Finantsinspektsioon: Krediidipanga küsimus õnnestus lahendada naeru, mitte nutuga ({{commentsTotal}})

Finantsinspektsiooni juht on rahul, et patiseis Krediidipanga osanikeringis on õnnestunud murda ning et olukord lahenes rahumeelse, mitte jõulise sekkumise tulemusena. Rahuloluks näeb põhjust ka Krediidipanga nõukogu senine juht.

60 protsendilise osalusega Venemaa pangale BM-Bank PJSC kuulunud Krediidipank, mille aktsionärid juba tükk aega panga juhtimises üksmeelt ei leidnud, läheb nüüd täielikult üle Eesti omanikele. Lisaks Coopile ja Inbankile jääb väikeaktsionäride kätte 20 protsenti panga osalusest, mille suuromanikud loodavad üles osta, otsides selleks täiendavat finantsinvestorit.

Krediidipangale uusi omanikke otsida aidanud finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler ütles ERR.ee-le, et patiseis, mis erinevate omanike vahel tekkinud oli, sai viimaks rahumeelse lahenduse.

"Krediidipangas oli juhtimislik patiseis, kus oli suuromanik ja juhtkond, kes ei suhelnud omavahel või rääkisid üksteisest mööda ja avalikule finantsjärelevalvele on see üsna suur risk," selgitas Kessler. "Esiteks pank ei saa kasvada normaalselt, ta ei saa riske võtta, mis on panga äri. Ja teine asi - kui need suuremad riskid realiseeruvad, siis ega suuromanik ei ole nõus kapitali panema sinna panka, mida ta ei suuda juhtida ja kontrollida," selgitas ta riski olemust.

Kessler selgitas, et aastaid kestnud olukord tuli kuidagi lahendada ning valida oli kaks lahendust - kas naeru või nutuga.

"Naeruga on see, et on mingi äriline lahendus, leitakse uus omanik, osapooled müüvad ennast välja sellest pangast; või siis nutuga, kus võetakse tegevusluba lihtsalt pangalt ära, sest nad ei pruugi seaduse nõudeid täita," kirjeldas Kessler.

Finantsinspektsiooni juhil on hea meel, et õnnestus jõuda "naeruga" lahenduseni, kus osapooli kutsuti üles potentsiaalseid ostjaid otsima ning need ka leiti.

Pank toodi Eestile tagasi

"Eelmisel aastal umbes samal ajal hakkasid meil käima erinevad potentsiaalsed ostjad, alati koos järelevalvajaga niiöelda kombatakse maad, küsitakse arvamusi. Mingil hetkel me peatasime oma aktiivsed järelevalvetegevused juhtkonna sobivuse küsimuses, et mitte kõigutada seda tehingut. Kui hakkad niimoodi rabelema, siis lähevad kõik tehingud untsu ja peab siis nutuga tegema kõik - ei taha, eks -, tahame finantsinspektsioonis alati pigem ärilisi lahendusi," rääkis Kessler.

Coop kui konkreetne ostja oli suveks kindel ning Kessler on asjade käiguga rahul. Enne Coopi jõuti pinda sondeerida veel teistegi huvilistega, kuid Nordea ja DNB, kes nüüd ühinevad, nende hulka ei kuulunud.

"Siin võib kokku kolmest erinevast huviliste rühmast rääkida, aga tulemus on see, mis täna siis välja kuulutati. Ütleme nii, me tõime Krediidipanga Eestile tagasi. Nüüd meil on selline Eesti omanikebaasiga pank, ma näen, et see omanik praeguse teadmise juures on hea, tugev, ja usutavasti sellel pangal saab olema ka tugev äriplaan," ütles finantsinspektsiooni juht.

Krediidipanga nõukogu esimees Andrus Kluge kinnitas, et Coopi kõrval oli kosilasi nii Eestist kui välismaalt.

"Teised huvilised olid paar tükki Eestist, nii teised pangad kui ka mittepangad, ja mõned pangad lähiriikidest, kes siis viimase aasta jooksul, 2016, seda mõtet mõtlesid, kas siis rohkem või vähem, kuidas keegi," kirjeldas Kluge ERR.ee-le.

Kluge kirjeldusel sai patiseisu lahendus alguse sellest, kui Moskva panga esindaja teatas otsusest osalus maha müüa.

"Minu juurde tuli VTB esindaja nõukogus Artur Klaos eelmise aasta veebruaris, et neil on nüüd selline otsus tehtud maja sees, aga miks nad täpselt sellise otsuse tegid, ma ei tea, nad ei ole seda põhjendanud," kirjeldas Kluge.

Kluge kinnitas, et tal on tehingu üle väga hea meel ning iseäranis meeldib talle mõte Coopist kui uuest omanikust.

"Neid ostjakandidaate oli mitu, võidukaks ja kõige jõulisemaks osutus Coop ja tegelikult on see päris huvitav perspektiiv ja mulle isiklikult suunana väga meeldib, et kui suuremad pangad tulevad väiksematest linnadest, maakohtadest ära või siis keskenduvad suurtele äriklientidele, siis Krediidipank ja Coop lähevad sellega teatavas mõttes vastuvoolu ja see sobib Krediidipanga ajaloolise DNA-ga ka jube hästi - me oleme ka töötanud kõik need 25 aastat väiksemates linnades," selgitas Kluge, tuues näiteks Võru linna, mille enam kui 10 000 elanikkonnast 8000 vahepeal Krediidipanga kliendid olid.

Kluge rõhutas, et pank läheb üle heas seisus, sest viimastel aastatel on õnnestunud panga kasumit ka kasvatada. Tema töötab nõukogu esimehena veel para nädalat, et kindlustada selle sujuv üleminek uutele omanikele.

Juhtkond vahetub

Tehingu osa on ka panga senise juhtkonna liikmete väljavahetamine. Seejärel tehakse taustakontroll juba uutele juhatuse liikmetele.

Kessler loodab, et USA föderaalvalitsus kaotab Krediidipangale kehtestatud sanktsioonid, mis neile Moskva pangale osaliselt kuulununa laienesid.

"Tõenäoliselt tuleb kas meil või pangal endal käivitada see protsess, kust siis vastav isik - Eesti Krediidipank - sealt nimestikust saab välja võetud, sest ta ei ole enam VTB kontserni kuuluv ja need sanktsioonid peaksid olema sellega lõppenud, aga see on USA föderaalvalitsuse teema," selgitas Kessler, et see teema ei ole veel automaatselt lõppenud.

Kluge rääkis, et sanktsioonid on nende tööd küll ebamugavamaks muutnud, kuid kliente pole see kuidagi mõjutanud.Reformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.