ERR Saksamaal: analüütiku hinnangul Lääne-Euroopa Baltimaade eest sõtta ei läheks ({{commentsTotal}})

Pärast seda kui USA president Donald Trump on ähvardanud Euroopast eemale tõmbuda, on kasvanud Saksamaa tähtsus vaba maailma võimaliku liidrina, kuid iseküsimus on see, kas Berlliin seda soovib ja on selleks ka valmis. Saksa pressiagentuuri peatoimetaja Sven Gösmann ei usu, et Lääne-Euroopa riigid Baltimaade eest vajadusel sõtta läheks.

Sakslased tunnevad end ebakindlalt ja rünnaku all. Pagulasvoolu elab Saksamaa majanduslikult üle, kuid küsimus on selles, kas inimesed seda tahavad, vahendas "Välisilm".

"Majanduslikult saab Saksamaa sellega hakkama. Nagu kõlab kantsleri kuulus lause - me veame välja. Kas aga rahvas kultuuriliselt ja vaimselt sellest üle saab, on praegu küsitav. Seetõttu valitsevad hirm ja kahtlused," ütles DPA peatoimetaja Sven Gösmann.

Saksamaa valimisi pole võimalik praegu ette ennustada. Deutsche Welle poliitikatoimetaja Nikita Jolkveri hinnangul on pool aastat enne valimisi kõik justkui selge, aga kuu aega enne valimisi enam mitte.

"Pool aastat või kaheksa kuud enne valimisi paistab kõik selge olevat - küsitlused annavad selge tulemuse. Mida lähemale aga jõuavad valimised, seda segasemaks kõik läheb," märkis Jolkver.

Kas Angela Merkel jätkab kantslerina ja kõik läheb edasi nagu praegu, pole sugugi kindel.

Saksa koalitsiooni väiksemal liikmel, sotsiaaldemokraatidel on üle pika aja hoogne liider - Martin Schulz. Tema juhtimisel on sotsid ka kohe võidumarsil, Merkeli konservatiivid aga kaotavad populaarsust.

"Kaks nädalat tagasi oleks ma võinud teile midagi ennustada, kuid siis sai sotsiaaldemokraatide uueks kantselerikandidaadiks Martin Schulz, Euroopa parlamendi kauaaegne president, kes oma lihtsa sõnumiga üllatavalt populaarseks sai. Praeguste küsitluste järgi pressis ta oma partei Angela Merkeli omast ette," rääkis Gösmann.

Paremäärmuslik AfD saab analüütikute hinnangul Bundestagi, kuid Saksamaa kursi muutmiseks neil esialgu jõudu ei ole. Analüütikute sõnul ei muutu Saksamaal midagi üleöö. Prantsusmaal ja Hollandis on see võimalik, Saksamaal mitte, arvab Jolkver.

"Siin pole minu arvates võimalik, et väike partei nagu AfD tõuseb nullist saja peale, et nad praeguse kümne protsendi toetajate pealt tõusevad üle 50 protsendi. See on ettekujuteldamatu," selgitas Jolkver.

Balti riike huvitab, kuivõrd võib valimistega muutuda Saksamaa välispoliitiline kurss, sest nemad ootavad suurriikidelt julgeolekugarantiisid.

"Vahel võrdlen ma Saksamaad koeraga, keda peab jahile kaasa lohistama. Saksamaa ei tahtnud kunagi juhirolli Euroopas, see ei sobi ka Saksa ajalugu silmas pidades. Teiseks surutakse Saksamaale juhirolli peale. Kas ta seda tahab või mitte, ta on Euroopa tugevaim riik," arutles Jolkver.

Ameerika poliitilise kursi äraarvamatus sunnib Euroopat arvestama asjaoluga, et tuleb ise hakkama saada. Saksa pressiagentuuri peatoimetaja Sven Gösmann ütles, et Lääs võib Venemaaga heade suhete nimel jätta nii Ukraina kui ka Baltimaad.

"See pole välistatud. Ma ei usu, et keegi Lääne-Euroopas Baltimaade eest sõtta läheks. Ma ei kujuta endale seda ette. Võib-olla läheb jälle sanktsioonideks või otsitakse Baltimaade jaoks mingi erimenetlus, aga et NATO Baltimaade kaitseks sõtta läheks, on minu arust ebatõenäoline," rääkis Gösmann.

Eestis sündinud poliitikavaatleja Anton Klotz on hoopis optimistlik ning usub, et Ameerika Ühendriikide tagasitõmbumise korral Euroopast võtavad Saksamaa ja Prantsusmaa endale suurema koorma.

"Mina arvan, et Eestit hakatakse toetama isegi tugevamini, juhul kui Ameerika oma ähvarduste järgi talitab ja Euroopast tagasi tõmbub. Siis peab keegi USA koha täitma ja selleks on majanduslikult tugevaimad riigid nagu Saksamaa ja Prantsusmaa. Ma kujutan ette, et luuakse Euroopa armee, mis hakkab Euroopa Liidu välispiire kaitsma," rääkis ta.

Tralla: Brüsselis Saksamaa valimiste pärast hirmu ei tunta

ERR-i Brüsseli korrespondent Johannes Tralla rääkis saates, et Euroopa Liit hoiab Saksamaa käekäigul teravalt silma peal. Samas ei ole diplomaadid tema sõnul ülearu murelikud sellest, mis Saksamaa poliitikas praegu toimub.

"Kuigi oleme näinud Martin Schulziga seoses sotsiaaldemokraatide populaarsuse kasvu, siis sotside vastne kantslerikandidaat on tõenäoliselt üks Euroopa Liidu meelsemaid poliitikuid üldse ja lubanud teha kõik selleks, et Euroopa ühtsust hoida. Nii et seda, et Saksamaal võiks AfD või mõni muu paremalt või vasakult populistlik partei saada piisavalt hääli, et Euroopa Liidu ja Saksamaa käekäiku mõjutama hakata, Brüsselis ei tunta," rääkis Tralla.

"Küll aga mõeldakse selllele, millise diskussiooni võib Schulz, kes on lubanud suuremat sotsiaalset võrdsust oma koduriigis, põhjustada Euroopa Liidus, kus konservatiivsed ja rangemat eelarvepoliitikat nõudvad poliitilised jõud ning kulutamist ja suuremaid sotsiaalseid hüvesid lubavad poliitilised jõud on omavahel alati tasakaalu otsivas dialoogis," lisas ta.

"Kindlasti, kui Schulz peaks saama Saksamaa kantsleriks, siis need jõujooned võivad minna vasakpoole kaldu ja Balti riikide poolt vaadates võib see tähendada suuremat Euroopa sotsiaalprogrammi, mis seni meie valitsusel võib-olla agendas esikohal olnud ei ole," rääkis ta.

Tralla kinnitusel on Schulz Saksamaal praegu tõesti populaarne. "See, mida Schulz on suutnud viimaste nädalatega Saksamaa poliitikas teha, on sotsiaaldemokraatide enda jaoks ka ilmselt üsna ootamatu. Ta on suutnud tekitada elevuse ja tuua uusi liikmeid näiteks sotsiaaldemokraatide ridadesse. Küll aga peab silmas pidama, et see elevus võib kustuda, kuna valimisteni on veel palju aega," rääkis Tralla.

Toimetaja: Merili NaelHurghada kuurort.Hurghada kuurort.
Eestlaste reisid Egiptusesse on vähenenud 100 000 võrra

Eesti Panga andmetel on eestlaste reisimine Egiptusesse võrreldes 2008 aastaga langenud umbes 100 000 reisi võrra.

Frank-Walter Steinmeier.Frank-Walter Steinmeier.
Steinmeier: ajalugu ei peaks kasutama relvana

Teisipäeval Eestisse saabunud Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier pidas kolmapäeval teaduste Akadeemia majas kõne teemal "Saksamaa ja Eesti – muutlik minevik, ühine tulevik“, millest ERR.ee tegi otseülekande ja mille täismahus videot saab vaadata käesolevas artiklis.

Uuendatud: 18:52 
Epp MäeEpp Mäe
Epp Mäe kaotas ülipõneva poolfinaali ning saab võimaluse püüda pronksi

Kui teisipäevane võistluspäev maadluse maailmameistrivõistlustel Pariisis tõi Eestile Heiki Nabi kreeka-rooma maadluse raskekaalu hõbemedali, siis kolmapäeval läks naistemaadluses matile meie teine medalilootus Epp Mäe.

Uuendatud: 15:17 
Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.
Viimsi vald sõlmis lepingu Teletorni äpardunud ja võlgades toitlustajaga

Ettevõtja Maria Sepper, kes pidi avama Teletornis restorani, ent ei suutnud lepingut vaatamata tähtaegade korduvale edasilükkamisest ikkagi täita, on loonud uue, ilma maksuvõlgadeta ettevõtte, millega Viimsi vald sõlmis rendilepingu. Enamik Sepperi ettevõtetest on võlgades, kuid ettevõtja kinnitab, et tegeleb võlakoormuse vähendamisega.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.