Mattis: USA võib oma kohustusi NATO liikmete ees vähendada ({{commentsTotal}})

{{1487164542000 | amCalendar}}

USA uus kaitseminister James Mattis ütles kolmapäeval liitlaste kartuste hajutamiseks, et NATO on Ühendriikide jaoks "fundamentaalne alus". Hiljem ütles ta aga, et Washington võib oma kohustusi vähendada, kui liikmesriigid oma kaitsekulutusi ei suurenda.

"Allianss jääb Ühendriikide ja terve Atlandi-ülese kogukonna jaoks fundamentaalseks aluseks, ühteseotud nagu me oleme," ütles Mattis esimest korda Brüsselis kolleegidega kohtudes.

"Ja nagu president (Donald) Trump on kinnitanud, toetab ta tugevalt NATO-t," lisas endine merejalaväekindral, kes ka ise on NATO-s teeninud.

"Ma olen siin, et kuulata teisi ministreid, vestelda avameelselt sõprade ja liitlastega sellest, kuhu me läheme, ja meie ühistest kohustustest."

Trump nimetas valimiskampaania ajal NATO-t "iganenuks", mis on liitlasriigid murelikuks teinud. Kartusi süvendab mulje, et USA uus administratsioon suhtub Venemaasse eelmisest leebemalt.

Mattis rõhutas aga, et Trumpi administratsioon ootab sarnaselt eelmise presidendi Barack Obama omaga NATO liikmesriikidelt kaitsekulutuste suurendamist.

"See on täiesti kohane, nagu ütles eelmisel aastal üks Euroopa kaitseminister - see on õiglane nõudmine, et kõik, kes maailma parimast kaitsest osa saavad, kannaksid proportsionaalset koormat vabaduse kaitseks vajalikest kulutustest."

Mattis ütles hiljem, et Washington võib oma kohustusi NATO liikmete ees vähendada, kui teised liikmesriigid ei suurenda oma kaitsekulutusi.

"Ameerika maksumaksja ei saa enam kanda ebaproportsionaalselt suurt osa Lääne kaitseväärtuste eest. Ameeriklased ei saa muretseda teist rohkem teie laste tuleviku julgeoleku eest," ütles ta.

Analüütikute sõnul on tegemist ühe tugevama kriitikaga liitlaste suunal viimaste aastate jooksul.

Mattis ütles, et NATO liikmesriigid peavad näitama sel aastal edusamme ja võtma vastu plaanid oma panuse suurendamise kohta, kas või tasapisi.

Vaid USA, Suurbritannia, Eesti, Kreeka ja Poola vastavad praegu NATO kehtestatud eesmärgile, et kaitsele tuleb kulutada 2 protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKT).

Vastates "Aktuaalse kaamera" küsimusele, kas NATO kaitse on, arvestades Mattise sõnumit, edaspidi tinglik, ütles Eesti kaitseminister Margus Tsahkna, et NATO kaitse on olemas.

"Küll aga on kahe protsendi jutt olnud aastaid laual. Seda on küll lubatud, aga nüüd on üks väga oluline partner selle teema uuesti lauale tõstnud ja väga selgelt öelnud, et tahab näha liikmesriikide konkreetseid plaane, kuidas kahe protsendini jõutakse. Mina loodan küll, et liikmesriigid võtavad tõsiselt seda teemat ja reaalselt selle raha ka kaitsesse panevad," lisas Tsahkna.

Venemaa rünnakut Ukrainas nimetas Mattis väljakutseks, millele suudab NATO vastata.

Mattise puhul on tegemist esimese Trumpi valitsuse ministriga, kes Euroopasse visiidile jõudis.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles Mattisele, et praeguse aja julgeolekualaste väljakutsetega ei saa ei USA ega Euroopa üksi hakkama. Stoltenbergi sõnul on tugev NATO kasulik Euroopale ning tugev Euroopa omakorda kasulik Põhja-Ameerikale.

Stoltenberg tuletas meelde, et USA ei tee ainult sõnu, vaid Balti riikidesse ja Poolasse saabuvad väed näitavad Ühendriikide tegelikku pühendumist.

Stoltenberg pani liikmesriikidele veelgi südamele, et need suuremat osa kaitsekulutuste koormast USA õlgadele ei jätaks, vaid oma osa veelgi tõstaksid.

"Viimased numbrid, mis me eile avaldasime, näitavad Euroopa liitlaste ja Kanada kaitsekulutuste kasvu 3,8 protsendi võrra 2016. aastal. See on umbes 10 miljardit USA dollarit. See on märkimisväärne, kuid pole piisav. Me peame kaitsekulutuste suurendamist jätkama nii Euroopas kui ka Kanadas," rääkis peasekretär.

Stoltenbergi sõnul kavatseb NATO parandada ka oma võimekust terrorismiga toimetulekul. Selleks tugevdatakse Itaalias Napolis paiknevat lõunavägede staapi.

 

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael, Arni Alandi

Allikas: ERR/BNSReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.