Ansipi töövõit: EL leppis kokku internetisisu geograafiliste piirangute kaotamises ({{commentsTotal}})

{{1486545374000 | amCalendar}}

Euroopa Komisjon võttis vastu otsuse, mis kaotab internetipiirangud muusika kuulamiseks või filmide vaatamiseks Euroopa riikide vahel. Otsus võib ellu rakenduda alates 2018. aastast. Digikultuuri asjatundja Indrek Ibrus peab määruse väärtust aga segaseks, mistõttu ei pruugi kokkulepe anda soovitud tulemust.

Eurooplased, kes on harjunud internetist muusikat või filme ostma, saavad varsti seda sisu kuulata-vaadata terves Euroopas, sest piirangud riikide vahel kaovad. Siiani kehtisid regionaalsed piirangud, mistõttu ühes riigis lubatud netisisu võis muutuda teise riiki reisides kättesaamatuks, sest riigiti on õigused telesarjadele ja muusikavideotele erinevad. Piirangud puudutasid nii internetist jälgitavatele filmidele, spordisündmustele, e-raamatutele, videomängudele kui muusikastriimimisele.

Teisipäeva õhtul jõudsid europarlamendi, liikmesriikide ja Euroopa Komisjoni läbirääkijad kokkuleppele, et EL-i sisesed piirangud kaovad. See on esimene konkreetne kokkupele EL-i digiõiguste kaasajastamisel vastavalt komisjoni digitaalse ühisturu strateegiale, mille elluviimist juhib digivolinik Andrus Ansip.

Ansip tervitas otsust, mis saavutati vaid nädal pärast EL-i telefonioperaatorite rändlustasude kaotamise kokkulepet.

"Tänane otsus toob eurooplastele otsest kasu. Inimesed, kes on koduriigis tellinud internetist oma lemmiktelesarju, muusikat ja spordisündmusi, saavad neid edaspidi nautida ka Euroopas ringi reisides. See on uus oluline samm Euroopa digitaalse ühisturu müüride lammutamisel," kommenteeris Ansip. "Edasi vajame juba kokkuleppeid EL-i autoriõiguste kaasajastamisel ja autorisisu paremat kättesaadavust piiriüleselt. Ma loodan Euroopa Parlamendi ja liikmesriikide peale, et see rakendub."

Ansip selgitas, et 20 protsenti eurooplastest veedab vähemalt kümme päeva aastas mõnes teises liikmesriigis. "Paljud nendest, kes veedavad puhkust või käivad kuskil tööl, tahavad ligi pääseda oma koduriigis seaduslikult soetatud filmidele, muusikale, e-raamatutele, spordivõistlustele. Praeguste reeglite järgi nad ei pääse sellele ligi ja on muidugi õnnetud," rääkis Ansip "Aktuaalsele kaamerale".

Teisipäeva õhtul kokku lepitud tekst peab saama liikmesriikide ministreid ühendava EL-i nõukogu ja Euroopa Parlamendi formaalse kinnituse. Seejärel rakenduvad reeglid kõigile EL-i riikidele 2018. aasta alguseks. Riikidele peab jääma sellele eelnev üheksakuuline üleminekupuhver.

Europarlamendi saadik Julia Reda usub aga, et geoblokeering täielikult ei kao. "Asepresident Ansip on lubanud, et ta tahab geoblokeeringust täielikult vabaneda ja see on esimene samm. Aga ma ei arva, et see oleks geoblokeeringu lõpp. Kui tal on tõsi taga, on meil vaja Komisjonist rohkem ettepanekuid," kommenteeris Reda.

Ansip tegi ettepaneku kaasaskantava digisisu ühtselt kättesaadavaks muutmiseks EL-i siseselt 2015. aasta detsembris.

Ibrus: määruse väärtus on segane

Tallinna Ülikooli meediainnovatsiooni ja digikultuuri tippkeskuse juhataja Indrek Ibruse hinnangul on kokkulepitud määrus segase väärtusega ning selle mõjud ennekõike audiovisuaalsektorile hakkavad selguma alles lähiaastatel.

"Määrus räägib, et elukohariigis ostetud õigus sisuteenustele peab säilima ka siis, kui muus liikmesriigis viibitakse “ajutiselt”, ilma selle viibimise kestust täpsustamata. Eeldatavalt loob see võimalused selle “ajutisuse” küllalt vabalt interpreteerimiseks ning tekivad ka teenused oma elukohariigi fiktsionaalseks tõendamiseks," analüüsis Ibrus.

"Kui meediateenuste piirideülese kasutusõiguse tegelikku ajutisust ent tagada ei suudeta, võib see kahjustada Euroopa audiovisuaaltööstust. Seda seetõttu, et uute filmide või telesarjade tootmise ja rahastamise mudelid eeldavad täna õiguste müüki riikide kaupa," selgitas Ibrus.

ERR-il on tehniline valmisolek olemas

Otsus ei tähenda, et kõik filmid ja sarjad kõikjal Euroopas automaatselt kättesaadavad oleksid. Esiteks näevad uued reeglid ette, et teenusepakkuja peab tuvastama, kes filmi või telesarja vaatama hakkab.

Kuna autoriõiguste litsentsid on sageli territoriaalselt piiratud, siis peab olema selge, et Eestisse müüdud jalgpallimatši hakkab vaatama eestlane, mitte näiteks sada tuhat britti või sakslast.

Vähemalt osa saadetest, mida välismaal viibivad eestlased täna geoblokeeringu tõttu ei näe, muutuvad ETV veebis uute reeglite jõustumisel kättesaadavaks, kinnitas ERR-i internetipõhiste teenuste arendusdirektor Jaanus Lillenberg.

"Kui see rakendub, siis ERR-i poolt on olemas tehniline valmisolek sellega kaasa minna. Ja need saated, mida lepingud lubavad näidata, võiksid olla vaadatavad," ütles Lillenberg.

Toimetaja: Merilin Pärli, Merili Nael, Johannes TrallaRassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.