Uuring: väikeettevõtjate huvi välisturgude vastu on leige ({{commentsTotal}})

Eesti väikese ja keskmise suurusega firmadest kavatseb vaid 8 protsenti siseneda tänavu uutele eksportturgudele, mullu oli selliste ettevõtete osakaal suurem. Lätis plaanib eksportturge vallutada 7 protsenti väikese ja keskmise suurusega ettevõtteist ning Leedus 14 protsenti, selgus SEB uuringust, milles küsitleti 4500 ettevõttest. Küll aga plaanivad ettevõtted senisest enam keskenduda koduturule.

Kõigis kolmes Balti riigis on vähenenud optimistlike ehk vähemalt 15-protsendilist käibekasvu prognoosivate ettevõtete osakaal ja suurenenud käibe langust eeldavate ettevõtete osa, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eestis prognoosis optimistlikku kasvu kõigest 11 ja käibelangust 31 protsenti ettevõtjatest. Suures osas keskenduvad väikettevõtted koduturule ja innovatsioon on tagasihoidlik.

"Me otsime küll efektiivust, aga me ei ole võib-olla teinud hüpet oma toodete osas. Kui toota sama toodet kogu aeg efektiivsemalt, samas palgakulud kasvavad, siis see lisandväärtusele väga suurt muutust ei anna. Võib-olla peaks mõtlema, et äkki investeerida hoopis täiesti uude tootesse, mida saaks veidi kallimalt müüa," arutles SEB makroökonomist Mihkel Nestor.

Kokkuvõtlikult tegutsevad ettevõtjad ettevaalikult, laienemisplaanideta ja on äraootaval seisukohal. Nii on eksporditurgudele suunatud ettevõtete osakaal Leedus 29, Eestis 24 ja Lätis kõigest 21 protsenti.

"Võib-olla on vähene ambitsioon olnud selles mõttes mõistetav senimaani, kuni siseturg väga kiiresti kasvab. Sel aastal on taastumas inflatsioon, mis hakkab ära sööma sissetulekute kasvu ehk eratarbimise kasv ei saa enam sama kiire olema ja see on täiendav stiimul, et vaadata välismaale," rääkis Nestor.

Tema sõnul on aga positiivne, et vähemalt pooled ettevõtted kavandavad investeeringuid.

Balti riikides teedeehitusele ja mäetööstusele rasketehnika müügi ja hooldusega tegelev Märjamaa ettevõte A.K.K. arendusdirektor Kait Kuus tõdes, eelmine aasta oli firmale väga raske.

"Koduturg ongi kahjuks juba vägagi täis. Aga siin tulebki leida uusi, kas soodsamaid või kvaliteetsemaid või just innovaatlilisemaid lahendusi. Küll on aga A.K.K veel kasutamata teatud Skandinaavia brändide potentsiaal," ütles Kuus.

A.K.K näeb laienemisvõimalusi slaavi ja Hiina päritolu rasketehnika toomisega Eesti turule. Samuti investeeriti viimastel aastatel märkimisväärselt nii müügitingimuste kui ka remonditehnika parendamisesse.

Toimetaja: Merili NaelPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics