Malaisia kutsus Põhja-Koreast ära oma suursaadiku ({{commentsTotal}})

Malaisia karmistas diplomaatilisi meetmeid Põhja-Korea vastu üha kasvavas vaidluses seoses Kim Jong-uni poolvenna tapmisega eelmisel nädalal.

Kim Jong-nam suri Kuala Lumpuri lennujaamas salapärastel asjaoludel. Politsei usub, et mees mürgitati, vahendas BBC.

Malaisia kutsus oma saadiku Pyongyangist tagasi ning on välja kutsunud ka Põhja-Korea suursaadiku, et saada toimuvaga seoses selgitusi.

Põhja-Korea suursaadik Kuala Lumpuris Kang Chol ütles ajakirjanikele, et ta ei usalda Malaisia uurimist.

"Juhtunust on möödunud seitse päeva, kuid siiani pole surma põhjuste kohta selgeid tõendeid ning praegu me ei saa usaldada Malaisia politsei uurimist, kuigi me pole selle tulemusi veel saanudki," kommenteeris ta.

"See suurendab ainult kahtlusi, et kellegi teise käsi on uurimises mängus," lisas ta. Tema hinnangul on juhtunu politiseeritud.

Malaisia peaminister aga kaitses riigi politseid. Ta loodab enda sõnul, et Põhja-Korea mõistab, et uurimine käib Malaisia õigusriigi põhimõtteid järgides.

Vaatamata levinud spekulatsioonidele, et tapmise taga on Põhja-Korea, ei ole selle kohta tõendeid ning Pyongyang ei ole selle kohta ametlikku avaldust teinud.

Lõuna-Korea on süüdistanud Põhja-Koread juhtunu organiseerimises, väites, et tegemist on tõendiga, "Põhja-Korea terrorism on muutumas julgemaks".

Malaisia on üks väheseid riike, kellel on diplomaatilised sidemed Põhja-Koreaga, kuid Kim Jong-nami tapmine on suhteid halvendanud.

Malaisia on lükanud tagasi Põhja-Korea nõudmise anda Kimi surnukeha ilma lahkamiseta neile.

Reedel ütles Kang, et Malaisia teeb koostööd "vaenulike jõududega". See tõi Malaisia välisministeeriumilt terava vastuse. Ministeerium ütles, et tema süüdistused on alusetud, lisades, et nende vastutus on viia uurimist läbi, kuna Kim suri Malaisia pinnal.

Malaisia võimud ootavad nüüd lahkamise tulemusi, mis võivad tervishoiuministeeriumi kinnitusel selguda kõige varem kolmapäeval.

Kang Chol ütles, et Pyongyang lükkab tulemused tagasi, kuna lahkamine on tehtud ilma Põhja-Korea esindajate juuresolekuta.

Malaisia on nõudnud ka DNA testi tegemist. Politsei püüabki saada Kim Jong-nami pereliikmetelt proove. Arvatavalt elavad Kimi pereliikmed Pekingis ja Macaus.

Malaisia politsei kinnitas, et kui lähisugulased surnukeha ei soovi ja politsei on läbi käinud kõik võimalused DNA-proovide saamiseks, annavad nad surnukeha üle Põhja-Korea saatkonnale.

Otsitakse nelja kahtlusalust

Kimi ründasid möödunud esmaspäeval Kuala Lumpuri lennujaama väljuvate lendude alal arvatavalt kaks naist, kes kasutasid selleks mingisugust kemikaali.

Jaapani televisioonis on näidatud turvakaamera videot, milles on väidetavalt näha Kim Jong-nami rünnakut. Fuji TV-s näidatud videos on näha, kuidas üks naine läheneb Kim Jong-namiga sarnanevale mehele. Teine naine läheneb samal ajal selja tagant ning tõmbab kiiresti riidetükiga üle mehe näo. Naisel on seljas valge T-särk, millel kiri "LOL".

Seejärel on näha, kuidas mees palub abi lennujaama töötajatelt, näidates enda näo poole. Töötajad saadavad ta siis ühte ruumi.

Arreteeritud on kaks naist - indoneeslanna ja vietnamlanna. Indoneeslanna Siti Aisyah on väidetavalt öelnud Malaisia politseile, et talle maksti raha, et ta osaleks tünga läbiviimises.

Politsei on vahistanud ka Põhja-Koreast pärit Ri Jong-choli ning otsib taga veel nelja meest, kes võivad olla juba riigist lahkunud. Tagaotsitavad on Ri Ju Hyon, Hong Song Hac, O Jong Gil ja Ri Jae Nam.

Kim Jong-nam on endise Põhja-Korea liidri Kim Jong-ili esimene poeg. Ta oli aga oma perest suuresti võõrdunud alates sellest, kui riigi juhtimine anti üle tema noorimale poolvennale Kim Jong-unile.

Kim Jong-nam elas 2000. aastate algusest alates suurema osa ajast Macaus, Hiinas ja Singapuris.

Ta oli minevikus kritiseerinud oma perekonna dünastiat Põhja-Koreas. Ühes 2012. aastal ilmunud raamatus on kirjutatud, et Kimi arvates puuduvad ta nooremal poolvennal juhiomadused. Samas on ta öelnud, et ei ole ise liidrirolli saamisest huvitatud.

Toimetaja: Merili NaelReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.