Notar kooseluseadusest: kohtupraktika peab täitma poliitikute jäetud lüngad ({{commentsTotal}})

Värsked kohtuotsused on sundinud Eesti ametkondi tunnustama võõrsil sõlmitud samasooliste paaride abielusid, samas Eestis sõlmitud kooselulepingutega pole midagi peale hakata, kuna selleks vajalikud rakendusaktid on vastu võtmata. Kooselulepinguid sõlminud notar Priidu Pärna ütleb, et kohtupraktika peab nüüd täitma poliitikute täitmata jäetud lüngad.

Välismaal sõlmitud samasooliste abielu üheks näiteks on "Pealtnägija" saates oma loo rääkinud eestlanna Kristiina ja ameeriklanna Sarah lugu. Politsei- ja piirivalveamet ei tunnistanud samasoolise paari abielu, mistõttu ei rahuldatud ka ameeriklanna elamisloa taotlust. Sel esmaspäeval tegi aga Tallinna halduskohus otsuse, mis kohustab politsei- ja piirivalve ametit tegema Sarah' esitatud tähtajalise elamisloa kohta uut otsust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Pretsedendi välismaal sõlmitud samasooliste paaride abielu tunnistamiseks lõi Tallinna ringkonnakohus. Rootsis samasoolise partneriga abiellunud Ats Jooritsa abielu kanti esimesena Eesti rahvastikuregistrisse.

"Eesti riik aktsepteerib nüüd välisriigis sõlmitud samasooliste abielusid, aga Eesti riik ise ei sõlmi neid abielusid," ütles siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna juhataja Enel Pungas.

Rootsi näite puhul loodud pretsedent ei pruugi aga Tallinnas mitmete samasooliste paaride kooselusid sõlminud notari Priidu Pärna sõnul tähendada, et kõik välismaal sõlmitud samasooliste paaride abielud saaks kanda Eesti rahvastikuregistrisse.

"Mina hindan, et see kehtib ainult Rootsis registreeritud samasooliste abielude suhtes. Ja isegi, kui see Rootsi samasooliste abielu on tehtud Eestis registrikande kaudu nähtavaks, siis tekib küsimus, millist õigust sellele abielule siiski kohaldatakse - kas Eesti õigust või jätkuvalt Rootsi õigust," ütles Pärna.

Eelmisel aastal sõlmiti Eestis 43 kooselulepingut, millest suurem osa samasooliste paaride vahel.

Pärna ütles, et kuigi kooseluseaduse rakendussätteid vastu võetud pole, saab praktikas näiteks pärimis- või lapsendamisõigust rakendada ilma, et kooselu oleks registrisse kantud.

"Eesti riigis näitab see seda, et ei ole poliitilist konsensust, et minna kooseluseaduse lõpliku rakendamisega edasi. Praktika ja kohtupraktika leiab siin oma tee, kuidas neid probleeme ületada. Ja igas riigis on kohtu ülesanne õigust tõlgendada ja edasi arendada, kui seaduses on lüngad," selgitas Pärna.

Ats Jooritsa esindaja Reimo Mets ütles, et praegu tundub mõistlikum minna välisriiki abielluma ja Eestis kooselu registrisse kanda.

"See kooseluseaduse alusel olev arutluskäik viitab täna pigem sellele, et mõistlik on minna välisriiki ja abielluda välisriigis ja tulla selle abielutunnistusega Eestisse ja kanda registrisse. Vastasel juhul ei ole nendel kooselulepingu alusel sõlmitud kooseludel mingisusgust õiguslikku garantiid või tagajärge. Ja see on riigi tegevusetus," arutles Mets.

Parlamendis pole toetust rakendusaktidele

Riigikogu praeguses koosseisus puudub toetus kooseluseaduse rakendusaktide vastuvõtmisele ehk koosolekuseaduse tegelikule jõustamisele.

Riigikogu reformierakonna fraktsiooni liikme Valdo Randpere sõnul on tegu inimeste kiusamisega ja valitsuskoaltsioon peaks eelnõu kindlasti riigikogu suurde saali tooma.

"Hääletame selle riigikogus läbi, vaatame kuhupoole hääled kalduvad. Olen üsna veendunud, et see saaks toetuse riigikogus ja ma olen üsna kindel, et Eesti inimesed on väga palju maha rahunenud selle küsimuse osas, mis puudutab kooselu registreerimist samasooliste vahel," lausus Randpere.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna hinnangul pole praegu mõtet eelnõu kalevi alt välja tuua, sest lihtne matemaatika näitab vastuvõtmiseks vajalike häälte puudujääki.

SDE fraktsiooni esimees Kalvi Kõva tunnistab, et notarid on püsti hädas, kuna pole rakendusakte, kuidas käituda. Need on kahtlemata on vajalikud, aga matemaatika on täna selline."

Peaminister Jüri Ratas tunnistas, et kooseluseaduse rakendusaktidest pole koalitsioonileppes sõnagi. Kui aga riigikogu soovib seaduseelnõuga edasi minna, peaks peaministri hinnangul pingeid juba eos leevendama.

"Olles olnud riigikogu liige, kui kooseluseadust arutati, ja mäletan väga hästi, kui suurt mõju see Eesti ühiskonnas tekitas, siis soovitus riigikogule on see, et vanematekogu leiaks ühisosa," märkis Ratas.

EKRE on jätkuvalt nii kooseluseaduse kui rakendussätete vastu. EKRE fraktsiooni liige Jaak Madison peab Tallinna ringkonnakohtu otsust pretsedendiks ja soovib, et justiitsministeerium selle riigikohtusse edasi kaebaks.

"Eesti perekonnaseadus ütleb täiesti selgelt, et abielu sõlmitakse mehe ja naise vahel ja siiamaani ei ole kohtuinstantsid sekkunud päevapoliitikasse ja riigikogu töösse ja selline kohtuotsus on täielik pretsedent ja läheb perekonnaseadusega vastuollu. See on väga raskesti selgitatav," lausus Madison.

Toimetaja: Merili Nael, Priit LutsSteve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.