"Välisilm": Londoni võimukoridorides on Brexiti asjus endiselt palju segadust ({{commentsTotal}})

Suurbritannia lahkumine Euroopa ühisturult tähendab, et riik peab hakkama pidama aastatepikkuseid ja väga keerulisi kaubanduskõnelusi. Ühelt poolt peab Ühendkuningriik sõlmima uued lepped Euroopa Liiduga, kuid samas lubavad Brexiti-pooldajad oma valijatele uusi lepinguid ka kolmandate riikidega.

Kaubanduslepete läbirääkimine on erakordselt keeruline protsess, mis võtab tavaliselt aastaid, kui üldse mingi tulemuseni jõuab. Mõned nädalad tagasi hakkas Suurbritannia otsima avaliku konkursiga inimest, kes asuks vedama kaubandusläbirääkimisi erinevate riikidega. Palka lubatakse rohkem kui teenib peaminister, vahendas "Välisilm".

Brexiti pooldajad on korduvalt toonitanud, et euroliidust lahkumise kompenseerivad uued partnerid, kellega Suurbritannia saab hakata ise läbirääkimisi pidama. Nendeks riikideks on näiteks USA, India, Hiina ja Jaapan.

Välisminister Boris Johnson ütles hiljuti, et Suurbritannia ukse taga on järjekord riikidest.

Mitte kõik ei jaga tema optimismi.

"Paljud britid usuvad naiivselt, et peamise kaubanduspartneri Euroopa Liidu väljavahetamine saab olema lihtne. USA ja kuuldavasti veel mõned riigid on tõepoolest öelnud, et nad on huvitatud koostööst Suurbritanniaga, kuid tõsi on see, et Saksamaa-suguseid kaubanduspartnereid on sisuliselt võimatu asendada," kommenteeris Briti-Eesti kaubanduskoja juht James Oates.

"Euroopa Liit on ikkagi niivõrd võimas kaubanduspartner brittidele, et seda nüüd asendada kellegi teisega on väga keeruline. Ja üldse sellist lihtsat lahendust, et üks valitseja ütleb oma rahvale, et näed, et eelmine valitseja oli kehv ja ei osanud häid kaubandusleppeid teha, siis sellist asja ei eksisteeri ja ei eksisteeri ka Suurbritannia puhul," märkis omakorda LHV fondijuht Mikk Taras.

"Ei saa välistada, et kui Suurbritannia saab vabad käed, siis nad sõlmivad Ameerikaga mingil moel parema kaubandusleppe kui Euroopa Liidul on, aga Trumpi viimaste aegade otsused pigem on näidanud, et ta vaatab seda pigem Ameerika huvidest, mitte oma vanade partnerite huvidest. Vaadates, kuidas ta on käitunud Kanada, Mehhiko või Austraaliaga, siis ei saa ka Ühendkuningriigile väga suurt optimismi ennustada," rõhutas politoloog Viljar Veebel.

Esialgu saab Suurbritannia teiste riikidega pidada vaid konsultatsioone, praegu veel Euroopa Liidu liikmesriigina ei tohi nad ise kaubandusleppeid sõlmida. Tõenäoliselt lahkub Suurbritannia liidust aastal 2019 ning ei ole väga tõenäoline, et kohe pärast seda hakatakse allkirjastama uusi leppeid.

"Üldiselt kaubanduslepete läbirääkimised võtavad viis kuni kümme aastat aega. Brittidel puudub siin kogemus. Viimati räägiti kaubandusleppeid tegelikult väljapoole Euroopa Liitu läbi 1970. aastatel, kui Suurbritannial endal see voli oli," fondijuht Taras.

Suurbritannia ekspordist laias laastus pool läheb teistesse EL-i riikidesse ning igal juhul vajavad britid kaubanduslepet ka EL-iga.

"Euroopa Liit ise on võtnud üsna jäise positsiooni ehk algne emotsionaalsus, kus siis Juncker ja Tusk olid väga pahased brittide peale, on asendunud selliste kommentaaridega, et me ei tee neile seda kergeks, me paneme väga karmi pealäbirääkija ja ei kingi neile mitte midagi, aga et nemad peavad ise seda ikkagi alustama," selgitas Veebel.

"See saab olema seiklusterohke. Briti valitsus on oma poliitika esitlemisel teinud vigu ning läinud Euroopasse üsna halva ettevalmistusega. Londoni võimukoridorides on endiselt palju segadust ja see segadus hakkab asenduma sünge reaalsusega," nentis James Oates.

Praegu ei ole osapooltel selge veel isegi see, kuidas läbirääkimisi alustada.

"Kas hakatakse läbi rääkima seda, mis saab siis, kui lahkumisleping jõustub? Kas hakatakse läbi rääkima seda, mis saab vahepeal? See võtab ka mitu aastat, on vaja teada, mis siis saab. Mis saab nendest õigusaktidest, mis on briti õiguse osaks? See on väga kõrget kompetentsi ja kvantitatiivset kompetentsi nõudev tegevus. Peatükke on üle 30 ja enamik Euroopa-meelseid ametnikke ei ole väga entusiastlikud läbi rääkima minema, on natuke kibestunud. Ja need kes toetasid Brexitit, neil pole kompetentsi, sest neid varasemalt ei kaasatud Euroopa Liidu asjadesse. Ehk siis - need kes tahaksid, ei oska, ja need kes oskaksid, ei taha," lausus Veebel.

Mingisugune kokkulepe sünnib kindlasti, sest tõsi on, et ka Euroopa Liit ei saa ilma brittideta.

"Suurbritannia on Euroopas suuruselt teine majandus ja maailma suuruselt kuues majandus. Ja kui me paneme ennast Euroopa tööstuse, näiteks Saksa autotööstuse olukorda, siis loomulikult ei ole ka Euroopal huvi neid kraane täiesti kinni keerata," sõnas LHV fondijuht Taras.

"Me oleme jätkuvalt naabrid. Kui Euroopa Liit suudab oma kriisidega toime tulla, siis ma usun, et jõuab kätte ka aeg, kui Suurbritannia soovib taas Euroopa Liiduga rohkem koostööd teha või isegi uuesti liituda," ütles Briti-Eesti kaubanduskoja juht Oates.

Toimetaja: Laur Viiranduudised
Lufthansa ja Air Berlini lennukid.Lufthansa ja Air Berlini lennukid.

Hololei: Air Berlini ja Estonian Airi vahel paralleeli tõmmata ei saa

Pankrotti taotleva Air Berlini laenu puhul ei saa tõmmata paralleeli Estonian Airi juhtumiga, kus riigiabi hinnati keelatuks, ütles Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi peadirektor Hendrik Hololei.

Carri Ginter näeb reeglite rikkumise riski

Donald Trump ja Lindsey Graham.Donald Trump ja Lindsey Graham.
Trump süüdistas teda kritiseerinud parteikaaslast "jälgis vales"

USA president Donald Trump süüdistas neljapäeval teda kritiseerinud erakonnakaaslast Lindsey Grahamit "jälgis vales" ja ähvardas, et valijad peavad seda meeles.

Ott TänakOtt Tänak
Tänak sai Saksamaa MM-ralli testikatsel 9. aja

Sel nädalavahetusel sõidetakse Saksamaa MM-ralli, kus stardis on ka Eesti ekipaaž Ott Tänak - Martin Järveoja (Ford). Neljapäeva hommikul sõidetud testikatsel said eestlased 9. koha.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.