Einasto hinnangul parandab meedikute vastutuskindlustus ravikvaliteeti ({{commentsTotal}})

Sotsiaalministeerium soovib luua kohtuvälise vastutuskindlustuse süsteemi, millega hüvitatakse patsientidele ravi saamisel tekkinud tervisekahjud. Tartu ülikooli kliinikumi juhatuse liikme Mart Einasto usub, et vastutuskindlustuse süsteem parandab ravikvaliteeti.

Loodava kindlustuse eesmärk on teha kahju hüvitamine kannatanu jaoks võimalikult lihtsaks. Samuti soovitakse motiveerida tervishoiutöötajaid tervisekahju juhtumeid senisest põhjalikumalt analüüsima, et vähendada ravivigade hulka, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tartu ülikooli kliinikumi juhatuse liikme Mart Einasto sõnul on vastutuskindlustuse süsteemi loomine väga kaua oodatud otsus. Tema sõnul on selle üle arutletud juba 2002. aastast alates, kui jõustus võlaõigusseadus, mis käsitleb mitmes paragrahvis arsti vastutust patsiendi ees.

Samas ei ole 15 aasta jooksul loodud ühtset mehhanismi, mille alusel ravivigu kompenseerida.

"Igal pool maailmas on selline kogemus, et kui arstide vastutusest ilma tasakaalustava mehhanismita rääkida, siis kiputakse ravi käigus tekkivaid ohuolukordasid, tüsistusi, vigu varjama, neid ei panda kirja, neid ei ole võimalik analüüsida, sealt ei ole võimalik õppust võtta, teisi teavitada," selgitas Einasto.

Tema sõnul annaks vastutuskindlustuse süsteem arstidele suurema kindlustunde, kuna see võtaks neilt vastutuse olukordades, kus arst ise või tema kolleegid on ravi käigus tehtud vea registreerinud. Praegu seda alati ei tehta.

"Meil on praegu olemas oma süsteem selleks, et selliseid vigu, tüsistusi, ohuolukordi registreerida, aga ega meil ka lõplikku kindlustunnet, et kõik sinna ausalt kirja pannakse, ei ole. Ja loomulikult oleme ka objektiivsest menetlemisest huvitatud," rääkis Einasto.

Tema sõnul saab Tšehhis juba kehtiva kahju hüvitamise mehhanismi näitel loota, et vasutuskindustuse süsteem parandab arstiabi kvaliteeti. See on mõistagi ka kindlustuse peamine eesmärk.

"Käima läks see väga hästi, vigu registreeritakse, võetakse ka õppust. Nii et ravikvaliteedi paranemisel on see kindlasti üks oluline tõukejõud," kinnitas Einasto.

Uue süsteemi järgi saavad tervisekahju juhtumid seadusega kahju raskusest sõltuva kindla piirmäära. Süsteemi maksimaalne kulu riigieelarvele ja haigekassale on kuni kolm miljonit eurot aastas.

Toimetaja: Merili NaelMaria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.
Viimsi vald sõlmis lepingu Teletorni äpardunud ja võlgades toitlustajaga

Ettevõtja Maria Sepper, kes pidi avama Teletornis restorani, ent ei suutnud lepingut vaatamata tähtaegade korduvale edasilükkamisest ikkagi täita, on loonud uue, ilma maksuvõlgadeta ettevõtte, millega Viimsi vald sõlmis rendilepingu. Enamik Sepperi ettevõtetest on võlgades, kuid ettevõtja kinnitab, et tegeleb võlakoormuse vähendamisega.

"Lotte lood!""Lotte lood!"
ETV2 toob sügisest ekraanile tippnäitlejatega seriaali "Lotte lood!"

Juba oktoobris jõuab ETV2 eetrisse uhiuus seriaal Leiutajateküla vahvatest ja lõbusatest seiklustest. Lastesaadete toimetuse juht Margus Saar ütles, et Lotte seiklused on Eestis lapsepõlve loomulik osa, mistõttu on imelik, et joonisfilmide, raamatute ja muusikalilavastuste kõrval veel telesarja pole.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

20. august presidendi Roosiaias20. august presidendi Roosiaias
Galerii: Vaata, kuidas jõudis ETV-sse suurejooneline ülekanne roosiaiast

20. augustil toimus presidendi roosiaias pidulik vastuvõtt, et tähistada Eesti iseseisvuse taastamise aastapäeva.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.