Valitsuses tuleb arutlusele tegevusplaan USA-ga suhete kindlustamiseks ({{commentsTotal}})

{{1486628715000 | amCalendar}}

Valitsus kavandab tegevusplaani Ameerika Ühendriikide uue presidendi Donald Trumpi administratsiooniga suhtlemiseks.

Välisministeeriumi ette valmistatud plaani tutvustuses on kirjas, et USA head suhted tugevdavad Eesti julgeolekut ja üleatlandilist koostööd. "USA kaasatus Euroopa julgeoleku kindlustamisse on Eesti ja kogu Euroopa julgeoleku keskne tegur. Eesti jaoks väljendub tugev üleatlandiline side heades ning kindlates kahepoolsetes suhetes USA-ga, USA kohalolekus, sealjuures sõjalises kohalolekus Euroopas ja Eestis, ning NATO raames tehtavas koostöös," seisab välisminister Sven Mikseri ette kantava päevakorrapunkti tutvustuses.

Välisministeerium on sõnastanud, et Eestil on suhtluses USA-ga viis laiemat eesmärki: "Eestil on usaldusväärne ja positiivne kuvand USA-s, meie seisukohti jagav USA administratsioon, USA Kongress on teadlik Eesti välis- ja julgeolekupoliitika ülesannetest, USA mõttekojad mõjutavad otsustusprotsesse Eesti huvide kohaselt, meie kahepoolsed majandussuhted on kaalukad."

"Eestil on mitmeid võimalusi, kuidas meie praegust head positsiooni ära kasutades kõik need eesmärgid saavutada. Selleks on välja töötatud käesolev tegevusplaan, mis eeldab muu hulgas lisaressursside kavandamist," on päevakorrapunkti välisministeerium selgitanud.

Valitsusel oli algselt kavas plaani arutada neljapäeval, kuid valitsuse pressibüroo teatas vastuses ERR-i päringule, et kabinetistungi päevakorras seda praegu enam ei ole.

Mikser: Eesti jääb USA kindlaks liitlaseks

Mikser ütles neljapäeval riigikogu ees välispoliitika arutelul, et Eesti jääb USA kindlaks liitlaseks. Ta lisas, et eesmärk on luua toimivad suhtluskanalid ning tugevdada läbikäimist Ameerika Ühendriikide Eesti kogukondadega.

Mikser ütles, et liitlassuhe Euroopa ja Põhja-Ameerika vahel on olnud ja jääb rahvusvahelise julgeoleku arhitektuuri selgrooks ning Eesti on ka edaspidi huvitatud sellest, et Ameerika oleks tasakaalukas, majanduslikult, poliitiliselt ja sõjaliselt tugev.

Minister on varem öelnud, et loodetavasti jätkab USA president Trumpi ajal Euroopas senist välispoliitilist suunda, kuid nentis, et USA langetab otsuseid eelkõige ikkagi oma riiklikest huvidest lähtuvalt. Mikser avaldas lootust, et USA eelmise presidendi Barack Obama poolt Euroopasse saadetud väed jäävad ka Trumpi ajal siia.

"Oletame, et USA on oma poliitikas järjepidev," ütles Mikser jaanuari lõpus Soome visiidil usutluses ajalehele Helsingin Sanomat. "Euroopa soovib kindlasti, et USA suudaks jätkuvalt olla läänemaailma liider."

Euroopa Liidu ees seisvatest ülesannetest kõneldes peatus Mikser peatselt algavatel lahkumisläbirääkimistel Suurbritanniaga, milles on tema sõnul oluline hoida 27 liikmesriigi ühtsust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ta lisas, et oluline osa Brexiti-läbirääkimistest toimub ajal, mil Eesti on Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja ning Eesti ülesandeks saab olema protsessi sujuva kulgemise tagamine.

Mikser peatus oma kõnes ka Venemaa-Ukraina konfliktil ning sanktsioonidel.

"Ukraina territoriaalset terviklikkust ei ole taastatud, Krimm on endiselt ebaseaduslikult annekteeritud ja sõjategevus Ida-Ukrainas kestab ning on viimastel nädalatel eskaleerunud. Kuni Venemaa jätkab rahvusvahelise õiguse normide rikkumist ega täida endale võetud kohustusi, ei saa juttu olla ka usalduse taastamisest või naasmisest tavapärase läbikäimise juurde. Eesti positsioon on selge - sanktsioonid peavad kehtima, kuni Minski lepped on täielikult täidetud," kõneles Mikser.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: ERRHurghada kuurort.Hurghada kuurort.
Eestlaste reisid Egiptusesse on vähenenud 100 000 võrra

Eesti Panga andmetel on eestlaste reisimine Egiptusesse võrreldes 2008 aastaga langenud umbes 100 000 reisi võrra.

Frank-Walter Steinmeier.Frank-Walter Steinmeier.
Steinmeier: ajalugu ei peaks kasutama relvana

Teisipäeval Eestisse saabunud Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier pidas kolmapäeval teaduste Akadeemia majas kõne teemal "Saksamaa ja Eesti – muutlik minevik, ühine tulevik“, millest ERR.ee tegi otseülekande ja mille täismahus videot saab vaadata käesolevas artiklis.

Uuendatud: 18:52 
Epp MäeEpp Mäe
Epp Mäe kaotas ülipõneva poolfinaali ning saab võimaluse püüda pronksi

Kui teisipäevane võistluspäev maadluse maailmameistrivõistlustel Pariisis tõi Eestile Heiki Nabi kreeka-rooma maadluse raskekaalu hõbemedali, siis kolmapäeval läks naistemaadluses matile meie teine medalilootus Epp Mäe.

Uuendatud: 15:17 
Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.
Viimsi vald sõlmis lepingu Teletorni äpardunud ja võlgades toitlustajaga

Ettevõtja Maria Sepper, kes pidi avama Teletornis restorani, ent ei suutnud lepingut vaatamata tähtaegade korduvale edasilükkamisest ikkagi täita, on loonud uue, ilma maksuvõlgadeta ettevõtte, millega Viimsi vald sõlmis rendilepingu. Enamik Sepperi ettevõtetest on võlgades, kuid ettevõtja kinnitab, et tegeleb võlakoormuse vähendamisega.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.