ERR Pariisis: Prantsuse presidendivalimised lähevad ajalukku sõltumata tulemusest ({{commentsTotal}})

Prantsusmaa presidendivalimised lähevad ajalukku sõltumata lõpptulemusest, nentis ETV poliitikasaade "Välisilm".

Sõjajärgse Prantsusmaa ajaloos esmakordselt ei kandideeri võimulolev president teiseks ametiajaks. Hollande´i taandumise peamine põhjus on majandus - suutmatus läbi suruda reforme, mis ohjeldaksid 10 protsendini kerkinud tööpuudust ja tõmmata käima Prantsusmaa majandusmootor. Teine probleem on Hollande ise.

"Asi pole ainult karismas... Prantsusmaa presidendi väga oluline roll on kehastada kodanike jaoks riiki. Prantslased tahavad presidendis näha kedagi, kelle üle uhke olla. Hollande´i puhul oli see keeruline, sest ta on väga tavaline mees," rääkis politoloog Laurent Bouvet.

"Ta ei olnud Euroopa debattides nii tugev kui oleksime oodanud. Ta ei suutnud poliitilistel põhjustel luua tugevat suhet Angela Merkeliga. Ja kui Saksamaa ja Prantsusmaa ei räägi koos, siis ei ole Euroopa mootor nii tugev kui võiks. See selgitab, miks meil on nii keeruline leida lahendusi praegustele väljakutsetele nagu migratsioon, terrorism, julgeolek jne," selgitas mõttekoja Robert Schumani Fond juht Pascale Joannin.

Benoît Hamon, kelle sotsialistid pühapäeval partei presidendikandidaadiks valisid, üksnes süvendaks Prantsusmaa majandusprobleeme, leidis Pariisi liberaalse mõttekoja, Majanduse ja rahanduse instituudi (IREF) direktor Nicolas Lecaussin. Robotite maksustamisega 750-eurosest kodanikupalgast tekkivat eelarveauku ei kata, märkis ta.

"Saksamaal on kaks korda rohkem roboteid kui Prantsusmaal. Ja tööpuudus on poole väiksem kui Prantsusmaal. Nii et robotid pole probleem. Probleem on poliitikutes nagu Hamon. Tema on see ohtlik robot," rõhutas Lecaussin.

Iseküsimus on see, kui kaugele Hamon oma vasakpöördekatsega jõuab. Viimaste nädalate küsitlused ei anna sotsidele erilist lootust aprillis toimuvast valimiste esimesest voorust edasi pääseda. Vasaktsentri valijad võivad nüüd joonduda hoopis euroopameelse eksministri Emmanuel Macron´i taha, kelle toetus on viimastel nädalatel pidevalt kasvanud.

Palju räägitakse suhetest Venemaaga

Pariisi südalinna kerkis hiljuti uus monument. Eiffeli tornist mõnesaja meetri kaugusel asuvat vene õigeusu kirikut peetakse ühtlasi president Vladimir Putini diplomaatiliseks võiduks.

Aastaid kestnud vaidluste kiuste Seine´i äärde püstitatud kuldsed sibulakuplid sobivad sümboliseerima projekti ühe toetaja, konservatiivide presidendikandidaadi François Filloni soovi pöörata Moskvaga suhetes uus lehekülg.

"Sellel ei ole ainult majanduslikud põhjused. See on diplomaatiline seisukoht, et tuleb Venemaaga suhteid muuta. Ja suhete muutmisel on üheks võtmeks sanktsioonide mahavõtmine," sõnas Pascale Joannin.

Kuni Angela Merkel püsib Saksamaal võimul ja Minski leppe täitmisel edusamme ei paista, pole Venemaa-vastaste sanktsioonide täielikku tühistamist mõtet oodata, usub välispoliitika ekspert Steven Blockmans.

"Fillon käis Berliinis ja püüdis veenda Merkelit. See võib viidata sanktsioonide lõdvendamise soovile, aga mitte automaatsele katkemisele. Fillon on ka öelnud, et ta tahab näha Venemaa poolt heasoovlikkust. Aga siiani on ebaselge, mida ta täpsemalt ootab," rääkis mõttekoja CEPS välispoliitika ekspert Blockmans.

Kui Saksamaal räägitakse Kremli võimalikest katsetest valimisi mõjutada üsna palju, siis Prantsusmaal ei pöörata sellele erilist tähelepanu, väitis politoloog Laurent Bouvet. Seda hoolimata tõsiasjast, et populaarseimaks peetud kandidaat, Rahvusrinde juht Marine Le Pen on oma kampaaniate rahastamiseks käinud laenu küsimas Vene pankadest.

"Inimesed ei räägi sellest Prantsusmaal eriti palju. Osa valijatest, nii paremalt kui vasakult, loodab, et Putin ja tugev Venemaa aitavad

Prantsusmaal vastu seista Euroopa Liidule. Globaliseerumise ja Euroopa Liidu kriitika valguses mõtleb üha rohkem inimesi nii. Marine Le Pen, kellel on eriline suhe Venemaa ja Putiniga, võib selle enda kasuks pöörata," sõnas ta.

Tagasi Brüsselisse jõudnud korrespondent Johannes Tralla analüüsis olukorda Prantsusmaa poliitikas ka "Välisilma" otselülituses. Video on lisatud käesolevale artiklile.

Toimetaja: Laur ViirandSteve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.