IRL: erandite lubamine ei ole keelepoliitika muutmine ({{commentsTotal}})

{{1486478013000 | amCalendar}}

IRL-i riigikogu fraktsiooni ja kultuurikomisjoni liige Viktoria Ladõnskaja toetab haridusminister Mailis Repsi plaani teha erand mõnedele Tallinna venekeelsetele koolidele seoses eesti keele õpetamisega. Partei esimees Margus Tsahkna ja eestseisuse liige Helir-Valdor Seeder ütlevad, et muutusi keelepoliitikas ei tule. IRL-i pressiesindaja kinnitusel ei ole erandite lubamine keelepoliitika muutmine.

Repsi kava toetub nii põhikooli- ja gümnaasiumiseadusele kui uuele koalitsioonileppele, mis lubab eestikeelsete ainete õpetamisel erisust, juhul kui selle arvelt eesti keelt ja kirjandust senisest suuremas mahus õpetatakse. Seaduse järgi kehtib niinimetatud 60-40 reegel ehk 60 protsendi ulatuses peab õpe toimuma eesti keeles. Erisus lubaks ainete nagu füüsika või matemaatika õpetamist vene keeles.

Ladõnskaja ütles, et valitsus ei kavatse keelenõuded vähendada. "Nii õpilaste kui ka riigi huvides on tagada gümnaasiumi lõpetajatele eesti keele tase, mis võimaldaks tal ilma probleemideta jätkata oma haridusteed Eesti ülikoolides või siis ilma probleemideta leida omale rakendus Eesti tööturul," ütles Ladõnskaja ERR-i raadiouudistele.

"Meie jaoks on eelkõige oluline, et see eesmärk saaks saavutatud," rõhutas ta.

Küsimusele, kas IRL-i fraktsiooni liikmed on Ladõnskaja seisukohtadega nõus, vastas ta, et IRL nõustus koalitsioonilepinguga. IRL-i pressiesindaja Kristiina Herodes lisas täpsustavalt, et IRL toetaks paari erandit. 

Koalitsioonilepingus seisab: "Käivitame pilootprogrammi, lubades pedagoogiliselt põhjendatud paindlikkust keele- ja aineõppe teostamisel kindlaks määratud mitmekeelsetes gümnaasiumites koos süvendatud eesti keele õppega, et gümnaasiumilõpetajad saavutaksid kuue aasta jooksul eesti keele C1-taseme."

IRL-i eestseisuse liige Helir-Valdor Seeder ütles, et IRL ei näe mingit vajadust keelepoliitika muudatusteks. "Meie peame väga oluliseks integratsiooni aluspõhimõtteks just eesti keele oskust ja seetõttu ei ole küll plaanis seadusemuudatusi. See vastuvõetud seadus proportsioon 60-40 keeleõppes nii nagu ta ka vastu võetud on nii ka jääb," ütles Seeder.

"See on valitsuse pädevuses need olukorrad ja erisused läbi arutada, mida taotletakse ja valitsus peab siin otsuse langetama. Aga kuna IRL on üks valitsuse osapool, siis ma olen kindel, et me lähtume, ka nendes juhtudes, kus seadus annab teatud paindlikkuse võimaluse, tervest mõistusest, aga ka väga selgest põhimõttest, et eesti keele omandamine Eestis on venekeelse elanikkonna integratsiooni üks põhialuseid ja mida varem nad seda selgeks õpivad, seda parem. Nii et kompromissi keeleoskuse arvelt teha pikas perspektiivis kindlasti mõistlik ei ole," kommenteeris Seeder.

Isamaa ja Res Publica Liidu esimehe Margus Tsahkna sõnul ei tehta eesti keele poliitikas ühtegi järeleandmist, vaid panustatakse oluliselt rohkem, et eesti keele oskajate arv ja tase tõuseks.

"Meie julgeoleku ja ühiskonna sidususe huvides on võimalikult suur hulk Eestile lojaalseid kodanikke, selle aluseks on eesti keele oskamine. Seetõttu soovime, et kõik lasteaiad oleksid eestikeelsed, sest alles gümnaasiumis eesti keele õppimisega alustamine ei anna vajalikke tulemusi. Hea töö ja hariduse alus on eesti keele oskus ning lasteaias keelõppe alustamine toob tegeliku tulemuse," ütles Tsahkna.

"Oleme koalitsioonilepingus kokku leppinud, et venekeelsete gümnaasiumide 40/60 proportsioon jääb alles ja seda arutelu ei avata. Küll aga tuleb senisest rohkem panustada eesti keele õppesse, tõsta gümnaasiumist lõpetajatale keele taseme nõuet, selleks on vaja anda rohkem vahendeid ning paindlikkust. Samuti on oluline, et eesti keele majad hakaksid Narvas ja Tallinnas juba käesoleval aastal tööle. Riigieelarves oleme selleks ette näinud kaks miljonit eurot," lisas Tsahkna.

Ladõnskaja rõhutas õhtul "Ringvaatele" antud intervjuus, et fraktsioonis erimeelsusi sel teemal kohe kindlasti ei ole. Ta märkis, et seadus ja keelenõue jääb täpselt samaks.

Koalitsioonilepingus ei ole Ladõnskaja sõnul juttu leevendamisest, vaid kindlast eesmärgist, ehk parandada eesti keele oskust.

Toimetaja: Aleksander KrjukovOpositsiooni esindajad on trahvide sissetulekuga sidumise vastu

Riigikogu opositsioonierakondade esindajad ei toeta valitsusliidu algatusel justiitsministeeriumis valminud eelnõu, millega raskemate väärtegude puhul sõltuks trahvisumma inimese ametlikust sissetulekust.

Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.
Merkel osaleb Tallinnas 29. septembril toimuval tippkohtumisel

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel osaleb 29. septembril Tallinnas toimuval Euroopa Liidu digitaalvaldkonna tippkohtumisel.

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.