Urmas Vadi: võta endale koduluuletaja ({{commentsTotal}})

{{1487318369000 | amCalendar}}

„Paljud võtavad endale kassi, eksootilise ämbliku või lausa boa, inimestele meeldib kellegi lähedus, miks mitte siis võtta endale üks luuletaja majja?” mõtiskleb ERRi toimetaja Urmas Vadi Vikerraadio päevakommentaaris.

Teisipäeval jagas Tartu linn kultuuripreemiaid. Palju toredaid inimesi, kes olid seda väärt, said tunnustatud. Teiste hulgas pärjati Aasta kultuurikorraldaja aunimetusega Voronja galerii korterinäituste meeskond: Kaili Kask ja Raul Oreškin.

Korternäitused seisnevad siis selles, et sotsiaalselt aktiivsed inimesed avavad oma kodu uksed, nende koduseintele pannakse pildid. Ja siis need inimesed, kellele meeldib kunst ja teiste kodudes käia, saavad neid pilte vaadata. Isegi neile, kellele kaasaegne kujutav kunst on võõras ja kauge, näitusesaalid ehmatavad, toob kellegi kodu kauge kunsti lähemale.

Kindlasti on inimesi, kes tunnevad, et kuidas mina nüüd korraga kunstisaalis, kuidas ma seal olema pean, mida ma üldse kunstist tean, parem ei hakka sinna minemagi! Aga kellegi kodus on parem. Pealegi, kellele ei meeldiks käia inimestel külas. Kui õhtul tänaval jälgida inimesi, kes jalutavad avatud ja valgustatud akende alt mööda, siis kui palju on neid, kes jätavad võõrasse elutuppa või kööki sisse piilumata? Neid on vähe. On ju on huvitav, kes kuidas elab, mis teil siin kõik on. Tihti tahaks minna võõrastele inimestele külla, aga kuidas sa ikka lähed, kui pole kutsutud.

Öeldakse ju ikka, et kodu on kindlus, ja kodustest asjadest ei räägita. Kas suletud koduuste taga peab tingimata midagi halba või väga salajast toimuma, aga teatav suletus on meil kodu kuvandi juures olnud. See, kui inimesed avavad oma kodusid näitusteks või kohvikuteks, on lausa maailmavaateline muutus.

Pärast auhinna kättesaamist kirjutas Raul Oreškin oma Facebooki lehel, et lisaks korterinäitustele on tekkinud veel ideid, mida kodudes teha. Jaan Malinil tekkis mõte korraldada kodu-luuleõhtuid. Kindlasti oleks nii neid, kes avavad luuletajatele oma uksed ja leiduks ka luuletajaid, kes oleks valmis tulema ja esitama oma tekste ja nii mõnigi ehk on isegi nõus sinna korterisse lausa elama jääma.

Kui lemmikloomad, kes kuidas, on ikkagi päris pika elueaga, mõni kass lausa viisteist aastat, siis kirjaniku puhul toimuks vahetus kiiremini.

Me kõik teame, oleme kuulnud ja võtnud seisukoha nii kirjanikupalga kui Tartu linnakirjaniku tiitli suhtes. Kui inimesed on oma kodu uksed juba avanud, siis kas see avatus ei võiks võtta veelgi suuremaid mõõtmeid? Ehk oleks aeg küps selleks, et erakapitaliga kunstnikesse, kirjanikesse panustada. Ja isegi mitte selliselt, et on kusagil keegi metseen, kes teeb iga kuu ülekandeid, vaid teha seda kodanikualgatusena. Et näiteks Tartus oleks näiteks kolm korterkirjanikku.

Paljud võtavad endale kassi, eksootilise ämbliku või lausa boa, inimestele meeldib kellegi lähedus, miks mitte siis võtta endale üks luuletaja majja? Peavari ja toit ja vaba liikumine kirjanikule oleks tagatud, ehk ka väike päevaraha. Kui lemmikloomad, kes kuidas, on ikkagi päris pika elueaga, mõni kass lausa viisteist aastat, siis kirjaniku puhul toimuks vahetus kiiremini. Kohe, kui avaneb uus korter, saaks kirjanik edasi liikuda, käia nii-öelda külakorda.

Peavarju ja toidu eest pakub kirjanik pererahvale vastu igal õhtul väikese kirjandusõhtu, kust ta loeb ette teksti, mida ta päeval kirjutas, või siis annab seletust selle kohta, miks ta täna midagi ei kirjutanud. Räägib pikemalt lahti oma kriise, sundmõtteid, loomingulist madalseisu. Ka võib kirjanik väiksemate majapidamistööde juures abiks olla, koristada, puid lõhkuda, viia lapse lasteaeda, käia ühistu koosolekutel, kus ise ei tahaks osaleda. Selle asja suurem ja sügavam mõte oleks see, et lisaks kodanike tolerantsuse kasvatamisele näeksid inimesed pikemalt ja lähemalt kirjanikku ning saaks ka luulest paremini aru.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: Vikerraadio päevakommentaarMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema