Margit Sutrop on valmis Tartu ülikooli rektoriks kandideerima ({{commentsTotal}})

{{1486392760000 | amCalendar}}

Tartu ülikooli praegusel rektoril Volli Kalmul täitub suvel viieaastane rektori ametiaeg ja nii ootab Tartu ülikooli ees rektori valimine. Ehkki valimised toimuvad vähem kui kahe kuu pärast - 30. märtsil - ja kandidaatide ülesseadmise tähtajani on vaid kaks nädalat, pole ühtegi nime valimiskomisjonile veel esitatud.

Praegu on valmisolekust kandideerida teatanud ametis olev rektor Volli Kalm ning humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan Margit Sutrop, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Valimiskomisjoni esimehe Priit Kaasiku sõnul on olukord, kus vaid kaks nädalat enne tähtaega veel ühtegi kandidaati esitatud ei ole, rektori valimiste puhul tavapärane.

Tartu ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan, praktilise filosoofia professor Margit Sutrop ütles, et kui tema kogemus võib ülikoolile kasulik olla ning leitakse, et asutus vajab kaasavamat juhtimist, siis on ta valmis rektoriks kandideerima.

Sutrop rääkis ERRile, et praegu on TÜs alanud arutelud selle üle, millist ülikooli me tahame. Kandidaatide isikust peab ta tähtsamaks, et jõutaks kokkuleppele, keda üldse rektoriks oodatakse ja millised väljakutsed tuleks tal vastu võtta.

"Ma olen valmis, kui näen, et see kogemus, mis minul on humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaanina, instituudi juhina, interdistsiplinaarse keskuse juhtimisega, võib ülikoolile kasulik olla. Kui inimesed leiavad, et järgmisel perioodil ülikool vajab enam kaasavat juhtimist, seda, millega mul on head kogemused, siis ma olen valmis kandideerima," kinnitas ta.

Sutropi hinnangul on ülikool oma eesmärgid õigesti seadnud, aga küsimus on selles, kuidas nende eesmärkideni jõuda. Ta tõi välja sihid jõuda maailma saja parima ülikooli sekka, luua tasakaal rahvusvahelistumise ja rahvusülikooli funktsiooni vahel, täita tööturu ootusi ja teha TÜ ühiskonnas rohkem nähtavaks.

Ülikool peaks tema arvates olema näoga rohkem ühiskonna poole, et panustada probleemide lahendamisse.

"Ülikool saab ühiskonna heaks palju rohkem ära teha, kui ta seni on teinud, arendades alusteadusi, üliõpilasi kasvatades, muuseumi pidades, täiendõpet tehes. Ma usun, et me peame minema ühiskonnale rohkem appi, kuulama, millised on erinevate sektorite avatud vajadused ja see kuulamine võiks olla üks märksõna, sest ülikool saab ainult siis ühiskonda teenida, kui ta teab, mida vajatakse," lausus Sutrop.

Ta rõhutas ka vajadust mõelda rohkem hariduse personaalsusele. Ülikool peab järjest enam mõtlema konkreetsete üliõpilaste nõrkustele ja tugevustele ning tudengi soovide ja nõustamise kaudu tuleks talle panna kokku selline haridus, millega ta maailmas hästi hakkama saaks. Sutrop võrdles sellist personaalse programmi kokkupanekut rätsepaülikonna õmblemisega.

Rektorit peab Sutrop kõneisikuks, kes peab ise ühiskonna valukohti tunnetama ja ka probleemidele reageerima.

"Ülikooli rektoril peaks olema piisavalt autoriteeti, et kutsuda poliitilistes kemplustes inimesi mõtlema, mis on meie ühishuvi," tõi ta välja. "Seal, kus erakondlikud või ametkondlikud huvid sunnivad inimesi omakasu nimel tegutsema, peaks Tartu ülikooli rektor seisma hea selle eest, et kasutades parimat ajupotentsiaali, mis tartu ülikoolis on /.../ aitaks kaas Eesti jätkusuutlikule arengule ja nende sihtide saavutamisele, mis me Eesti vabariigi 100. sünnipäevaks oleme välja öelnud ja mida me teostame".

Kalm: oluline on see, milline on ülikooli tegevuste mõju

"Küsimus pigem on mitte sõnumite hulgas, kui tihti peaks ajakirjanduses olema, vaid selles, mis on nende sõnumite või ülikooli enda tegevuste mõju. Ülikooli mõju seisneb meie 1700 akadeemilise töötaja koosmõjus ja loomulikult rektor saab seda ühiskonnas kõige paremini esile tuua," rõhutas rektor Volli Kalm.

Volli Kalmu viieaastane ametiaeg Tartu ülikooli rektorina saab täis 30. juunil. Loodus- ja täppisteaduste valdkonna valitsus on lubanud seada Kalmu kandidatuur üles ka uueks ametiajaks.

Üliõpilaskonna esinaise Reelika Alunurme sõnul tahavad üliõpilased rektorina näha pikemaid eesmärke seada oskavat juhti, kes suudaks vaadata ülikoolist väljapoole.

"Et see, et ülikool teeks sellised valikud, mis on kasulikud pikas perspektiivis ka ühiskonnale. Kohati see võib tähendada isegi seda, et lühemaajalised rahavood tuleb mõnes mõttes tagasi lükata või tuleb teha sellised valikud, mis on just strateegiliselt olulised," rääkis ta.

Rektorikandidaatide väitluskoosolek toimub 9. märtsil. Hiljemalt 16. märtsil esitavad nõukogu ja senat hinnangu kandidaatide sobivuse kohta rektori ametikohale. Nõukogu ja senat võivad kandidaadid pingeritta seada.

Uue rektori valimiskoosolek peetakse 30. märtsil. Valituks osutub kandidaat, kes kogub üle poole valimiskogu häältest. Kui rektor ei osutu valituks, pikeneb ametis oleva rektori ametiaeg ühe aasta võrra.

Toimetaja: Karin KoppelReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.