Iisraeli kaitseminister: kahe riigi lahendus nõuab inimeste ja maa vahetamist ({{commentsTotal}})

Iisraeli-Palestiina konflikti lahendamine kahe riigi põhimõttel nõuab inimeste ja maa vahetamist, et tagada poolte täielik eraldatus, ütles Iisraeli kaitseminister Avigdor Lieberman pühapäeval.

Kahe riigi lahendusest on räägitud aastaid, seda on toetanud USA ja teised suurriigid, kuid rahuprotsess on ometigi takerdunud. Hiljuti andis USA uus president Donald Trump mõista, et Washington ei seisagi iga hinna eest selle põhimõtte taga.

Lieberman ütles Müncheni julgeolekukonverentsil, et konflikti lõppmäng peab sisaldama kahe riigi lahendust, aga mitte nii, nagu paljud seda mõistavad.

"Minu arvates on meil vaja juudiriik säilitada," ütles ta. "Minu jaoks on suurim probleem selles, et praeguse ettepaneku järgi loodaks väga homogeenne Palestiina riik, kus ei ole mitte ainustki juuti, aga meist saab kaherahvuseline riik, kus üle 20 protsenti rahvastikust moodustavad palestiinlased."

"Minu arvates peaks lahenduse põhimõte seisnema maa ja rahvastiku vahetamises. Ei ole mõtet luua üks homogeenne Palestiina riik ja kaherahvuseline Iisraeli riik," rääkis Lieberman.

Iisraeli araablastest elanike arvu kiirem kasv on väga tundlik teema, sest kardetakse, et sel viisil ei jää Iisrael enam juudiriigiks.

Lieberman on varem öelnud, et Iisraeli piiri ääres asuvad araablaste linnad võiks anda tulevasele Palestiina riigile, okupeeritud Läänekalda juudiasundustest võiks aga saada Iisraeli osa.

ÜRO võttis detsembris vastu resolutsiooni, mis nõuab Iisraeli asundustegevuse peatamist.

Liebermani ettepanekud ei ole seni poolehoidu leidnud, kuid nüüd on Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu tulnud välja ideega üldisest rahuleppest, mille aluseks oleks kokkulepe piirkonna mõõdukate sunniitlike araabia riikidega nagu Saudi Araabia. Kokkumäng oleks suunatud ühise vaenlase, šiiariigi Iraani vastu.

Nii avas ka Lieberman oma esinemise Münchenis sõnadega: piirkond seisab silmitsi kolme väljakutsega, need on "Iraan, Iraan ja Iraan".

Netanyahu: Iisrael ja USA loovad asunduste arutamiseks töörühma

Iisrael ja USA loovad ühise töörühma okupeeritud Läänekaldale ehitatud juudiasunduste arutamiseks, ütles juudiriigi peaminister Benjamin Netanyahu pühapäeval.

Netanyahu ütles pühapäeval iganädalase valitsuskabineti nõupidamise alguses, et jõudis kolmapäeval Washingtonis Trumpiga kokkuleppele töörühmade loomises, et tõsta Iisraeli ja USA sidemed kõigis peamistes valdkondades uuele tasemele.

Töörühmad asuvad arutama julgeolekut, luuretegevust, küberruumi, tehnoloogiat, majandust ja paljusid teisi teemasid, sõnas valitsusjuht.

"Samuti leppisime kokku meeskonna loomises valdkonnas, mida me ei ole varem käsitlenud. Pean mõistagi silmas asundusi Juuda- ja Samaariamaal," lausus Netanyahu, kasutades Iisraeli terminit Läänekalda kohta.

Läänekaldal, mille Iisrael 1967. aasta kuuepäevases sõjas okupeeris, elab sadu tuhandeid juudiasunikke.

Trump palus kolmapäeval Netanyahut end asunduste küsimuses tagasi hoida, kuni leitakse sobiv lahendus.

Netanyahu ütles kohtumise järgsel pressikonverentsil, et tema hinnangul ei ole asunduste küsimus Iisraeli ja palestiinlaste konflikti peateema. "Minu hinnangul on see küsimus, mis tuleb lahendada rahuläbirääkimiste kontekstis."

USA eelmine president Barack Obama kritiseeris Iisraeli asundustegevust väga teravalt, mis tõi kaasa kahe riigi suhete märgatava jahenemise. USA eksvälisminister John Kerry rõhutas korduvalt, et ainus viis Iisraeli ja palestiinlaste vahel kestev rahu saavutada on leppida kokku kahe riigi lahenduses.

Trumpi võimuletulek näib olevat Iisraeli valitsusjuhile kergenduseks, sest Obama kaheksa võimuaastat panid suhted tõsiselt proovile. Uus president jagab märksa enam Iisraeli valitsuse positsiooni Iraani küsimuses, ei ole palestiinlastele oma riigi võimaldamise nõudes nii kategooriline ja vaatab läbi sõrmede Läänekalda asunduste laiendamisele.

Iisraeli peaminister on alates Trumpi ametisse vannutamisest 20. jaanuaril teatavaks teinud üle 5000 asunduskodu ehitamise Läänekaldale ning esimese täiesti uue asunduse rajamise viimase 20 aasta jooksul.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSMaria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.
Viimsi vald sõlmis lepingu Teletorni äpardunud ja võlgades toitlustajaga

Ettevõtja Maria Sepper, kes pidi avama Teletornis restorani, ent ei suutnud lepingut vaatamata tähtaegade korduvale edasilükkamisest ikkagi täita, on loonud uue, ilma maksuvõlgadeta ettevõtte, millega Viimsi vald sõlmis rendilepingu. Enamik Sepperi ettevõtetest on võlgades, kuid ettevõtja kinnitab, et tegeleb võlakoormuse vähendamisega.

"Lotte lood!""Lotte lood!"
ETV2 toob sügisest ekraanile tippnäitlejatega seriaali "Lotte lood!"

Juba oktoobris jõuab ETV2 eetrisse uhiuus seriaal Leiutajateküla vahvatest ja lõbusatest seiklustest. Lastesaadete toimetuse juht Margus Saar ütles, et Lotte seiklused on Eestis lapsepõlve loomulik osa, mistõttu on imelik, et joonisfilmide, raamatute ja muusikalilavastuste kõrval veel telesarja pole.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

20. august presidendi Roosiaias20. august presidendi Roosiaias
Galerii: Vaata, kuidas jõudis ETV-sse suurejooneline ülekanne roosiaiast

20. augustil toimus presidendi roosiaias pidulik vastuvõtt, et tähistada Eesti iseseisvuse taastamise aastapäeva.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.