Ühinevad vallad ei taha teiste "eelmisest elust" kaasa tulevat laenukoormust enda kanda võtta ({{commentsTotal}})

Omavalitsuste liitmisel tekkiv ühine eelarve on mitmel pool Eestis olnud tüliõunaks. Mitmed vallad ei taha võtta üle teise valla laenukoormust. Sundliitmisega silmitsi seisva Keila, Padise, Vasalemma ja Paldiski puhul on probleem endiselt teravalt üleval.

Valitsuse plaan on ühendada Keila vald, Paldiski linn, Vasalemma vald ja Padise vald Keila linnaga.

Vasalemma vallavanema Mart Metsa hinnangul kujuneks pärast sundliitmist välja olukord, kus suur osa valla eelarvest kuluks Keila valla võetud laenude tagasimaksmiseks, mistõttu investeeringuteks jääks raha vähem.

Kui Keila valla võlakoormus on ligikaudu 60 protsenti, siis Vasalemmal umbes 20 ja Padisel veel väiksem.

"Liitumise korral maksab selle tagasi Lääne-Harju vald, kui seda nii hakatakse nimetama. Küsimus on lihtsalt selles, et kui palju sellel uuel omavalitsusel jätkub võimalusi investeerimiseks, kui on võetud eelnevalt nii suured laenud," selgitas Vasalemma vallavanem Mart Mets.

Metsa sõnul üritas ta ühinemisläbirääkimistel probleemile tähelepanu juhtida, kuid tema hääl ei jäänud kõlama.

Padise valla rahvas muretseb, kas sundliitmise korral jaguks ikkagi raha sealsete kloostrivaremete uhkeks külastuskeskuseks ehitamise jaoks.

Padise kloostri arendamisega on juba pihta hakatud, lisaks on Padisele vaja uut katlamaja, Ristile lasteaeda jne.

"Need objektid on kõik reaalsed ja viie aasta perspektiivis, kui me ka üksi oleks, täiesti teostatavad. Kui me oleme suures vallas, siis sõltub see ikkagi jälle sellest tahtest, mida väljendab valitav volikogu," tõdes Padise vallavanem Leemet Vaikmaa.

Väiksemad vallad, eriti Padise on mures selle pärast, et kui on sundliitmine, siis kas ikka jätkub nende projektide elluviimiseks ka raha. Mis te neile ütlete?

"Tõesti, võib-olla see on selle väikse liivakasti teema, aga kui me investeerime kooli laiendusse, kui me investeerime ühisveevärki, see tähendab seda, et valda tuleb elanikke, meie tulumaksubaas laieneb, meie investeeringute võimekus tõuseb," vastas Keila vallavanem Jaan Alver Padise vallavanema hirmule.

Riigihalduse minister Mihhail Korbi sõnul oli laenu küsimus ühinemise protsessi käigus teravalt üleval mitmel pool Eestis ning väga tihti takerdusid läbirääkimised just mõne osapoole suure laenukoormuse tõttu.

"Põhimõtteliselt küll, laenukoormus ühendatakse ja kogu suure valla peale on üks ühine laenukoormus jah," kommenteeris Korb.

Nüüd on omavalitsustel kolm kuud aega, et käia välja veenvaid põhjendusi, miks nad soovivad iseseisvana jätkata või anda nõusolek sundliitmiseks.

"Kolme kuu pärast elame-näeme. Kui tuleb valitsuselt konkreetne määrus sundliitmise kohta, siis mis me teeme edasi? On ka variandid olemas selleks puhuks," kinnitas Padise vallavanem Vaikmaa. "Võimalik on ka kohtusse minek."

 

Toimetaja: Merilin PärliMaria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.
Viimsi vald sõlmis lepingu Teletorni äpardunud ja võlgades toitlustajaga

Ettevõtja Maria Sepper, kes pidi avama Teletornis restorani, ent ei suutnud lepingut vaatamata tähtaegade korduvale edasilükkamisest ikkagi täita, on loonud uue, ilma maksuvõlgadeta ettevõtte, millega Viimsi vald sõlmis rendilepingu. Enamik Sepperi ettevõtetest on võlgades, kuid ettevõtja kinnitab, et tegeleb võlakoormuse vähendamisega.

"Lotte lood!""Lotte lood!"
ETV2 toob sügisest ekraanile tippnäitlejatega seriaali "Lotte lood!"

Juba oktoobris jõuab ETV2 eetrisse uhiuus seriaal Leiutajateküla vahvatest ja lõbusatest seiklustest. Lastesaadete toimetuse juht Margus Saar ütles, et Lotte seiklused on Eestis lapsepõlve loomulik osa, mistõttu on imelik, et joonisfilmide, raamatute ja muusikalilavastuste kõrval veel telesarja pole.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

20. august presidendi Roosiaias20. august presidendi Roosiaias
Galerii: Vaata, kuidas jõudis ETV-sse suurejooneline ülekanne roosiaiast

20. augustil toimus presidendi roosiaias pidulik vastuvõtt, et tähistada Eesti iseseisvuse taastamise aastapäeva.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.