USA kohtunik peatas osaliselt Trumpi sissesõidukeelu rakendamise ({{commentsTotal}})

{{1485668052000 | amCalendar}}

USA ringkonnakohtunik blokeeris laupäeval osa USA presidendi ajutisest immigratsioonikeelust, andes võimudele käsu peatada USA lennujaamades lõksus olevate põgenike ja teiste reisijate deporteerimine.

Ameerika Kodanikuõiguste Liit (ACLU) ja teised vabaühendused esitasid hagi seitsme inimese nimel, kes peeti keelu kehtimahakkamise järel kinni USA lennujaamades.

Kohtunik Ann Donnelly andis pärast hagi menetlusse võtmist korralduse peatada keelu rakendamine inimeste suhtes, kes saabusid kõnealusest seitsmest riigist USA-sse kehtiva viisa alusel või kellel on esitatud varjupaigataotlus. Korraldus kehtib üle riigi.

Trumpi määruse rakendumine tähendas, et teadmata arv välismaal sündinud USA elanikke, kes viibivad praegu välismaal, võivad sinna lõksu jääda vähemalt 90 päevaks, hoolimata sellest, et neil on USA-s viibimiseks kehtiv tähtajaline elamisluba või viisa.

Lisaks peeti USA lennujaamades kinni välismaalasi, kel lubati enne määruse allkirjastamist istuda USA-sse teele asunud lennukitele ja kellele nüüd öeldakse, et nad pole teretulnud.

Trump: kehtestatud sissesõidukeeld pole suunatud moslemite vastu

Trumpi sõnul pole põgenike ümberpaigutamisprogrammi peatanud ja seitsmele moslemienamusega riigi kodanikele kehtestatud reisikeeld Ühendriikidesse moslemite vastu suunatud.

Trump allkirjastas reedel määruse, millega peatati 120 päevaks USA põgenike ümberpaigutamisprogramm ja kehtestati 90 päevaks seitsme moslemiriigi -- Iraagi, Iraani, Liibüa, Somaalia, Sudaani, Süüria ja Jeemeni -- elanikele ajutine reisikeeld Ühendriikidesse.

Päev pärast dokumendi allkirjastamist ütles Trump, et kehtestatud sissesõidukeeld USA-sse toimib "väga kenasti", kuid samm põhjustab segadust lennujaamades, kus USA-sse sõitvaid inimesi ei lubata lennukisse või juba USA lennujaama saabunud inimesi riiki sisse.

Merkel: USA reisikeeld "pole õigustatud"

USA presidendi allkirjastatud migratsioonipiirangud on põhjendamatud, sõnas Saksa kantsler Angela Merkel pühapäeval.

"Ta (Merkel) on veendunud, et terrorismi vastu tuleb resoluutselt võidelda, kuid sellest hoolimata pole õigustatud teatavat päritolu või uskumustega isikute üldise kahtluse alla seadmine," sõnas Merkeli pressiesindaja Steffen Seibert.

London: Briti peaminister "ei nõustu" Trumpi rändepiirangutega

Briti peaminister Theresa May "ei nõustu" USA presidendi Donald Trumpi kehtestatud immigratsioonipiirangutega ning kavatseb sekkuda, kui need mõjutavad Ühendkuningriigi kodanikke, teatas Downing Street pühapäeval.

"Immigratsioonipoliitika Ühendriikides on Ühendriikide valitsuse asi, täpselt nagu meie riigi immigratsioonipoliitika peaks määratlema meie valitsus," ütles pressiesindaja.

"Samas pole me nõus taolise lähenemisega. Kui Ühendkuningriigi kodanikele tuleneb sellest (USA piirangutest) mingit mõju, siis ilmselgelt me teeme selle asjus USA valitsusele pöördumise."

May'st sai reedel esimene välisriigi liider, kes kohtus Trumpiga pärast tema ametisse vannutamist 20. jaanuaril.

May oli seni keeldunud Trumpi allkirjastatud määrust hukka mõistmast.

Briti võimulolevate konservatiivide parlamendisaadik Nadhim Zahawi teatas laupäeval, et ei tema ega tema abikaasa saa Trumpi kehtestatud reisikeelu tõttu sõita Ühendriikidesse, sest nad on sündinud Iraagis. Väide on aga küsitav, sest hetkel on veel mõneti ebaselge, kuivõrd palju mõjutab Trumpi määrus topeltkodakondsusega inimesi.

Iraan vastab Trumpile sisenemiskeeluga USA kodanikele

Iraan keelab ameeriklastel riiki sisenemise vastuseks USA presidendi "solvavale" korraldusele piirata Iraani ja veel kuue moslemiriigi elanike reisimist Ühendriikidesse, teatas välisministeerium laupäeval.

"Iraani islamivabariik ... on otsustanud vastata samaga pärast Ühendriikide solvavat otsust Iraani kodanike kohta," teatas Iraani välisministeerium riigitelevisioonis edastatud avalduses.

Trump allkirjastas reedel määruse peatada põgenike vastuvõtmine 120 päevaks ja kehtestada seitsme moslemiriigi elanikele ajutine reisikeeld Ühendriikidesse.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERRReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.