"Foorum": vaidlus pensionisüsteemi üle on maailmavaateline ({{commentsTotal}})

ETV saates "Foorum" osalenud poliitikud tõdesid, et praegu pensionisüsteemi muudatuste üle käiv vaidlus on maailmavaateline.

Opositsioonis oleva Reformierakonna fraktsiooni liige Taavi Rõivas ütles "Foorumis", et pensionisüsteemi muutmise puhul tuleb valida, millised otsused ellu viia ja ebamõistlikud kõrvale jätta. Ta tunnistas, et pensioniea järk-järguline tõstmine ja pensioniea paindlikuks muutmine on mõistlikud, kuid suur miinus on tema hinnangul see, et pensioni esimeses sambas kaotatakse ära igasugune sõltuvus sissetulekust.

Samuti opositsioonis oleva Vaberakonna fraktsiooni liige Monika Haukanõmm tõdes, et pensionisüsteemi puhul on tegemist maailmavaatelise vaidlusega ja sellega, kuidas iga osapool seda näeb.

Ka tema märkis, et palga komponendi vähenemine pensionis teeb murelikuks. "Kui praegusel hetkel on meie pensionis palgast sõltuv osa umbes 60 protsenti, siis plaanide järgi langeb see 30 protsendile. Tundub, et puhtalt aastate põhisele arvestusele üleminek on liiga lihtsustatud. Võib-olla peaks võtma aega, võib-olla on kompromissikoht kuskil selle kahe asja vahel - võtame arvesse nii seda, kui palju on inimene töötanud kui ka seda, kui palju on inimene panustanud maksude kaudu meie sotsiaalsüsteemi," arutles ta.

Rõivas nõustus Haukanõmmega, et tegemist on põhimõttelise maailmavaatelise vaidlusega. "Me tegelikult arutame seda, kas tahame Eestit, mis igat pidi pingutust, edukust nivelleerib, olgu see madalamate pensionitega, vaikselt tõusvate maksudega, mida ei tohi astmeliseks nimetada, aga millel on kõik astmelise tulumaksu tunnused, või näiteks selliselt, et kui sa mingi rikkumise paned toime, siis kui oled edukam ja kõrgema palgaga, saad kõrgema trahvi. Mina ei taha sellist Eestit, mis edukust ja pingutust igal sammul nivelleerib," rääkis ta.

Koalitsioonis oleva Keskerakonna peasekretär Jaak Aab kinnitas saates, et peapeale pensionisüsteemi ei pöörata, vaid muudatused toimuvad järk-järgult. Ta tõdes, et Keskerakond rääkis juba opositsioonis olles, et tulevikus muutuvad riiklikud pensionid väga ebavõrdseks. Ta lisas, et palgakomponenti pensionisüsteemi teises sambas ära ei kaotata.

Ka Aabi sõnul on debatt maailmavaateline. "Taavi Rõivas ise ütles, et vaatas analüüse, mida aastaid tehakse sotsiaalministeeriumis ja kogu aeg on teemaks see, et valitsuses arutatakse, mis pensionisüsteemist saab. Maailmavaateliselt reformierakondlane Rõivas vaatas sellele otsa ja leidis, et see, et mõnekümne aasta pärast on riiklikes pensionites 20 protsendil madalamatel ja 20 protsendil suurematel pensionitel neljakordne vahe, on normaalne. Reformierakonna arvates on see normaalne. Aga meie arvates ei ole. Praegu on see vahe 1,7-kordne ja arvan, et umbes selle vahe säilitamine on normaalne. See on esimene ja teine sammas kokku," kommenteeris Aab.

Ta lisas, et pensionisüsteemis tuleks tööpanust ka aastates hinnata, sest teine sammas juba hindab sissetuleku suurust.

Ka sotsiaalkaitseminister, Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) liige Kaia Iva kinnitas, et vale on väita, et pensioni igasugune sõltuvus palgast kaob. "Teine sammas jääb täielikult sõltuvusse palgast," rõhutas ta.

Kommenteerides Rõivase kriitikat, et pensionireform karistab edukust ja pingutamist, ütles Iva, et ka inimesed, kes teenivad miinimumpalka või alla keskmise palga, pingutavad.

Toimetaja: Merili Naeluudised
Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi poeg Nikolai Choles.Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi poeg Nikolai Choles.
Navalnõi võttis uues videos vaatluse alla Peskovi poja luksusliku eluviisi

Venemaa võimuringkondade korruptsiooni paljastav opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi on saanud valmis järjekordse värvika videoklipi, kus seekord võetakse ette Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi poja luksuslik eluviis.

Donald Trump ja Lindsey Graham.Donald Trump ja Lindsey Graham.
Trump süüdistas teda kritiseerinud parteikaaslast "jälgis vales"

USA president Donald Trump süüdistas neljapäeval teda kritiseerinud erakonnakaaslast Lindsey Grahamit "jälgis vales" ja ähvardas, et valijad peavad seda meeles.

Ott TänakOtt Tänak
Tänak sai Saksamaa MM-ralli testikatsel 9. aja

Sel nädalavahetusel sõidetakse Saksamaa MM-ralli, kus stardis on ka Eesti ekipaaž Ott Tänak - Martin Järveoja (Ford). Neljapäeva hommikul sõidetud testikatsel said eestlased 9. koha.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.