Teadur: May üritab anda Brexiti referendumile uut sisu ({{commentsTotal}})

Suurbritannia Brexiti poliitika on veel ebaselge, kuid peaminister Theresa May reedese kõne tagamõte USA-s oli näidata, et Euroopa Liidust lahkumisega ei loobu Suurbritannia oma juhtivast rollist maailmas, arvas kaitseuuringute keskuse teadur Tony Lawrence

Suurbritannia peaminister Theresa May pidas USA visiidi käigus Philadelphias kõne, milles kutsus USA vabariiklasi üles säilitama USA ja Suurbritannia juhtrolli maailma julgeoleku tagamisel. Ta rõhutas NATO ja ÜRO tähtsust ning vajadust toetada liitlasi, tuues kõnes kahel korral näitena brittide sõjalise toetuse Eestile, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ta ütles, et olgu tegu Iisraeliga Lähis-Idas või Eestiga Balti regioonis, tarvis on toetada sõpru ja liitlasi demokraatlikes riikides, kui need elavad karmis maanurgas.

May kutsus oma kõnes Ameerika Ühendriike üles koos Suurbritanniaga maailma uueks looma, kasutades korduvalt viiteid kunagistele juhtidele Ronald Reaganile ja Margaret Thatcherile. Kas uues alguses viibivad USA ja Suurbritannia moodustavad paarisrakendi, seda asjatundjad ennustada ei julge.

"Kindlasti on erisuhe Suurbritanniaga ka Trumpi huvides. Sõltumata sellest, kuidas majanduslik suhe - võimalik vabakaubanduslepe - tulevikus välja kujuneb, on ka sisepoliitiliselt Trumpile oluline näidata, et ta suudab luua tugevaid alliansse," kommenteeris välisminister Sven Mikser.

Kaitseuuringute keskuse teadur Tony Lawrence ütles, et tema jaoks oli ootamatu, kui paljudes küsimustes Theresa May asus erinevale seisukohale Donald Trumpiga võrreldes. Näiteks Venemaa-poliitika, Iraani tuumakokkulepe, NATO olulisuse rõhutamine.

Eestit mainis Briti peaminister oma kõnes kaks korda ja rõhutas, et liitlasi ei tohi ohu korral üksi jätta.

"Hoiatus mitte loovutada Kesk- ja Ida-Euroopat, mille Reagan ja Thatcher omal ajal vabaks võitlesid, uuesti Venemaa mõjusfääri," viitas Mikser.

"See oli tähtis sõnum, et Suurbritannia kindla seisukoha järgi on NATO julgeoleku aluskivi. Tõsiasi, et Briti sõdurid tulevad Eestisse lähitulevikus, on peaministril hästi meeles," kommenteeris Lawrence.

Tony Lawrence ütles ka, et tegelik poliitika on siiski kaetud teadmatuse looriga. Ta näeb Briti peaministri kõnes selget tagamõtet - näidata, et Euroopa Liidust lahkumine ei tähenda loobumist Briti juhtivast rollist maailmas, eriti senisest erilistest suhetest USA-ga..

"Theresa May üritab anda Brexiti referendumile uut sisu. See poleks pelgalt selja pööramine Euroopa Liidule, vaid soov olla taas otsustaja maailma asjades. See kõne oli osa püüdlusest koos USA-ga maailma juhtida," selgitas teadur.

Lawrence on skeptiline selles osas, kas Donald Trump ihaldab kohta paarisrakendis Suurbritanniaga maailma juhtimisel.

"Pole ka sugugi selge, mis kasu Trumpi arvates võiks olla Suurbritanniast paarilisena. Eriti arvestades, et Suurbritannia minetas poliitilist kaalu Euroopa Liidust lahkumisega, aga võib-olla nõrgeneb ka majanduslikult," rääkis Lawrence.

Toimetaja: Merili Nael



Üleujutus Rocca al Mares.Üleujutus Rocca al Mares.
Tugev vihmasadu põhjustas Rocca al Mare keskuses uputuse

Neljapäevaõhtune tugev vihmasadu põhjustas üleujutusi mitmel pool Tallinnas, sealhulgas tekkis uputus Rocca al Mare keskuses.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.