EAS-i juht: 2012. aastal oleks pidanud vältima tulevikku suunatud otsuse tegemist ({{commentsTotal}})

EAS-i juhatuse esimees Sille Talvet-Unt tunnistas, et kuigi 2012. aastal võis Ermamaa toetusega seotud otsus tunduda õige, siis tegelikult oleks pidanud vältima tulevikku suunatud otsuse tegemist.

EAS-i juhatus otsustas, et puudub juriidiline alus nõuda endiselt presidendilt Toomas Hendrik Ilveselt tagasi ülejäänud 90 protsenti OÜ-le Ermamaa makstud eurotoetusest. Seetõttu maksab EAS ligi 152 000-eurose toetuse Euroopa Komisjonile tagasi omavahenditest ehk Eesti maksumaksja taskust.

Sille Talvet-Unt kinnitas "Ringvaates", et seekordne otsus on korrektne. "Juba eelmisel aastal alanud menetlus, kus vaatasime üle kõik projekti menetlused ja otsused, on viinud selleni, et meie otsus täna on mitte nõuda seda lisa 152 000 eurot Ermamaa omanikult tagasi. Selle otsuse alus pole mitte see, et tegemist on presidendiga, vaid tegu on toetuse saajaga, kelle suhtes meie erinevad eelnevad otsused on viinud selleni, et meil praegu enam juriidiliselt ei ole võimalik seda temalt tagasi nõuda," rääkis Talvet-Unt.

Ta puikles esialgu saates vastamast küsimusele, kas 2012. aastal, mil EAS otsustas tagasi nõuda 10 protsenti antud toetusest, tehti vale otsus. Siiski märkis ta, et kindlasti oleks pidanud toona kaaluma erinevaid asjaolusid ja vältima tulevikku suunatud otsuseid.

"Oleme vaadanud nii 2012. kui ka 2016. aasta otsust, kui see kõik täitmisele suunati ning kindlasti oleks pidanud 2012. aastal rohkem kaaluma erinevaid asjaolusid ja vältima tulevikku suunatud otsuse tegemist. Kuna tagasinõude alus oli vale, siis oleks pidanud, jah, vältima sellise otsuse tegemist. Oleks pidanud vältima üldse sellise otsuse tegemist, mis on tulevikku suunatud. 2012. aastal tehti otsus nõuda välja 10 protsenti, kui 2016. aastal tekivad asjaolud ja Ermamaad ei võeta kasutusele turismitaluna," rääkis ta.

Talvet-Unt lisas, et tolles ajas ja tolle aja asjaolusid vaadates, võisid tunduda erinevad otsused õiged. "Samamoodi saame me tänasel päeval vaadata tagasi ja öelda, et oleks pidanud käituma teisiti. Aga siis tehtud otsus tehti nendele asjaoludele ja teadmistele tuginevalt," sõnas ta.

Tema sõnul tehti vigu protsessi erinevates osades.

"2012. aastal võeti vastu otsus, mis oli etteulatuv, tulevikku ulatuv. 2016. aastal, kui me oleks võinud põhjalikumalt analüüsida, kas antud otsus kehtetuks tunnistada ja päris uue otsuseni minna - seda võib täpselt samamoodi veaks pidada. Praegusel hetkel oleme püüdnud kõiki neid vältida ja vaadanud väga põhjalikult asja sisse, võtnud aluseks erinevad auditid, otsuse, mis on enne tehtud ja peame nentima, et abikõlbmatu on 90 protsenti sellest toetusest," selgitas ta.

Talvet-Unt kinnitas, et Ilves ei saanud erikohtlemist, kuna oli president ning samasugune otsus oleks samas olukorras tehtud ka mõne teise toetuse saaja suhtes.

Ta tõdes, et EAS-is on ka varem sarnaseid juhtumeid ette tulnud. Kogu Euroopa Liidu mõistes ei ole see tema sõnul erakorraline olukord. "Meil on selle jaoks oma reservid. /.../ Euroopa Liit aktsepteerib veamäärana 2 protsenti ja meie EAS-i puhul oli see veamäär 0,02 protsenti," ütles ta.

Talvet-Undi sõnul ei tulnud analüüsist välja, et keegi EAS-ist oleks tahtlikult valesid otsuseid teinud.

Samas tunnistas ta, et olukord on mõjutanud nii EAS-i, Ilvest kui ka kogu Eesti riiki. "Meie jaoks on oluline siiski see, et saaksime selle asja lõpetanuks lugeda, et tegime praegu korrektse otsuse ja et saaksime positiivselt edasi minna sellega, mida teeme," rääkis ta.

Toimetaja: Merili Naeluudised
President Trump Afganistani strateegia tutvustamisel.President Trump Afganistani strateegia tutvustamisel.
USA kaitseminister teatas vägede arvu suurendamisest Afganistanis

Ühendriikide kaitseminister James Mattis teatas esmaspäeval, et USA ja mitmed liitlased suurendavad oma vägede arvu Afganistanis.

Taliban: Afganistanist saab USA surnuaed

Opositsiooni esindajad on trahvide sissetulekuga sidumise vastu

Riigikogu opositsioonierakondade esindajad ei toeta valitsusliidu algatusel justiitsministeeriumis valminud eelnõu, millega raskemate väärtegude puhul sõltuks trahvisumma inimese ametlikust sissetulekust.

Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.
Merkel osaleb Tallinnas 29. septembril toimuval tippkohtumisel

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel osaleb 29. septembril Tallinnas toimuval Euroopa Liidu digitaalvaldkonna tippkohtumisel.

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.