Enamik riigikogu erakondi ei toeta Ratase ideed kodakondsuse asjus ({{commentsTotal}})

{{1485276346000 | amCalendar}}

Enamik riigikogus esindatud erakondi ei toeta peaministri ja Keskerakonna esimehe Jüri Ratase mõtet anda kõigile 25 aastat Eestis elanud mittekodanikele Eesti kodakondsus. Poliitikud peavad seda mõtet ohtlikuks ja leiavad, et see on katse meeldida venekeelsele valijaskonnale.

Poliitikuid ei üllata Keskerakonna kava anda veerand sajandit Eestis elanud halli passi omanikele kodakondusus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimees Martin Helme ütles, et Keskerakond avab nii ukse kõigile Eestisse saabunutele kodakondsuse andmiseks. Tema sõnul on 25 aasta jooksul olnud igal kodakondsuse soovijal võimalik teha keele- ja kodakondsuseksam ning täita viie aasta pikkust paiksustsensuse nõuet.

"See on puhas parteiline soov laiendada oma valijaskonda ja teha seda riigi terviklikkuse ja ühiskondliku sidususe arvelt," märkis Helme.

"Eks selle taga tõenäoliselt on ka natukene olukord, et Jüri Ratas peaministrina ja Keskerakonna esimehena on ikkagi teise poole ehk siis Yana Toomi juhitava Keskerakonna poole pantvangis natukene. Ja eks see on püüe ka vene valijale silma teha, eks lähenevad kohalikud valimised," arvas omakorda Reformierakonna fraktsiooni liige Kristen Michal.

Rahvusringhäälingu tellitud erakondade populaarsuse uuringud on näidanud, et Keskerakonna toetus on olnud suurim just muust rahvusest elanikkonna seas.

Vabaerakond leiab, et mõte anda kõigile kodakondsus teeb Jüri Ratasest selgelt Edgar Savisaare mantlipärija.

"See on selgelt oma venekeelse valijaskonna kinnistamise eesmärk, sest tõenäosus oli, et kuna Edgar Savisaar on tagasi astunud või teda ei ole igapäevapoliitikas, siis Yana Toom ei suuda ka kõiki venemeelseid valijaid Keskerakonna rüpes hoida. Selleks on vaja luua meetmeid, et Jüri Ratase mõjuvõimu kasvatada," rääkis Vabaerakonna fraktsiooni liige Külliki Kübersepp.

Kübarsepp lisas, et kodakondsuse jagamine ei pane inimesi oma väärtushinnanguid muutma ega muuda neid ka riigile lojaalsemaks.

Keskerakonna koalitsioonipartneri Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esindaja Priit Sibul ütles, et IRL ei toeta kodakondsuse nullvarianti mitte mingil juhul, kuid on üllatav, et sellega tuli välja peaminister ja et ta seda praegu tegi.

"Loomulikult olid need teemad üleval ka koalitsioonikõneluste ajal, mis ei lõppenud just väga ammu. Need teemad olid seal üleval, arutasime läbi, ühiseid seisukohti polnud. Mulle tundub, et valitsuses võiks olla praegu palju olulisemaid asju, kui hakata valmistuma 2019. aasta valimisteks," sõnas Sibul.

"Kindlasti kodakondsuspoliitikas on samme, mida me soovitame leevendada ja muuta. Kas see nüüd on kõigile kodakondsus, seda peame erakonnas ja fraktsioonis arutama," kommenteeris Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esimees Kalvi Kõva.

Peaminister Jüri Ratas rääkis intervjuus Raadio Svobodale kodakondsuspoliitikast kui järgmiste riigikogu valimiste põhiteemast.

"Aktuaalne kaamera" uuris inimeste arvamust Narva tänavatel

"Aktuaalse kaamera" tänavaküsitlusele Narvas vastanud inimesed jäid kodakondsuse teemal vastakatele seisukohtadele.

"Olen selle poolt, et siin kaua elanud inimesed, kuid mitte siin sündinud, peavad saama Eesti kodakondsuse. Pean end eestimaalaseks ja sooviksin loomulikult saada Eesti kodanikuks," ütles Eesti elanik Leonid.

"Elan siin, olen siin sündinud, mul on siin lapsed juba suureks kasvanud, aga mulle ei suudeta siiani kodakondsust anda. Eesti keele eksamit sooritada ma samuti ei saa, sest keelekeskkond ei luba. Vaieldamatult pean end kodanikuks," rõhutas kodakondsuseta Eesti elanik Jevgeni.

"Muidugi peab, kuidas siis ilma kodakondsuseta saab. Mul on kaks poega ilma kodakondsuseta. Kodakondsuseta inimene on justkui kodutu," sõnas Venemaa kodanik Marina.

"Nad peaksid eesti keelt oskama vähemalt algtasemel, et kodakondsus oleks välja teenitud. See, et inimene siin elab, ei tähenda veel seda, et talle peab kodakondsuse andma. Minu meelest pole see päris õiglane," arva omakorda Eesti kodanik Eva.

"Mõned inimesed on selle eest raha maksnud, kursustel õppimas käinud, sooritanud eksameid. Kui inimestele niisama Eesti kodakondsus anda, siis pole see ilus nende suhtes, kes selle eest raha maksid," märkis Eesti kodanik Edvard.

Toimetaja: Laur ViirandSteve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.