"Välisilm": USA taandumine Vaikse ookeani kaubandusleppest kõneleb ajastu muutustest ({{commentsTotal}})

Vaikse ookeani ülene kaubanduslepe ehk TPP pidi suurendama USA mõjuvõimu Aasias, kuid värske president Donald Trump allkirjastas juba esimesel tööpäeval käskkirja, millega tõmbas TPP-le vee peale. Analüütikute sõnul oli tegu olulise märgiga, mis kõneleb ajastu muutustest.

Läbirääkimisi vedas USA, kuid aegamööda süvenes nii vasak- kui paremtiiva poliitikute seas vastuseis leppe sõlmimisele, vahendas "Välisilm".

Washington Posti ajakirjanik Ishaan Tharoor nimetas TPP puhul oluliseks, et tegu oli USA initsiatiiviga.

"USA pöördus nende riikide poole, välja arvatud Hiina poole, hõlmates kokku umbes 40 protsenti maailmamajandusest. Eesmärk oli alandada tariife ning leppida kokku oma reeglites. Nad kehtestasid eeskirjad töötajate õigustele ning intellektuaalomandile, mis on USA ettevõttete jaoks olulised teemad. Nii sai USA dikteerida selles maailma osas globaliseerumise tingimusi. Loomulikult on USA ja TPP jaoks siin veel üks dimensioon - see oli ühtlasi geopoliitiline samm. See polnud üksnes majanduslik küsimus, see oli ka viis, kuidas Ameerika saaks oma mõjuvõimu Aasias kindlustada," selgitas Tharoor.

Majandusanalüütiku ja Edmund Burke'i seltsi juhatuse liikme Hardo Pajula hinnangul on see osa ajastu märgist ning maailma avalik arvamus on tasapisi pöördumas üldse vabakaubanduse vastu.

"Ma ei ütleks nii, et ta hiinlastele trumbid kätte mängib, sest seal on huvisid mitmesuguseid. Ma arvan, et pigem ta mängib Hiina huvide vastu, sest Hiinale on väga oluline see, et neil oleks ligipääs USA turule. Aga veelkord, ma arvan, et eelkõige tuleks Trumpi otsust vaadata sellel taustal, et kogu maailma avalik arvamus on pöördumas aeglaselt vabakaubanduse vastu ja on alanud suur kokkutõmbamise ajastu," sõnas ta.

Hiina võib Trumpi otsusest hoopis võita

Kuigi Pajula sõnul on Hiina jaoks Trumpi otsus pigem kahjulik, siis paljud analüütikud leiavad, et sellest olukorrast võib Hiina hoopis võita.

Ishaan Tharoor ütles, et nüüd, kui TPP on kõrvale jäänud, näeme Hiinat üles ehitamas oma kaubandusplokki. "Neil on juba töös rida partnerlusi mitme Aasia riigiga. Mitme riigiga, kes oleks TPPs osalenud ning kellel pole samu tingimusi, mida USA oleks läbirääkimistel kokku leppinud töötajate õiguste ja intellektuaalnomandi asjus ja mis mõnes mõttes kallutab tasakaalu Hiina poole," rääkis ta.

Et mõista loogikat Donald Trumpi võtete taga, tasub uurida 15. sajandil levinud merkantilismi. Seda võiks iseloomustada arusaamaga, et kaubandus on sõda teiste vahenditega.

Tallinna tehnikaülikooli Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi professor Rainer Kattel märkis, et tema arvates astub Trump seda sama teed.

"Kõik need tema ähvardused kehtestada Mehhikole tolle ja isegi kui ta Saksa ajakirjanikule andis intervjuud, siis ta küsis, et miks ma ei näe Saksamaal ühtegi Ameerika autot majade ees, aga ma näen Ameerikas väga palju BMWsid igal pool. Ta rääkis samamoodi tollidest," tõi Kattel välja.

Trumpi radikaalsed käigud tekitavad ühelt poolt küsimusi, milliseks kujunevad kaubandussuhted USA ja Hiina vahel. Teisalt põhjustab see ka riikide välispoliitikas hetkel selgusetust ja ebakindlust.

"Tegu polegi niivõrd majandusliku küsimusega, sest me ei tea, mis üldse saab. Me ei tea, mida Hiinal õnnestub saavutada. Hetkel on poliitiline ebakindlus hoopis olulisem aspekt," nentis Tharoor.

Pajula: Eestil tasuks oma välispoliitilisi arusaamu kohendada

Hardo Pajula sõnul on Euroopa seisukohast kõige olulisem, milliseid otsuseid teeb USA vastne riigipea NATO küsimuses.

"Meie kui Euroopa oleme oma eksperimenti siin ikkagi läbi viinud Ühendriikide relvajõudude toetusel ja rahu Euroopas on taganud lõppude lõpuks ikkagi Ameerika armee, ma arvan, et see on nüüd kõige olulisem koht siin. Kui nüüd Euroopa kõigi nende probleemide taustal peab hakkama ka oma kaitse eest ise rohkem maksma ja ma arvan, et varem või hiljem see sinnani viib, siis see on küll tõsine muutus," tõdes Pajula.

Eesti puhul nõustub ta Märt Väljataga arvamusega, et meil on mõistlik oma välispoliitilisi arusaamu veidi kohendada, seda eriti ida suunal.

"Selline NATO hävitajate taustal marssimine, mulle tundub, et see pilt on ajale jalgu jäänud. Veelkord, on mingid jõud, mille vastu me ei saa, aga vähemasti nii palju kui võimalik tuleks võtta seda Vene hüsteeriat natuke maha ja vaadata, kas me siin selle asjaga natuke ei ole ikkagi liiale läinud. Võib-olla see rong on ka juba läinud, aga ma arvan, et kindlasti peaks seda püüdma," sõnas majandusanalüütik.

Kui asetada ühele kaalukausile USA ja teisele Hiina, siis kes jääb lähitulevikus peale? Kattel annaks praegu võidu Hiinale, Pajula ei kannaks aga USAd veel maha.

"Kui me ajaloost õpime, siis ma arvan, et ilmselt on Hiina see, kes seekord peale jääb," ütles Kattel. "Eriti kui vaatame tuleviku mõttes väga olulisi tööstusharusid, nagu seesama rohemajandus. Hiina on juba täna seal USAst eespool oma tootmismahtude, aga isegi võib-olla tehnoloogia poolest".

Pajula tõdes, et mõlemal pool võivad tulla suured probleemid ja pinged kuhjuvad. "Ma arvan, et sellises olukorras võidab see, kellel plahvatus toimub varem kui hiljem, sest kõige suurem on plahvatus väga kõva kooriku all, kui pinged kuhjuvad ja kui see ühel hetkel lööb ära. Ma arvan, et lihtsalt USAs on see kaitseventiil vähe nõrgem kui Hiinas ja seetõttu ma pigem näeks siin USA-l eelist," lausus ta.

"Välisilma" stuudios kommenteeris teemat USA-st tagasi kodumaale saabunud ER-i ajakirjanik Lauri Tankler. Video on lisatud käesolevale artiklile.

Toimetaja: Karin KoppelRassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.