Bob Harward ütles ära USA presidendi julgeolekunõuniku kohast ({{commentsTotal}})

Viitseadmiral Robert S. Harward. Autor: Reuters/Scanpix
{{1487314931000 | amCalendar}}

USA eruadmiral Bob Harward ütles ära USA presidendi rahvusliku julgeolekunõuniku ametikohast, põhjendades otsust finants- ja perekondlike kohustustega, teatas USA meedia reedel.

Senine julgeolekunõunik Michael Flynn astus esmaspäeval tagasi ning Harwardi nimi kerkis võimalike asendajate nimistu tippu. Ametnikud ütlesid nädala algul, et lisaks Harwardile on nimekirjas rahvusliku julgeolekunõuniku kohusetäitja Keith Kellogg ja erukindral David Petraeus.

"Pärast erru minekut on mul võimalus tegeleda finants- ja perekondlike küsimustega, mis oleks olnud selles positsioonis raske," ütles Harward avalduses. "Nagu kõik teenistujad mõistavad, siis vajab see töö selle õigeks tegemiseks igapäevast ja ööpäevaringset fookust ja pühendumust. Praegu ei saanud ma taolist pühendumust ette võtta."

Harwardi sõbra sõnul ei tahtnud Harward ametisse astuda, sest Valge Maja tundub hetkel kaootiline, kirjutas telekanal CNN. Vabariiklasest ametnik ütles CNN-ile, et Harwardi üheks tingimuseks oli see, et ta saab kokku panna oma meeskonna. Lõppastmes tundis kandidaat, et ta ei saa seda teha, lisas ametnik.

Harward ütles Associated Pressile, et Trumpi valitsus "oli väga vastutulelik nii minu erialaliste kui ka isiklike vajaduste suhtes". "See on puhtisiklik küsimus ... Olen unikaalses positsioonis lõpuks nautida mõningast aega iseendale pärast 40 aastat sõjaväeteenistust," lisas ta.

Vastuseks küsimusele, kas ta soovis tuua rahvuslikku julgeolekunõukokku oma meeskonda, ütles Harward: "Arvan, et sellele vastamine kuulub presidendile."

Pärast erruminekut asus ta juhtima kaitsehiiu Lockheed Martini haru Araabia Ühendemiraatides. Harward on tuttav rahvusliku julgeolekunõuniku ja rahvusliku julgeolekunõukogu tööga, sest töötas nõukogus 2003.-2005. aastani president George W. Bushi valitsuses. Lisaks oli ta keskväejuhatuse asejuht ajal, kui seda juhtis nüüdne kaitseminister James Mattis.

Allikad: loobumise põhjuseks oli just nimelt personalipoliitika

Väljaande Politico ja telekanali CBS andmetel said aga Harwardi äraütlemise põhjuseks just nimelt personalipoliitikat puudutavad küsimused. Talle ei lubatud piisavat sõnaõigust oma meeskonna moodustamisel ning ta oleks pidanud jätkama Flynni seniste alluvatega.

Eriti tähelepanuväärne olevat allikate kinnitusel see, et Trump oli lubanud rahvusliku julgeoleku nõuniku asetäitjale K. T. McFarlandile, et tema saab oma ametis jätkata Flynni lahkumisest hoolimata.

Samuti olevat Harward soovinud, et julgeolekualase töö eest vastutaks just rahvusliku julgeoleku nõukogu, mitte aga Trumpi poliitilised nõunikud. Näiteks Trumpi eelmise kuu otsus panna nõukogu liikmeks ka oma strateegianõunik ning Breitbarti eksjuht Steve Bannon pälvis USA julgeolekuringkondades palju hämmingut ja kriitikat.

Harwardi määramine rahvusliku julgeoleku nõunikuks oleks paljude analüütikute arvates toonud kaasa stabiilsust väidetavas kaoses oleva Valge Maja julgeolekupoliitikasse. Samas tema loobumine ja tingimused, mille tõttu ta väidetavalt loobus, annavad alust kartuseks, et võtmetähtsusega ametikohale ei õnnestugi tõsiseltvõetavat kandidaati leida.

Erinevalt ministritest ei vaja rahvusliku julgeoleku nõunik senati heakskiitu ning seda poleks suure tõenäosusega saanud ka vastuolulise kuulsusega Flynn.

Trumpi sõnul kaalub ta julgeolekunõuniku ametikohale nelja inimest

President Donald Trump teatas hiljem reedel, et kaalub rahvusliku julgeolekunõuniku ametikohale nelja inimest, kelle seas on rahvusliku julgeolekunõuniku kohusetäitja Keith Kellogg.

"kindral Keith Kellogg, keda ma olen tundnud kaua aega, on vägagi kaalumisel rahvusliku julgeolekunõuniku ametikohale - nii nagu ka veel kolm inimest," kirjutas Trump Twitteris.

72-aastane erukindralleitnant Kellogg on USA relvajõududes teeninud 36 aastat, kes töötas George W. Bushi administratsioonis Iraagiga seotud ülesannete peal. Erinevalt Flynnist on ta Trumpi administratsioonis hoidnud seni küllaltki madalat profiili, kuid teda on sarnaselt teiste endiste sõjaväelastega nagu ministrid James Mattis ja John Kelly nimetatud üheks võimalikuks vastujõuks Trumpi strateegianõunikule Steve Bannonile.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: AP-BNS/ERRKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.