USA välisministrilt sooviti selgust USA Süüria-poliitika kohta ({{commentsTotal}})

USA välisminister Rex Tillerson Saksamaal.
USA välisminister Rex Tillerson Saksamaal. Autor/allikas: Reuters/Scanpix
{{1487333492000 | amCalendar}}

USA välisminister kohtus reedel Saksamaal G20 kohtumise kõrvalt oma ametivendadega, kes nõudsid ÜRO rahukõneluste eel selgust USA positsioonist Süüria konfliktis.

Rex Tillerson kohtus Saksamaal G20 riikide välisminisrite istungi kõrvalt esindajatega riikidest, kes toetavad Süüria opositsiooni ning tahavad rahukõneluste pidamist kuus aastat kestnud relvakonflikti lõpetamiseks.

Kohtumisel osales umbes tosin araabia ja lääneriiki, kaasa arvatud Türgi. Tillersonilt taheti, mis on USA positsioon Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi tuleviku suhtes.

"Tegemist on võimalusega hinnata Ameerika positsiooni Süüria küsimuse poliitilisest küljest," ütles Prantsuse diplomaatiline allikas AFP-le.

Venemaa mõjuvõim konfliktis kasvab. Moskva on haaranud initsiatiivi, korraldades Genfi protsessist eraldiseisvad Süüria relvarahukõnelused koos Türgi ja Iraaniga. Süüria valitsus ja opositsioon kohtusid neljapäeval Kasahstanis, kuid erilist edu ei saavutanud.

"On keskse tähtsusega saada teada, mis USA valitsusel meeles mõlgub," ütles Euroopa diplomaat enne reedest kohtumist Bonnis. "Meie eesmärk on tagada (rahu)protsessi tagasitoomine ÜRO konrollia alla," lisas allikas.

23. veebruaril toimuvad Genfis ÜRO eestvedamisel peetavad rahukõnelused, millest võtavad osa Süüria režiimi ning ülestõusnute delegatsioonid.

USA eelmise presidendi Barack Obama administratsiooni ajal nõudis USA Assadi võimult taganemist, minnes vastuollu Moskvaga, mis toetab Süüria režiimi.

Trump on kutsunud üles tihedamale koostööle Venemaaga äärmusrühmituse Islamiriik vastu Süürias, kuid on jätnud Assadi küsimuse lahtiseks.

"Meil on vaja ühtsust, et saaksime jätkata kõnelustega Genfis Süüria konflikti erinevate huvigruppide ja osapoolte vahel," sõnas Saksa välisminister Sigmar Gabriel G20 kohtumisel.

Pariis ja Berliin tervitasid "kasulikku" Süüria-kohtumist Tillersoniga

Prantsuse ja Saksa välisminister olid positiivselt meelestatud pärast kohtumist oma USA ametivennaga, kellega arutati Saksamaal toimuva G20 välisministrite istungi kõrvalt Süüriat.

Saksa välisminister Gabriel ütles ajakirjanikele pärast kohtumist, et Rex Tillerson "osales innukalt" arutelus, millest võtsid osa ka Prantsuse, Itaalia, Suurbritannia, Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraatide, Katari, Jordaania ja Euroopa Liidu esindajad. Venemaa ei osalenud.

Prantsuse välisminister Jean-Marc Ayrault ütles pärast kohtumist, et istung oli "eriti kasulik" ning tõi esile, "kui oluline ja absoluutselt instrumentaalne on meie jaoks lähedane dialoog Ühendriikidega Süüria ja paljudes teistes küsimustes".

Ayrault ja Gabriel mõlemad ütlesid, et nad loodavad saavutada edu 23. veebruaril Genfis jätkuvatel Süüria rahukõnelustel.

Saksamaal kohtusid USA ja Hiina välisminister

USA välisminister kohtus reedel Saksamaal Bonnis ka oma Hiina ametivennaga.

Rex Tillersoni ja Wang Yi kohtumine oli kõige kõrgetasemelisem istung USA ja Hiina valitsuse esindajate vahel pärast USA presidendi Donald Trumpi ametissevannutamist 20. jaanuaril.

Trump tekitas Hiinas pahameelt avaldusega, mis tundus asetavat küsimärgi alla pea viis aastakümmet kehtinud USA nn ühe Hiina poliitika. Hiljem ütles Trump Hiina presidendile Xi Jinpingile telefoni teel, et kavatseb siiski poliitikast kinni pidada.

Allikate sõnul poleks ilma telefonikõneta Wangi ja Tillersoni kohtumist G20 istungi kõrvalt suure tõenäosusega toimunud.

Ukraina president vestles USA välisministriga

Ukraina president Petro Porošenko vestles reedel telefonitsi USA välisministri Rex Tillersoniga, ütles presidendi pressisekretär Sviatoslav Tseholko.

"Ukraina presidendil oli Saksamaal Müncheni julgeolekukonverentsi ajal telefonivestlus USA välisministri Rex Tillersoniga," kirjutas Tseholko Twitteris.

Vestlus keskendus Venemaa agressioonile vastuseismisele ning Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse taastamisele, aga ka sanktsioonipoliitikale, vahendas pressiesindaja.

"President informeeris välisministrit Donbassi olukorra eskaleerumisest ja sellest, et Venemaa rikub Minski leppeid."

Tillerson omakorda rääkis Porošenkole Bonnis peetud G20 välisministrite kohtumise tulemusest ja rõhutas Minski lepete täitmise tähtsust.

Porošenko kutsus Tillersoni Ukrainasse visiidile.

Hiina välisminister Wang Yi ja tema uus USA kolleeg Rex Tillerson. (Reuters/Scanpix)

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSeesti eesistumise avakontsert
Kaia KanepiKaia Kanepi
Kaia Kanepi kaotas Wimbledonis heitlikult kulgenud põnevuskohtumise

Eesti naiste tennise teine reket Kaia Kanepi (WTA 544.) jaoks lõppes tänavune Wimbledoni tenniseturniir kvalifikatsiooni teises ringis, kui ta kaotas maailma edetabelis 166. koha hoidvale Austraaliat esindavale venelannale Arina Rodionovale 6:2, 2:6, 5:7.

Uuendatud: 15:11 
Riigikogu maratonistung, kus valmis enamus 1. juulil jõustuvatest seadustest.Riigikogu maratonistung, kus valmis enamus 1. juulil jõustuvatest seadustest.
1. juulist jõustub sadakond seadust

1. juulist jõustub Eestis 257 uut õigusakti, nende hulgas on 88 seadust ja 169 määrust, mis puudutavad mitmeid erinevaid valdkondi. 

"Avatari" uusi osasid saab näha juba paari aasta pärast"Avatari" uusi osasid saab näha juba paari aasta pärast
"Avatar 2" tutvustab 3D-efekti, mis saavutatakse ilma spetsiaalsete prillideta

Režissöör James Cameron plaanib tuua filmi "Avatar 2" kinodesse tehnoloogiaga, mis võimaldab tekitada 3D-efekti ka ilma spetsiaalseid prille kandmata.

Aktsiisitõusude mõjul käivad eestlased Lätist alkoholi ostmas. Õiguskantsler peab täiendavaid aktsiisitõuse põhiseadusevastaseks.Aktsiisitõusude mõjul käivad eestlased Lätist alkoholi ostmas. Õiguskantsler peab täiendavaid aktsiisitõuse põhiseadusevastaseks.
Riigikohus teeb otsuse alkoholiaktsiisi tõusu põhiseaduslikkuse kohta

Riigikohus teeb reedel otsuse õiguskantsler Ülle Madise taotluses alkoholiaktsiisi tõusu kehtetuks tunnistamiseks.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics