Jaani kiriku õpetaja Tammsalu sai ajaloolise kuldristi ({{commentsTotal}})

Tallinna praostkonna praost ja Tallinna Jaani koguduse õpetaja Jaan Tammsalu sai pühapäeval kaela ajaloolise kuldristi, mille kandmise õigus on tal nüüd kuni elu lõpuni.

Hommikusel jumalateenistusel pani Jaan Tammsalule kuldristi kaela peapiiskop Urmas Viilma, vahendasid "Aktuaalne kaamera" ja Jaani kogudus.

Jaan Tammsalul täitus 30 aastat diakoniks ordineerimisest. Ta on olnud kirikuõpetajaks Saaremaal ja Viljandis. Tallinna Jaani koguduse õpetaja on Tammsalu alates 2004. aastast.

Jaani koguduse juhatuse esimees Peeter Grossberg kirjutas koguduse veebilehel 25. jaanuaril ajaloolise kuldristi kohta järgmist:

"Konsistooriumisse sai tehtud taotlus anda Jaanile kuldristi kandmise õigus sügisel 2013, kui Jaanil sai 25 aastat õpetaja ordinatsioonist. Asi jäi natuke venima ja seekord on meil tegemist 30 aastaga diakoni ordinatsioonist.

Jaan on olnud nende aastate jooksul mitmes kohas õpetaja: Saarte praostkonnas ja mujal. Jaan tegi kauniks ja aktiivseks Viljandi Jaani, enne kui ta tuli meile Tallinna Jaani. Mis tema eestvedamisel on meie kirikuga tehtud, seda näete isegi.

Edasi väljavõte meie juhatuse taotlusest kirikuvalitsusele:

"Tallinna Jaani koguduse juhatus soovitab kuldristi anda Jaan Tammsalule seoses tema ennastsalgava õpetajatööga ja eestvedava tegevusega meie koguduses alates 2004. a. Tema iga koguduseliikmeni jõudev hingesoojus ja inimlik tähelepanu on kasvatanud meie kogudust nii noorte kui vanemate inimestega. Oma mõtiskluste ja aruteludega evangeeliumi levitamisel on ta kogunud suurt tunnustust kirikule ka erinevates meediakanalites. Jaan Tammsalu on arendanud Jumala teenimise vorme meie kirikus (hardushetked kolmapäeviti, armulauaga palvused neljapäeviti, Tooma palvus, kirikukontserdid – muusikaelu lisaks sõnale) ning seeläbi kasvatanud kiriku külastatavust ja teenistustest osavõttu. Tema jutlused ja esinemised on väga oodatud nii kantslist kui raadiost, ka trükisõnas. Jaan Tammsalu sulest on ilmunud religioosseid algupärandeid, nagu „Vaimulikud mõtisklused“ (mitu osa), ja ta on toimetanud trükki või osalenud järgmiste raamatute ja trükiste ilmumisel: "Viljandi praostkonna kirikud", "Keldi nägemus", "Keldi palvemeel", "Keldi palved".

Juhatuse, nõukogu ning õpetajate heas ühistöös ja ühismeeles ning Jaan Tammsalu julgel eestvedamisel alustati 2007. aastal kiriku kapitaalremonti. Viie kuuga remonditi kapitaalselt Jaani kirik ja sellega samaaegselt ka orelid. Tallinna Jaani kirikus on remondijärgselt seetõttu võimalik pakkuda inimestele kaunist muusikat kaunis jumalakojas. Me hindame väga Jaan Tammsalu ning peame teda kahtluseta kuldristi väärt olevaks hingekarjaseks."

Kuldrist on huvitav ja sümboolne. Selle kinkis Jaani kogudus 1927. aastal oma õpetajale Bruno Hasselblattile pikaaegse ustava teenimise eest. 1939. aastal emigreerus Hasselblatt Saksamaale ja jätkas seal tööd kirikuõpetajana koos kahe pojaga, kes olid samuti kirikuõpetajad ja meie Jaani kiriku sagedased külalised. 2009. aasta suvel kinkis tema vanem poeg, vaimulik Theo Hasselblatt oma isa palvel selle kuldristi meie kogudusele. Kuldristi üle andes ütles ta, et usub, et see antakse kord ühele Jaani koguduse tublile vaimulikule.

Nüüd on see hetk siis käes."

Toimetaja: Laur ViirandÜleujutus Rocca al Mares.Üleujutus Rocca al Mares.
Tugev vihmasadu põhjustas Rocca al Mare keskuses uputuse

Neljapäevaõhtune tugev vihmasadu põhjustas üleujutusi mitmel pool Tallinnas, sealhulgas tekkis uputus Rocca al Mare keskuses.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.