Mehhiko president kordas, et ei maksa müüri eest, ja tühistas kohtumise Trumpiga ({{commentsTotal}})

{{1485446066000 | amCalendar}}

Mehhiko president Enrique Peña Nieto ütles pöördumises rahva poole, et ei maksa USA presidendi Donald Trumpi kavandatava piirimüüri eest. Peña Nieto teatas ka, et jätab ära järgmisesse nädalasse kavandatud kohtumise Trumpiga.

Peña Nieto kordas televisioonis tehtud pöördumises: "Ma olen ikka ja jälle öelnud - Mehhiko ei maksa ühegi müüri eest. Mul on kahju ja ma mõistan hukka USA otsuse jätkata müüri ehitamist, mis on aastaid meid ühendamise asemel lõhestanud."

Ta lisas, et "Mehhiko ei usu müüridesse", vahendas BBC.

Samas ütles president, et tema riik pakkus "Ameerika rahvale oma sõprust ja tahet jõuda nende valitsusega kokkuleppele".

Peña Nieto küll kurtis müüri ehitamise plaani üle, kuid ei maininud esialgu, et ta võib ära jätta kavandatud visiidi Washingtoni. Hiljem kinnitas ta, et tühistab 31. jaanuaril toimuma pidanud kohtumise.

"Täna hommikul me teavitasime Valget Maja, et ma ei osale järgmisesse nädalasse planeeritud töökohtumisel USA presidendiga," kirjutas Peña Nieto Twitteris.

"Mehhiko kordab oma soovi teha USA-ga koostööd, et jõuda kokkulepetele, mis on kasuks mõlemale riigile," lisas ta.

Kolmapäeval allkirjastas Trump korralduse "läbimatu tõkke" ehitamiseks ning kordas, et Mehhiko hüvitab tehtavad kulutused USA-le. Samuti allkirjastas Trump korralduse 10 000 immigratsiooniametniku palkamiseks, kes aitaks tugevdada patrulle piiril.

"Riik ilma piirideta pole riik. Alates tänasest saab USA kontrolli oma piiride üle tagasi," ütles ta.

Trump kirjutas pärast Peña Nieto kõnet Twitteris, et Mehhiko on USA-le võlgu Põhja-Ameerika vabakaubandusleppe (NAFTA) eest.

"USA-l on Mehhikoga 60 miljardi dollari suurune kaubavahetuse puudujääk. See on olnud NAFTA loomisest peale ühepoolne lepe, millega on kaotatud suurel hulgal töökohti ja ettevõtteid," kirjutas ta.

Trump kommenteeris Twitteris, et 31. jaanuarile kavandatud kohtumine tuleks tühistada, kui Mehhiko ei taha müüri eest maksta.

"Kui Mehhiko ei taha maksta hädavajaliku müüri eest, siis oleks parem tulevane kohtumine tühistada," lisas ta.

Valge Maja pressiesindaja Sean Spicer teatas, et Trumpi ja Peña Nieto kohtumiseks püütakse kokku leppida uus aeg.

Trump tahab kehtestada müüri eest tasumiseks piirimaksu

President Trump tahab kehtestada 20-protsendilise maksu kõigile Mehhikost imporditavatele kaupadele, et selle eest tasuda piirimüüri ehitamise eest, ütles Valge Maja pressiesindaja Sean Spicer neljapäeval ajakirjanikele.

Täpsemaid detaile selle kohta, kuidas uus maks toimiks, Spicer ei avaldanud.

Ta lisas aga, et Trump tahab uue maksu lisada maksureformi paketti, mida USA kongress arutab.

Peña Nieto kohtus Trumpiga septembris Mexico Citys ning sattus selle tõttu kodumaal tugeva kriitika alla. Tema toetusreiting on endiselt madal.

Trump ütles kolmapäeval ABC Newsile antud intervjuus, et Mehhiko hüvitab müüri ehitamise USA-le "sada protsenti".

USA kongress peab aga müüri ehitamise rahastamise heaks kiitma. Hinnanguliselt läheb see maksma miljardeid dollareid.

3200 kilomeetri pikkuse müüri ehitamine Mehhiko piirile oli Trumpi valimiskampaanias üks võtmelubadustest.

Toimetaja: Merili NaelReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.