Audit: kolm Tartu ülikooli töötajat võltsisid dokumente, üks eiras huvide konflikti keeldu ({{commentsTotal}})

Rahandusministeeriumi audit tuvastas, et kolm Tartu ülikooli töötajat on võltsinud dokumente ja üks eiranud huvide konflikti keeldu. Nende pettuste tõttu peab Tartu ülikool Sihtasutus Archimedesele struktuuritoetusena saadud summast tagasi maksma ligi 15 000 eurot. Rektor Volli Kalmu sõnul on kõik pettusega seotud ülikooli töötajad enda süüd tunnistanud.

Rahandusministeeriumi audit tuvastas, et programmi "Teaduse rahvusvahelistumine" raames 2014. aastal toimunud Vietnami välislähetuse jaoks ostetud lennupiletid Tartu ülikooli töötajatele Sulev ja Gea Kõksile olid valitud võltsitud alustel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Auditi järgi asusid Tartu ülikooli töötajad reisiteenuse pakkujaga CWT Estonia läbirääkimistesse, et reisibüroo näitaks Tartu ülikoolile esitataval arvel välislähetusse minevate töötajate lennupiletite hinda 1002 euro võrra tegelikkusest kõrgemana.

"Tegemist oli täiesti tavapärase, rutiinse projekti auditiga, kus tuvastati kokku kolm rikkumist või puudust, millest üks puudutas tõesti Tartu ülikooli töötajate lähetusi, kus tuli välja, et Tartu ülikooli töötajad on palunud reisibürool kajastada arveid teistsuguses summas, kui tegelikult oli esialgne pakkumine," selgitas SA Archimedes struktuuritoetuste agentuuri juhataja Annemai Muru.

Lisaks tuvastas audit Tartu ülikooli töötaja huvide konflikti keelu eiramise hanke korraldamisel. Nimelt tellis Tartu ülikool aastatel 2012-2015 koordineerimisteenust äriühingult, mis oli seotud hankega tegeleva Tartu ülikooli töötajaga.

Koordineerimisteenuse hanke võitjaks osutus Raul Oja äriühing, hanke pakkumiste küsimisega tegeles teiste seas tema abikaasa Kadri Oja.

Rektor Volli Kalmu sõnul oli Kadri Oja otseselt seotud ka lennupiletite juhtumiga.

"Kõik seotud isikud on saanud kirjaliku allkirja vastu kirjaliku noomituse, mis lõpeb selle lausega, et iga taoline samm lõpeb ühepoolse töölepingu ülesütlemisega ehk mida saab sisuliselt käsitleda viimase hoiatusena. Üks seotud töötajatest on viidud ka madalamale ametikohale koos palga vähendamisega," rääkis TÜ rektor Volli Kalm.

Kadri Oja ning Sulev ja Gea Kõks "Aktuaalsele kaamerale" teemat kommenteerida ei soovinud.

Kalmu sõnul kuuluvad SA Archimedese poolt Tartu ülikoolile esitatud tagasimakse nõuded pettustes osalenute poolt hüvitamisele. Vietnami välislähetuse lennupiletite puhul ületab rikkumise summa 4400 euro piiri ja koordineerimisteenuse huvide konflikti tagasimakse nõue on ligi 10 000 eurot.

"Võltsiti, sellega muudeti seda arvet. Ja mis põhjus oli, see on teisejärguline. Seletus, ükskõik, milline see põhjendus on, tegelikult ei õigusta dokumentide võltsimist," kommenteeris Volli Kalm.

"Struktuuritoetuste süsteemis endas on sisse ehitatud automaatne mehhanism, et kui mingisugune rikkumine - kui ma ei eksi - ületab 3000 euro piiri, siis politsei saab sellest automaatse teavituse," ütles Annemai Muru.

Juhtunu täpseid asjaolusid selgitab politsei.

Toimetaja: Merili NaelStingeri kasutamine õppusel New Mexicos 1999. aastal.Stingeri kasutamine õppusel New Mexicos 1999. aastal.
Läti ostab Taanilt Stingeri õhutõrjesüsteeme

Läti sõlmis eelmisel nädalal Taani relvajõududega lepingu õhutõrjerakettide Stinger ostmiseks, ütles kaitseminister Raimonds Bergmanis intervjuus Läti ringhäälingule.

Hispaania politsei helikopter.Hispaania politsei helikopter.
Hispaanias jätkuvad terroriraku viimase liikme otsingud

Hispaania politsei otsib endiselt meest, keda peetakse eelmisel nädalal Barcelonas ja Cambrilsis 14 ohvrit nõudnud terrorirünnakud korraldanud raku viimaseks liikmeks.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.