Simson Rail Balticu kohta: täielikku kindlust järgmise EL eelarveperioodi suhtes pole ({{commentsTotal}})

Täielikku kindlust, et Euroopa Liit ka järgmisel eelarveperioodil Rail Balticu projekti senises mahus toetab, pole, tunnistas majandusminister Kadri Simson "Aktuaalsele kaamerale" antud usutluses.

Kuid vastasel juhul ei saa ka Balti riigid garanteerida, et raudteeprojekt lubatud ajagraafikus püsib, lisas majandus- ja taristuminister.

Millise kindlusega võib öelda, et ka järgmisest Euroopa Liidu eelarveperioodist saab Rail Balticu projekt maksimumrahastuse nagu siiani saanud on ehk seal 80 protsendi ringis?

Kuni Euroopa Liit pole teinud otsust, milline saab olema rahastamine 2021 ja edasi, seni meil absoluutset kindlust loomulikult olemas ei saa olla. Küll aga oleme arvestanud selles, et Eesti osas läheb Rail Baltic maksma 1,3 miljardit ja sellest omaosaluseks oleme valmis panema 250 miljonit.

Kui seda garantiid ei ole, et Euroopa maksumaksjad panevad suurema osa, siis kas Eesti on valmis oma plaane ümber vaatama ja omaosalust suurendama. Nagu te ütlesite, garantiid ei ole?

Siis on täna peaministrite poolt allkirjastatud lepingus kirjas, et ei Eesti, Läti ega Leedu ei saa hoida seda ajaplaani, mida sellise suure rahastamise korral on eesmärgiks võetud, et juba 2026 võiks rongid Rail Balticu peal sõitma hakata.

Ma olen aru saanud, et lepingus arvestatakse ka Vene transiidiga. Vastab see tõele?

Mina saan aru, et äriplaan ei seisne vaid Eestis, Lätis ja Leedus. Et esimese sammuna plaanitakse Muugal multimodaalset terminali, mis ilmselgelt näitab, et Muuga ei saa lõppterminaliks, vaid vaadatakse ka edasi. Aga mitte ainult ida suunas, vaid ka põhja suunas ehk kuidas tulevad veosed Soomest ja oma osa kindlasti ka jätk lõunasse ehk Poola.

Üks oluline küsimus selle projekti puhul on, et kas Leedust edasi on ka võimalik sõita? Mulle teadaolevalt pole Poola valitsus väga entusiastlik Rail Balticu osas, vähemalt pole astunud reaalseid samme. On teil kinnitus praegu Poola poolt, et nad Rail Balticu projektis ikka osalevad ja oma osa välja ehitavad?

Leedust lõuna poole on võimalik sõita, kuid mitte sellises tempos nagu meie sooviksime. Nii et meil on abiks Euroopa Komisjon, kes ka kõneleb Poolaga, et hiljemalt 2030. aastaks tuleks Poola ka vastu kiiremate radadega.

Enne seda Poola pole suuremat huvi üles näidanud, saan ma aru?

Enne seda on ka veel Rail Baltic, koppa veel maas pole. Me oleme projekteerimise juures. Kindlasti üks selle tasuvuse osapool on see, et huvitatud peavad olema nii meie põhja- kui lõunanaabrid.

Ja Poolalt praegu garantiid ei ole, et nad oma osa kiiremaks ehitaks?

Mina paraku pole veel oma Poola kolleegiga kohtunud, on aus vastus, nii et ma ei saa tema nimel midagi lubada, mida ma pole saanud temalt silmast-silma kohtudes küsida. Küll aga kohtumine Euroopa ministrite nõukogu tasemel on plaanis.

Kui optimistlikult teie ise mõtleksite selle perspektiivi peale, et istuksite Tallinnas rongi peale, sõidaksite Varssavisse või isegi Berliini? Kas teil ministrina on võimalik sellist aega kalendris planeerida?

Mul on praegu raskusi planeerida mis tahes välissõitu, sest kogu aeg peaks olema Eestis. Küll aga käin ma palju mööda Eesti põhimaanteid ja kui ma mõtlen sellele, et üks kaubarong võtaks 50 rekkat teelt ära, siis teeks ta mu siseriiklikud sõidud väga palju kergemaks.Opositsiooni esindajad on trahvide sissetulekuga sidumise vastu

Riigikogu opositsioonierakondade esindajad ei toeta valitsusliidu algatusel justiitsministeeriumis valminud eelnõu, millega raskemate väärtegude puhul sõltuks trahvisumma inimese ametlikust sissetulekust.

Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.
Merkel osaleb Tallinnas 29. septembril toimuval tippkohtumisel

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel osaleb 29. septembril Tallinnas toimuval Euroopa Liidu digitaalvaldkonna tippkohtumisel.

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.