Juncker: EL ei tohi anda järele USA survele kaitsekulutusi tõsta ({{commentsTotal}})

{{1487326849000 | amCalendar}}

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kutsus Euroopat üles mitte andma järele USA survele kaitsekulutusi tõsta.

"See on olnud Ameerika sõnum palju-palju aastaid," rääkis Juncker Müncheni julgeolekukonverentsil peetud kõnes Reutersi teatel. "Olen väga vastu sellele, et lasta end survestada seda tegema".

Junckeri hinnangul teevad Euroopa Liidu kulutused arengu- ja humanitaarabile tasa kõik vajakajäämised kaitsekulutustes.

"Kui vaadata, mida Euroopa teeb kaitsevaldkonnas ja lisada arenguabi, lisada humanitaarabi, siis näeb võrdlus USAga välja hoopis teistsugune," tõi ta välja. "Tänapäeva poliitika ei saa käia üksnes ümber kaitsekulutuste tõstmise".

Selle nädala alguses hoiatas USA kaitseminister James Mattis NATO liitlasi, et nad peaksid kinni kokkuleppest kulutada kaitsele kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust. Vastasel juhul lubas Washington, mis annab NATO eelarvest 70 protsenti, oma kohustustest bloki ees taganeda.

Brexitist rääkides mainis Juncker, et vaevalt suudab Suurbritannia kahe aastaga nii EList lahkumise kui ka blokiga uute lepete sõlmimisega kahe aastaga ühele poole jõuda. Samuti kritiseeris Juncker brittide püüdeid sõlmida uusi kahepoolseid kaubandusleppeid.

"Mitte kellelgi, kuni nad on ELi liikmed, ei ole õigust kahepoolseid leppeid sõlmida," rõhutas ta.

Schäuble: Saksamaa tõstab kaitsekulusid

Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble ütles reedel Münchenis, et riik kulutab kaitsele rohkem. Tema sõnul on see julgeoleku küsimus ning Euroopa panus peab olema tõhusam.

"Me liigume sinna suunas Euroopa kaitseliiduga. Me peame kulutama sellele rohkem raha. Me oleme Saksamaa valitsuses otsustanud nii teha, me kahtlemata täidame oma kohustusi," ütles minister.

Mattis: transatlantiline side on tugevaim kaitse ebastabiilsuse vastu

Euroopa ja Ameerika side on tugevaim "kaitsevall" ebastabiilsuse ja vägivalla vastu, ütles USA kaitseminister James Mattis reedel Müncheni julgeolekukonverentsil.

"Transatlantiline side on meie tugevaim kaitsevall ebastabiilsuse ja vägivalla vastu," ütles Mattis.

"Ma olen veendunud, et meie tugevdame oma partnerlust astumaks vastu neile, kes tahavad rünnata süütuid inimesi või meie demokraatlikku protsessi ja vabadusi."

Mattis hoiatas ka ebastabiilsuse eest Euroopa äärealadel, mistõttu on NATO kui riikide kogukond tema sõnul mitmel rindel ohus., vahendas "Aktuaalne kaamera".

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael

Allikas: ERR/BNSKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.