otsuse otsene mõju Eesti majandusele pole märkimisväärne, sest Eesti eksport Suurbritanniasse moodustas mullu koguekspordist vaid 2,4 protsenti ning import 2,5 protsenti. Küll aga elab ja õpib Ühendkuningriigis rohkelt eestlasi - Briti saatkonna mitteametliku hinnangu järgi on neid ligikaudu 15-20 000, kuid tegelik arv on tõenäoliselt suuremgi. Praegu pole selge, kuidas mõjutab Brexit neid ja ka tulevikus Suurbritanniasse suunduda soovivaid kaasmaalasi. Samuti see, millised on mõjud Euroopa majandusele tervikuna ning seeläbi Eestile.

Briti peaminister Theresa May rõhutas oma Brexiti plaani tutvustavas kõnes, et referendumi sõnum oli ühene - briti rahvas soovib kontrolli riiki sisenevate inimeste arvu üle. Samas toonitas ta vajadust võimalikult kiiresti kindlustada juba Suurbritannias elavate Euroopa Liidu kodanike õigused.

"Esiteks, praegu on Ühendkuningriik Euroopa Liidu liige ja kõik õigused, mis on Euroopa Liidu kodanikel, kehtivad ka praegu. Loomulikult, ma ei hakka arutlema teise riigi sisepoliitika üle, aga ma ei ole ka kohanud tõsiseid arutelusid või nõudmisi selle kohta, et seal juba legaalselt elavaid inimesi kuidagi välja saata. Küsimus on ikkagi olnud rohkem selles, et ei oleks kellelgi automaatseid õigusi meie maale tulla," selgitas Eesti eriesindaja Euroopa Liidu institutsioonide juures Matti Maasikas.

Ühendkuningriik oma mainekate ja kõrgetasemeliste ülikoolidega on populaarne ka Eesti üliõpilaste seas. Tallinna ülikooli tudengid soovivad enim just sinna õppima minna. Viimase ajal uudised on aga seal tudeerivad eestlased murelikuks teinud. Neile saab praegu kinnitada, et juba õppivate vahetustudengite jaoks ei muutu midagi.

"Jaa, seda on meie partnerülikoolid kinnitanud, et neile tudengitele, kes juba õpivad, jäävad tingimused samaks. Protsessi keskel ei hakata midagi muutma. Alguses, kui Brexiti uudis tuli, siis osad meie üliõpilased võtsid küll ühendust, et mis neist nüüd saab, kas nad peavad tagasi tulema, aga see oli ainus konkreetne sõnum, mida välisülikoolid said neile anda," rääkis Tallinna ülikooli välisõppe peaspetsialist Maarja Lehtsaar.

May ei toonud oma kõnes paraku selgust, mil moel kavatseb valitsus tulevikus sisserännet kontrollida - kas seatakse sisse kvoodid või kuidas hakkab välja nägema töölubade süsteem.

"Ühendkuningriigi majandus, nii pangandus, finantsteenused kui ka IT-majandus, on alad, kus muutused toimuvad väga kiiresti ja kus on vaja väga kiiresti liigutada kõrgelt kvalifitseeritud spetsiifiliste oskustega tööjõudu ja on väga arusaadav, et May ei soovinud või ei suutnud siin pakkuda mingeid üksikasju, kuidas see hakkab tulevikus välja nägema," ütles Maasikas.

Samuti ei oska Tallinna ülikooli partnerülikoolid midagi rohkemat öelda, kui et loodetavasti koostöö jätkub - valitsuse konkreetseid plaane ei tea lihtsalt veel keegi. Erasmuse ehk Euroopa-sisese üliõpilaste õpirände raames on varemgi saanud vahetustudengiks minna riikidesse, mis ei kuulu Euroopa Liitu.

"Erasmuse programmi Euroopa-siseses mobiilsuses osaleb ka mõni Euroopa majanduspiirkonna riik, näiteks Norra. Varasemalt oli koostöö ka Šveitsiga, aga nendega on koostöö jätkunud natuke teistel alustel, kuna nemad ei osale enam Euroopa tööjõu vabas liikumises ja tänu sellele ka Euroopa Liit enam ei rahasta liikumist Šveitsi. Aga Šveitsi riik on ise teinud sarnase programmi, kus nad ise maksavad stipendiumi nii neilt välja minevatele tudengitele kui ka sissetulevatele tudengitele," selgitas Lehtsaar.

Hariduskoostöö on üks valdkond, kus on palju selgusetust, kuid sama võib öelda palju suurema pildi kohta. Ees ootab pikk läbirääkimiste periood.

Suurbritannial võib tekkida konkurentsieelis

Ühendkuningriigil võib liidust lahkudes tekkida samas nii mõnigi konkurentsieelis, kas või tänu naela odavnemisele.

"Kui britid jätkavad seda, mida nad siiani teinud on, kui nad jätkavad mingiski kontekstis traditsiooniliselt liberaalse lähenemisega, siis see võib anda neile Mandri-Euroopa ees konkurentsieelise, sest Mandri-Euroopa peab alles selleni jõudma, et see majandusmudel, mida nad aastakümneid rakendanud on, võib-olla ei ole olnud kõige parem," arutles SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.

Euroopa Liidu eelarvest on Ühendkuningriigist tulnud laias laastus kuuendik. Edaspidi ei soovi britid enam suuri summasid ühiskassasse panustada. Seega tuleb selle tühimiku täitmiseks leida lahendusi.

Näiteks on räägitud sellest, et mõni liikmesriik peab võib-olla rohkem maksma või näiteks kas või Eestini jõuab siis struktuuritoetusi vähem.

"Vara veel spekuleerida, aga fakt on see, et teema on äärmiselt keeruline, sest Euroopa Liidu eelarve on investeeringute eelarve. Sealt läheb halduskuludeks ainult kuus protsenti, kõik on enamasti investeeringud. Investeeringud on pikaajalised, seal on projektid, seal on kohustused, mis on peale võetud. See on väga keeruline teema," selgitas Maasikas.

Kõige üldisemalt lõhub Brexit aga pilti võimsast Euroopa Liidust.

"Eestit mõjutab see nii, et kui me vaatame Euroopa Liitu, siis Brexit annab tunnistust sellest, et Euroopa Liidust, mis pidi olema ilus, imeline, tugev ja igati fantastiline, nüüd äkki keegi oluline tahab lahkuda. See võiks olla see koht, kus Euroopa endale otsa vaatab ja küsib, miks see juhtus, ja võtab ennast kokku. Meile annab see tunnistust sellest, et Euroopa Liit on nõrgem ja võib-olla halvemas seisus, kui arvasime," ütles Peeter Koppel.

Toimetaja: Merili NaelSteve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.