"Foorum": Paindliku vanemapuhkusega lahendatakse tööjõuprobleemi ({{commentsTotal}})

Teisipäevases ETV saates "Foorum" oli teemaks kavandatav paindlik vanemapuhkus, mida olid stuudiosse tulnud arutama naispoliitikud. Saatekülalised arutlesid, kas senine töölt eemale jäämist kompenseeriv süsteem on oma aja ära elanud ning milliseid probleeme peaks asemele kavandatav paindlik süsteem sellisel juhul lahendama.

Uus süsteem annaks juurde ühe kuu vanemapuhkust, mida saaksid kasutada ainult isad, ülejäänud aega võiksid vanemad omavahel jagada, vastavalt pere paremale äranägemisele. Samuti võimaldaks uus süsteem teha hüvitise saamise ajal ka täis- või osaajaga tööd.

Yoko Alender (RE), kes kuulub emapalga välja töötanud Reformierakonna ridadesse, kaitses senist süsteemi, leides, et see peaks säilitama oma funktsiooni hüvitisena ehk kompenseerima palka ajal, mil lapsevanem on lapsega kodune.

Uue süsteemi eestkõneleja, sotsiaalkaitseminister Kaia Iva (IRL) toetab mõtet, et uus süsteem võimaldaks vanemahüvitise saamise ajal ka tööl käia ning teha kasvõi aeg-ajalt või osa-ajalist tööd. Tema soov on, et enam mehi otsustaks lastega koju jääda, nii nagu see on Põhjamaades, kus vanemapuhkust kasutab 80-90 protsenti isadest, sellal kui Eestis kasutab võimalust pisut alla kümne protsendi isadest.

Iva leidis, et uus süsteem toetaks olukorda, kus emad ei jaksa enam väikelapsega kodus olla ja vahepeal tööle ihkavad - uus süsteem võimaldaks vanemapuhkust välja võtta ka ositi kuni lapse kolme-aastaseks saamiseni.

Kommentaatoritoolil istunud Pere ja Kodu peatoimetaja Heidit Kaio tõi esile, et senine süsteem toetab laste riburadapidi saamist, sest viimase sissetuleku alusel arvutatakse seda üksnes juhul, kui lastel on kuni 2,5 aastat vanusevahet, eeldusel, et ema pole vahepeal tööle läinud. Samuti tõstatas Kaio küsimuse, miks peaks ema maksma hüvitise lapsehoiule ära, kui ometigi oli hüvitise algne mõte soodustada emadel lastega pikemalt kodus olemist ja rinnapiimaga toitmist.

Ka Helmen Kütt (SDE) toetas mõtet, et lapse ja pere huvides oleks see, et vähemalt esimene pool aastat oleks lapsega kodus kindlasti ema, mida toetavad mitmed uuringud.

Kommentaatorina üles astunud sotsiaalteadlane Rainer Kattel tegi ettepaneku, et vanemapalk võiks olla astmeline, mis tähendab, et kõrgemapalgalised saaksid vähem hüvitist. Selle raha, mis kõrgemapalgaliste arvelt sedasi üle jääb, saaks suunata lasteaiakohtade loomisesse ja üksikvanemate toetamisse.

Uus süsteem annaks ühe kuu vanemapuhkust ainult isale kasutada, ent üksikvanemad seda ühte kuud lisaks ei saa, ehkki peavad kogu aeg ainukoormusega last kasvatades toime tulema, mida võiks pidada üksikvanematele liiga tegemiseks.

"Ta ei tee neile liiga, aga ta ei anna neile ka eelist. Isapuhkus on ka praegu nendes peredes, kus isa on," kommenteeris tähelepanekut Iva.

Ministri selgitusel näeb plaan ette alampalgast lähtuva vanemahüvitise alampiiri kehtestamist, sellal kui ülempiiriks jääb kolm keskmist palka. Iva selgitusel ananb alumise piiriga hüvitis kindlustunde ka üliõpilastele ja teistele, kes ei tööta, et mingi sissetulek on tagatud.

Kaio leidis, et süsteem, mis võimaldab teenida hüvitisele teist sama palju palka lisaks, üksnes kasvatab ebavõrdsust ning soodustab imikute kõrvalt tööle minekut, mis ei peaks olema selle kalli meetme eesmärk.

Samuti soovitas Kaio pigem mõelda, kuidas saada tööle need naised, kes lastega aastaid kodus on ja kelle mehed Soomes tööl on, kui et muretseda "Kalamaja isade" pärast, kuidas neid rohkem lastega koju saaks suunata.

Iva tunnistas, et tööandjad vajavad hädasti abikäsi, kasvõi ajutiselt, mis on ka üheks põhjuseks, et süsteemi muutmine ette võeti.

Toimetaja: Merilin PärliReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.