Kuidas muutub linna osaks saavate valdade elu, on veel arusaamatu ({{commentsTotal}})

Haldusreformi tulemusel liituvad paljud vallad linnadega ja nii saab näiteks Tartumaal asuvast Tähtvere vallast Tartu linna osa, ümberkaudsete valdadega ühinevast Elva linnast aga Elva vald. Kuidas hakkab selline haldusüksuste ümberkujunemine omavalitsuste elu mõjutama, on valla- ja linnajuhtidele veel arusaamatu.

Haldusreformi käigus liituvad Tartu linnaga Tähtvere ja võib-olla ka Luunja vald. Nii saab Tartust rohkem kui saja tuhande elanikuga linn, millel on enda põllud ja põllumajandusettevõtted. Millised aga hakkavad olema näiteks loomapidamisreeglid viie kilomeetri kaugusel Tartust, praegu veel teada ei ole, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tähtvere vallavanem Reik Kokk usub, et tõenäoliselt Tähtvere ja Tartu loomapidamiseeskirju ühtlustama ei hakata, kuna Tartu on linna üldplaneeringu järgi tiheasustusala, aga Tähtvere põllumajandusettevõtted jäävad hajaasustusalale. Loomapidamiseeskirjad on neis erinevad.

Samas ütleb Kokk, et tõenäoliselt ühtlustatakse omavalitsuste ehitusplaneeringute kord.

"Ehitusplaneeringud lähevad meil siis linnaga kokku. Eks ehitusspetsialist ja linna ehitusosakonna töötaja vaatavad need asjad läbi ja eks siis, kui on mingites meie eeskirjades vaja muudatusi teha, tehakse. Meil on hajaasustusala, muidugi selles osas on linna ehitusspetsialistidel võib-olla teistmoodi vaatamine ja nende nõudmised on ka teised," arutles Kokk.

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul pole Tartu Luunjaga liitumisest enam rääkinud, kuna Luunja ei soovi Tartuga sundliituda. Küll aga on linn moodustanud töörühmad, arutamaks, kuidas liita Tähtvere Tartu linnaga nii, et liitumineTähtvere elanike elu ka tõepoolest lihtsamaks teeks.

"Kuidas me näiteks ühistransporti asume korraldama. On maakondlikud ühistranspordiliinid - täna GoBus veab kuni 2022. aastani maakonnaliine. Osaliselt saavad kindlasti need liinid jätkuma, osaliselt tõenäoliselt peame linnatransporti laiendama Tähtvere erinevatesse asumitesse," rääkis Klaas.

Tartumaal ühinevad veel Elva linn ning Konguta, Palupera, Puhja, Rannu ja Rõngu vald Elva vallaks. Ehkki nii jääb Elva Tartu maakonna linnade loetelust haldusüksusena välja ja uue haldusüksuse nimeks saab Elva vald, siis Elva linn ära ei kao, vaid asub edaspidi Elva vallas.

"Kui Elva linnaelanik või linnavalitsuse aadress Kesk 32 asub praegu Elva linnas, siis edaspidi on see aadress Kesk 32 Elva linn, Elva vald," selgitas ühinemisläbirääkimiste koordinaator Kertu Vuks.

Rahandusministeeriumi regionaalhalduse osakonna juhataja Väino Tõemetsa sõnul vajab ilmselt veel harjumist mõte, et pärast haldusreformi on linnade territooriumil ka põllud ja suured loomafarmid. Linnade loomapidamise eeskirju pole tema hinnangul vaja ümber tegema hakata.

"Aga mis seal siis hullu, see on ju täitsa tore, kui on loodust ka linnal," ütles Tõemets.

ine variant on see, et kaovad ka linnad. Elva linn jääb Tõemetsa kinnitusel ka edasi linnaks. "Meil on kaks mõistet - meil on haldusüksus linn ehk omavalitsuse kõiki ülesandeid täitev, ja on asustusüksus linn. Elva linn jääb ikka linnaks ja nimetatakse linnaks ja aadressiks saab olema Elva linn. Ta on samasugune nagu praegu Otepää linn, mis asub ka Otepää vallas ja kõik teavad, et Otepää on linn. Ja ta on ka ametlikult asustusüksusena linn," rääkis Tõemets.

Toimetaja: Merili Naeluudised
Lufthansa ja Air Berlini lennukid.Lufthansa ja Air Berlini lennukid.

Hololei: Air Berlini ja Estonian Airi vahel paralleeli tõmmata ei saa

Pankrotti taotleva Air Berlini laenu puhul ei saa tõmmata paralleeli Estonian Airi juhtumiga, kus riigiabi hinnati keelatuks, ütles Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi peadirektor Hendrik Hololei.

Carri Ginter näeb reeglite rikkumise riski

Donald Trump ja Lindsey Graham.Donald Trump ja Lindsey Graham.
Trump süüdistas teda kritiseerinud parteikaaslast "jälgis vales"

USA president Donald Trump süüdistas neljapäeval teda kritiseerinud erakonnakaaslast Lindsey Grahamit "jälgis vales" ja ähvardas, et valijad peavad seda meeles.

Ott TänakOtt Tänak
Tänak sai Saksamaa MM-ralli testikatsel 9. aja

Sel nädalavahetusel sõidetakse Saksamaa MM-ralli, kus stardis on ka Eesti ekipaaž Ott Tänak - Martin Järveoja (Ford). Neljapäeva hommikul sõidetud testikatsel said eestlased 9. koha.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.