Šaltai-Boltai kaasasutaja: ma olen valmis suhtlema USA esindajatega ({{commentsTotal}})

Mõne aasta eest tekkis Venemaal internetihäkkerite rühmitus Šaltai-Boltai, kes avaldasid kompromiteerivat materjali kõrgete riigiametnike kohta. Kõik rühmituse liikmed peale ühe on nüüd kinni peetud. "Aktuaalne kaamera. Nädal" küsis intervjuus Šaltai-Boltai projekti kaasasutajalt Aleksandr Glazastikovilt, mis rolli on rühmitus mänginud viimaste aastate Venemaa ja USA poliitika ringkondi raputanud paljastustes.

31. detsember 2013. Mõned tunnid enne president Putini uusaastatervitust on tema kõne tekst juba internetis avaldatud. Vastutuse võtab enda peale tundmatu häkkerite grupeering Šaltai-Boltai. Järgmise kahe aasta jooksul avalikustab grupeering üle 75 toimiku, kus kompromiteeriv info Vene tippametnike ja nendega seotud ärimeeste kohta. Võitlus režiimi vastu hakkas tasapisi meenutama "head äri".

"Esialgne eesmärk oli see info avalikustada, sest nagu teada, võim varjab paljut. Me avalikustasime seda esimese ja teise projekti eksisteerimise aasta jooksul. Mis puudutab kommertstegevust - muidugi oli projekti eksisteerimiseks vaja raha. Info ostmiseks ja operatiivtarbeks. Printsiibis kujutati ette, et keegi tahab maksta info eemaldamise või mitte avalikustamise eest. Ja niimoodi saadud raha kulutatakse projekti arendamisele," selgitas Glazastikov.

Kolme aasta jooskul teenis Šaltai-Boltai umbes kaks miljonit dollarit. Projekti eesotsas oli ajakirjanik Vladimir Anikejev, hüüdnimega "Lewis" - otsene viide Lewis Carrollile, "Alice Imedemaal" autorile. Sealt tuleb ka grupeeringu nimi Šaltai-Boltai.

"Lewis'el olid mingite häkkerite kontaktid, kes tellimuse peale hankisid talle vastava info, juurdepääsu postkastidele. Mis puudutab projekti, siis see oli rohkem poliitiline, PR-projekt. See tähendab, et meie, ei mina ega Anikejev, ise paroole ei testinud ja ise sinna ei läinud," rõhutas Glazastikov.

Loos on üks imelik asjaolu - vaatamata sellele, et Šaltai-Boltai paljastused andsid kõva löögi Vene tippametnike imagole, ei algatatud Venemaal nende vastu mitte ühtegi kriminaalmenetlust. Tekkis versioon, et Šaltai-Boltai taga seisab keegi presidendi administratsioonist, kes kasutab häkkerite abi oma poliitilistes intriigides. See versioon jäi aga tõendamata. Samuti ei leidnud tõendamist, et sellega oleks seotud mõni teine riik.

"Võimalik, et mingid välismaa eriteenistuste esindajad võisid meilt osta mingit infot. Aga kuna ostjad olid meil absoluutselt anonüümsed, siis ei saa me seda kinnitada ega ümber lükata," rääkis Glazastikov ja tunnistas, et ei tunne kedagi neist, kes infot ostis.

Alates eelmise aasta suvest töötas grupeering juba FSB kontrolli all. Oktoobris avalikustati presidendi abi Vladislav Surkovi kirjavahetus, millest sai teha kokkuvõtte, et Moskva sihilikult töötab Ukraina destabiliseerimise nimel kuni riigi lõhestumiseni. Varsti peeti kinni mitte ainult Šaltai-Boltai aktivistid, vaid ka nende FSB kuraatorid.

Glasastikovi sõnul Šaltai-Boltai sellega seotud ei olnud.

Küsimusele, kas selle Surkovi kirjavahetuse avaldamine on seotud nende arestimiste ja kinnipidamistega, vastas Glazastikov järgnevalt: "Võib-olla on, sest FSB töötajatele oli vaja jätta muljet, et nad on nii kiired ja võimekad, et kohe kellegi kinni pidasid."

"Kui me räägime Surkovi kirjavahetusest, millest selgus, et Venemaa töötab Ukraina destabiliseerimise nimel, siis kas teile ei sattunud kätte midagi sarnast Eesti kohta?" küsis "Aktuaalne kaamera" Glazastikovilt.

"Ma arvan, et sellega tegeletakse. Ainult, et ei ole väga selge, mis mastaabis ja kes sellega tegeleb. Aga projekti toimumise ajal selliseid otseseid andmeid ma ei saanud," vastas ta.

Šaltai-Boltai töö FSB all langeb kokku Ameerika Ühendriikide presidendivalimiste kampaania küberrünnakute perioodiga. Nüüd, kui Valges Majas on Donald Trump, tahab Kreml ühe teooria kohaselt leida isikud, kes nende küberrünnakute organiseerimise taga oli, olenemata nende tegelikust süüst. Eesmärk olevat USA ja Venemaa suhteid parandada.

"Kuidas te hindaksite järgmist versiooni - et teile langeks kogu vastutus ameeriklaste silmis, et teie vastutate Demokraatliku Partei serverite vastu organiseeritud küberrünnakute eest ja Hillary Clintoni kirjavahetuse lekitamise eest - et näidata ameeriklastele, et me arreteerisime häkkerid, aga selle mehe võite arreteerida teie?" küsis "Aktuaalne kaamera".

"Ma olen valmis suhtlema USA esindajatega ja seletama "Poisid, me sellega üldse ei tegelenud". Meid pandi kinni lihtsalt kogu selle müra keskel. Tegelikult vastupidi, meie siht oli Kreml ja temaga seotud ärimehed. Ma loodan, et kui tuleb nendega seda teemat arutada, siis leidub seal adekvaatseid inimesi, kes sellest teemast aru saavad," vastas Glazastikov.

Venemaal kinni peetud isikutele on esitatud süüdistused ebaseaduslikus info hankimises. Kahele, kaasa arvatud FSB kuraatorile, riigi reetmises. Aleksander ise tahab taotleda poliitilist varjupaika Eestis. Ta kirjutas ka ametist lahkunud president Toomas Hendrik Ilvesele, aga ei ole veel vastust saanud.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.