USA välisministrilt sooviti selgust USA Süüria-poliitika kohta ({{commentsTotal}})

USA välisminister Rex Tillerson Saksamaal. Autor: Reuters/Scanpix
{{1487333492000 | amCalendar}}

USA välisminister kohtus reedel Saksamaal G20 kohtumise kõrvalt oma ametivendadega, kes nõudsid ÜRO rahukõneluste eel selgust USA positsioonist Süüria konfliktis.

Rex Tillerson kohtus Saksamaal G20 riikide välisminisrite istungi kõrvalt esindajatega riikidest, kes toetavad Süüria opositsiooni ning tahavad rahukõneluste pidamist kuus aastat kestnud relvakonflikti lõpetamiseks.

Kohtumisel osales umbes tosin araabia ja lääneriiki, kaasa arvatud Türgi. Tillersonilt taheti, mis on USA positsioon Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi tuleviku suhtes.

"Tegemist on võimalusega hinnata Ameerika positsiooni Süüria küsimuse poliitilisest küljest," ütles Prantsuse diplomaatiline allikas AFP-le.

Venemaa mõjuvõim konfliktis kasvab. Moskva on haaranud initsiatiivi, korraldades Genfi protsessist eraldiseisvad Süüria relvarahukõnelused koos Türgi ja Iraaniga. Süüria valitsus ja opositsioon kohtusid neljapäeval Kasahstanis, kuid erilist edu ei saavutanud.

"On keskse tähtsusega saada teada, mis USA valitsusel meeles mõlgub," ütles Euroopa diplomaat enne reedest kohtumist Bonnis. "Meie eesmärk on tagada (rahu)protsessi tagasitoomine ÜRO konrollia alla," lisas allikas.

23. veebruaril toimuvad Genfis ÜRO eestvedamisel peetavad rahukõnelused, millest võtavad osa Süüria režiimi ning ülestõusnute delegatsioonid.

USA eelmise presidendi Barack Obama administratsiooni ajal nõudis USA Assadi võimult taganemist, minnes vastuollu Moskvaga, mis toetab Süüria režiimi.

Trump on kutsunud üles tihedamale koostööle Venemaaga äärmusrühmituse Islamiriik vastu Süürias, kuid on jätnud Assadi küsimuse lahtiseks.

"Meil on vaja ühtsust, et saaksime jätkata kõnelustega Genfis Süüria konflikti erinevate huvigruppide ja osapoolte vahel," sõnas Saksa välisminister Sigmar Gabriel G20 kohtumisel.

Pariis ja Berliin tervitasid "kasulikku" Süüria-kohtumist Tillersoniga

Prantsuse ja Saksa välisminister olid positiivselt meelestatud pärast kohtumist oma USA ametivennaga, kellega arutati Saksamaal toimuva G20 välisministrite istungi kõrvalt Süüriat.

Saksa välisminister Gabriel ütles ajakirjanikele pärast kohtumist, et Rex Tillerson "osales innukalt" arutelus, millest võtsid osa ka Prantsuse, Itaalia, Suurbritannia, Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraatide, Katari, Jordaania ja Euroopa Liidu esindajad. Venemaa ei osalenud.

Prantsuse välisminister Jean-Marc Ayrault ütles pärast kohtumist, et istung oli "eriti kasulik" ning tõi esile, "kui oluline ja absoluutselt instrumentaalne on meie jaoks lähedane dialoog Ühendriikidega Süüria ja paljudes teistes küsimustes".

Ayrault ja Gabriel mõlemad ütlesid, et nad loodavad saavutada edu 23. veebruaril Genfis jätkuvatel Süüria rahukõnelustel.

Saksamaal kohtusid USA ja Hiina välisminister

USA välisminister kohtus reedel Saksamaal Bonnis ka oma Hiina ametivennaga.

Rex Tillersoni ja Wang Yi kohtumine oli kõige kõrgetasemelisem istung USA ja Hiina valitsuse esindajate vahel pärast USA presidendi Donald Trumpi ametissevannutamist 20. jaanuaril.

Trump tekitas Hiinas pahameelt avaldusega, mis tundus asetavat küsimärgi alla pea viis aastakümmet kehtinud USA nn ühe Hiina poliitika. Hiljem ütles Trump Hiina presidendile Xi Jinpingile telefoni teel, et kavatseb siiski poliitikast kinni pidada.

Allikate sõnul poleks ilma telefonikõneta Wangi ja Tillersoni kohtumist G20 istungi kõrvalt suure tõenäosusega toimunud.

Ukraina president vestles USA välisministriga

Ukraina president Petro Porošenko vestles reedel telefonitsi USA välisministri Rex Tillersoniga, ütles presidendi pressisekretär Sviatoslav Tseholko.

"Ukraina presidendil oli Saksamaal Müncheni julgeolekukonverentsi ajal telefonivestlus USA välisministri Rex Tillersoniga," kirjutas Tseholko Twitteris.

Vestlus keskendus Venemaa agressioonile vastuseismisele ning Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse taastamisele, aga ka sanktsioonipoliitikale, vahendas pressiesindaja.

"President informeeris välisministrit Donbassi olukorra eskaleerumisest ja sellest, et Venemaa rikub Minski leppeid."

Tillerson omakorda rääkis Porošenkole Bonnis peetud G20 välisministrite kohtumise tulemusest ja rõhutas Minski lepete täitmise tähtsust.

Porošenko kutsus Tillersoni Ukrainasse visiidile.

Hiina välisminister Wang Yi ja tema uus USA kolleeg Rex Tillerson. (Reuters/Scanpix)

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.