Rain Kooli: unustage see poliitkorrektsus, jääge lihtsalt korrektseks ({{commentsTotal}})

„Arvamuste paljusus on väärtus, millest vaba, demokraatliku ühiskonna ajakirjandus kinni hoiab – ka siis, kui selle arvamuste paljususe kasutajad ajakirjanduse esindajaid kusagil sotsiaalmeedias sõimavad. Nii et unustage see väidetav poliitkorrektsuse nõue. Öelge julgesti, mida te mõtlete. Aga olge lihtsalt korrektsed. Elementaarselt viisakad. Näidake, et teil on kombed. Ja mingigi häbitunne puhuks, kui need ununema juhtuvad,” tõdeb ERRi arvamustoimetaja Rain Kooli Vikerraadio meediateemalises kommentaaris.

Mõtisklesin jaanuari alguses Vikerraadio päevakommentaaris alternatiivmeedia teemadel, lahutades selle muu hulgas teadlike väljamõeldiste süsteemse edastamisega tegelevateks libauudisteks ning ideoloogiast, poliitilistest tõekspidamistest, religioonist või muust maailmavaatest tõukuvaks veendumusmeediaks.

Rahvusringhäälingu uudisteportaal jagas loo veebiversiooni ka oma Facebooki lehel. See äratas üllatavaltki palju tähelepanu, tekitas arutelu ja nii mõnigi inimene pidas seda vajalikuks oma koduseinal levitada.

Kui selline levitamiseks tehtud postitus on kogu maailmale avatuks jäetud, siis on Facebookis paari klikiga näha, kuhu ja mis saatesõnadega lugu on jagatud. Kui ma need paar klikki olin ära teinud, avanes minu ees maailm, mille olemasolu olin jõudnud vahepeal juba ära unustada. Või õigemini olin vahepeal uskuma hakanud sellesse, et inimesed siiski – ka siis, kui on kaaskodanike mõeldu või öeldu suhtes eri meelt – jäävad elementaarse viisakuse ja loogika juurde.

Aga toome mõne näite.

Väiksemaid pärle oli nende kogu maailmale avatud postituste all veelgi. Näiteks kuidagi hellakstegevalt aus ülestunnistus: „Vähemalt võib libauudiseid lugeda ja kuulata ilma, et süda pahaks läheks.”

Tolle mainitud artikli oli oma seinale muu hulgas jaganud ka mulle tundmatu kodanik Kalev J. Kirjutades juurde: „Rain istubki välikäimlas ja situb läbi suu…”

No midagi pole teha, kõikide ilmakodanike eneseväljendusoskus või lastetuba enamaks tõesti ei paindugi. Aga selle postituse juures oli kõige hämmastavam selle nii-öelda laikijate, oma meeldimise lisanud inimeste nimekiri. Nende nimekiri, kelle arvates see lause oli mitte ainult kõigiti sobilik kõnepruuk, vaid suisa lahe. Laikimisväärne.

Asi selles, et avastasin sügava hämminguga, et üks nendest laikijatest polnud keegi muu kui Monika Helme. Jah, tõesti, meie konservatiivse rahvaerakonna esimehe abikaasa, kes ise samuti erakonnas tublisti tööd teeb, peab taolist lauset vahvaks värgiks: „Rain istubki välikäimlas ja situb läbi suu…”

Kusjuures… kui ma mõtlen selle peale, et olen Monika Helme abikaasat ja tema erakonna esimeest Mart Helmet (nagu ka aseesimeest ja riigikogu fraktsiooni esimeest Martin Helmet) korduvalt kutsunud rahvusringhäälingu erinevatesse saadetesse ja lasknud mõlemal teie ühiseid poliitilisi positsioone ka arvamusartiklite kujul rahvaga jagada… siis ma ei saa teist, Monika Helme, aru. Tõesti ei saa.

Aga teate. Ma kutsun neid ka edaspidi. Ja avaldan samuti. Sest seda päris ajakirjandus teeb. Vaadete paljusus on väärtus, millest ei loobuta, ükskõik mida teie sotsiaalmeedias ei laigiks.

Ühe teise postituse all astus aga üles vana tuttav naisterahvas Ülla Vähk. Tema käest sain ma kuulda, et olen talle üdini jälk ja teenin truult oma ideoloogilist usku (mis see olla võiks, on mulle endalegi mõistatus, kuna üldiselt on mul erinevates küsimustes väga erinevad seisukohad, kõikudes näiteks üsnagi konservatiivsest suhtumisest sisserändesse ja keeleküsimustesse liberaalsuseni eneseteostuses ja tsentrismini majanduspoliitikas). Lisaks ajavat ma riiklikku võimuplära ja tõmblevat vahkvihas.

Ma pole pädev hindama, mida räägib kellegi kohta see, kui täiesti rahulikus toonis artiklis nähakse vahkviha. Küll aga oli minu jaoks humoorikas väide riiklikust võimuplärast, võttes arvesse, et mu postkastis on tänaseni alles sellesama Ülla Vähi saadetud kirjad, kus ta heitis rahvusringhäälingule ette Keskerakonna hääletoru olemist ja võitles tuliselt Reformierakonna kaitsel, olles arvamusel, et ajakirjandus on tollele 2012. aasta rahastamisskandaali kajastades koledal kombel liiga teinud.

Teatud ilmavaadet esindavad inimesed armastavad tihtipeale õigustada oma väljenduslaadi sellega, et kui nad ei saa just täpselt nii ründavalt, õelalt või inetult väljenduda, nagu nad tahavad, siis tähendab see kindlasti seda, et neid püütakse suruda meelsusvanglasse.

Väiksemaid pärle oli nende kogu maailmale avatud postituste all veelgi. Näiteks kuidagi hellakstegevalt aus ülestunnistus Vähemalt võib libauudiseid lugeda ja kuulata ilma, et süda pahaks läheks. Et siis „Ma tean küll, et jutt on täielik väljamõeldis, aga vähemalt hea?” Jällegi – kus siin on loogika? Või lauses ma ei viitsi seda artiklit läbigi lugeda, kindlasti on saast.

Ma võtan eelneva jutu kokku ühe arusaamaga, mis mul kõike seda lugedes tekkis.

Teatud ilmavaadet esindavad inimesed armastavad tihtipeale õigustada oma väljenduslaadi sellega, et nad ei taha olla poliitkorrektsed. Et kui nad ei saa just täpselt nii ründavalt, õelalt või inetult väljenduda, nagu nad tahavad, siis tähendab see kindlasti seda, et neid püütakse suruda meelsusvanglasse.

Teate, ma arvan, et te olete siinkohal kaks asja segamini ajanud.

Keegi ei palu teil olla poliitkorrektne. Arvamuste paljusus, nagu ma ütlesin, on väärtus, millest vaba, demokraatliku ühiskonna ajakirjandus kinni hoiab – ka siis, kui selle arvamuste paljususe kasutajad ajakirjanduse esindajaid kusagil sotsiaalmeedias sõimavad.

Nii et unustage see väidetav poliitkorrektsuse nõue. Öelge julgesti, mida te mõtlete.

Aga olge lihtsalt korrektsed. Elementaarselt viisakad. Näidake, et teil on kombed. Ja mingigi häbitunne puhuks, kui need ununema juhtuvad.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Allikas: Vikerraadio kommentaarFrank-Walter Steinmeier.Frank-Walter Steinmeier.

OTSE kell 10: Steinmeier peab kõne Eesti ja Saksamaa suhetest

Teisipäeval Eestisse saabunud Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier peab kolmapäeval kõne teemal "Saksamaa ja Eesti – muutlik minevik, ühine tulevik“, millest ERR.ee teeb otseülekande.

USA rahandusminister Steven Mnuchin.USA rahandusminister Steven Mnuchin.
USA kehtestas Vene ja Hiina kodanikele Põhja-Korea tõttu sanktsioonid

USA kehtestas teisipäeval sanktsioonid 16 Hiina ja Venemaa kodanikule ja ettevõttele Põhja-Korea tuumaprogrammi toetamise ja Ühendriikide sanktsioonide eiramise eest.

Therese JohaugTherese Johaug
Spordiarbitraaž pikendas Johaugi dopingukeeldu

Rahvusvaheline Spordiarbitraaž (CAS) otsustas pikendada Norra murdmaasuusataja Therese Johaugi dopingukeeldu, määrates talle 18-kuulise võistluskeelu.

Uuendatud: 12:53 
20. august presidendi Roosiaias20. august presidendi Roosiaias
Galerii: Vaata, kuidas jõudis ETV-sse suurejooneline ülekanne roosiaiast

20. augustil toimus presidendi roosiaias pidulik vastuvõtt, et tähistada Eesti iseseisvuse taastamise aastapäeva.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.