Analüütikud peavad esialgu tõenäoliseks, et senine olukord Ida-Ukrainas jätkub ({{commentsTotal}})

Tasapisi podisenud katel Ida-Ukrainas hakkas jaanuari lõpupäevil tugevalt keema, kui Ukraina sõjavägi ja Kremli toetatud üksused alustasid nii ägedaid lahinguid, et rindejoone lähistel elavaid inimesi tuli hakata evakueerima, vahendas ETV poliitikasaade "Välisilm".

Avdijivka linnas polnud juba pikemat aega toimunud sõjalises mõttes suuri sündmusi. Jaanuari viimastel päevadel algasid seal aga äkki lahingud, kuid 3. veebruari paiku võtsid need tuurid nii üles, et sellist sõjategevust pole Donbassi aladel nähtud juba 2014. aastast peale. Nn separatistid tulistasid Ukraina positsioone nii suurtükitulega kui ka Grad-raketisüsteemidega. Pihta said ka elumajad ja tsiviilisikud.

"Kõigepealt oli lask. Ainult üks. Me hakkasime mõtlema, et tuleb kähku riidesse panna. Kõigepealt tuli laps üles ajada. Ja siis hakkas pihta. Me peitsime ennast ahju alla, ei jõudnud enam keldrisse," meenutas Avdijivka elanik Viktor.

"Täielik vastutus praeguse olukorra kiire eskaleerumise pärast Avdijivkas ja ümberkaudsel tööstusalal, eluasumite pommitamise ja tsiviilisikute surma eest, ajakirjanike haavamise ja Ukraina sõdurite tapmise eest, lasub Vene poolel ja võitlejail, keda ta toetab," ütles Ukraina president Petro Porošenko.

"Nagu me teame, USA valimiskampaanias võttis Ukraina praegune juhtkond ühepoolse positsiooni, toetades ainult üht kandidaati. Samuti mõned oligarhid, ma arvan, et praeguste poliitiliste juhtide õnnistusel, rahastasid seda kandidaati, naiskandidaati, kui täpne olla. Nüüd nad peavad korraldama suhteid USA praeguse juhtkonnaga ja see töötab alati paremini konflikti kaudu. Alati on palju mugavam, lihtsam tõmmata USA praegune administratsioon Ukraina probleemide lahendamisse ja tekitada sel teel mingi dialoog," väitis omakorda Venemaa president Vladimir Putin.

Tegelikult pole Donbassis muidugi ühegi relvarahu ajal rahu olnud, praegune väga äge sõjategevus aga paneb eksperdidki küsima, et miks just nüüd.

Ka saavad Ukraina sõdurid oma mobiiltelefonile hirmutava või halvustava tooniga sõnumeid, mis täiesti ilmselt viitab mingile psühhooperatsioonile, milliseid viib läbi vastaspool, või õieti Venemaa, sest vaevalt nn separatistidel psühholoogilisteks operatsioonideks vajalikku võimekust on. Selliseid sõnumeid aga saadeti viimati enne kui sõda Donbassis tõsiselt lahti läks, hiljem kaotasid vastased miskipärast huvi psühholoogiliste operatsioonide vastu.

Mingil põneval põhjusel on see huvi aga just nüüd taastärganud. Et sõditakse just Avdijivka juures, pole imekspandav. Tegu on strateegilise keskusega, seal asub tähtis koksi- ja keemiatehas. Ilma selle tehaseta jääks kogu Donbassi metallitööstus õige kähku seisma. See kremli-meelsetele võitlejatele muidugi meeldiks.

Humanitaarolukord Avdijivkas ja ümbruses on ägeda sõjategevuse tõttu muutunud väga viletsaks. "Meil ei ole valgust, vett, kütet, mingeid elamistingimusi. Inimesed saavad külma, haigestuvad. Poed töötavad osaliselt ja väga harva," selgitas Avdijivka elanik Mõhhailo.

Kuigi nn separatistid võivad loota, et halb humanitaarolukord häälestab veel piirkonda jäänud tsiviilelanikud Ukraina vägede vastu, siis ainult tsiviilelanike elu põrguks tegemise pärast vaevalt keegi kuskil sõda alustab.

Vaatlejad juhivad tähelepanu tõigale, et sõjategevus taaspuhkes üsna kohe pärast Putini ja USA presidendi Donald Trumpi telefonikõnet. Putini süüdistusi Ukraina aadressil me juba kuulsime, Ukraina pool arvab jällegi, et just Venemaa tahab testida, et mida venelastele üldiselt meeltmööda Trump sellises olukorras pihta hakkab, kas ja kuidas Ukraina kriisi küsimuses seisukoha võtab.

Tegelikkus ilmselt pole nii lihtne, et kummagi vaenupoole väljaöeldu tõele vastaks. Tundub, et Venemaa jaoks on selge, et senised sanktsioonid jäävad püsima, midagi rohkemat ka aga karta ei ole. Selles olukorras võivad nad tahta provotseerida Ukrainat üle reageerima, et siis süüdistada just Ukrainat Minski rahuleppe pidevas rikkumises ning saada sel teel ehk kõigist sanktsioonidest lahti. Trump esialgu midagi põhjapanevat Ukraina sündmuste kohta öelnud pole ning tema alluvad annavad mõista, et ega niipea ütlegi.

"Ma arvan, et see küsimus leiab vastuse eelolevatel kuudel. Kõik lihtsalt sõltub sellest, kuidas asjad lähevad," sõnas asepresident Mike Pence teleintervjuus.

Kõige tõenäolisemaks peavad poliitikaanalüütikud aga seni kestnud olukorra jätkumist - sõjategevus Donbassis jätkub suhteliselt loiult ning sama loiult reageerib sellele ka Lääs, USA uue presidendi ametisseastumisega ei muutu suurt midagi ei siia- ega sinnapoole.

Toimetaja: Laur ViirandRassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.