Keskerakonna Lasnamäe esinumbriks kandideeris ka Savisaar ({{commentsTotal}})

{{1487666088000 | amCalendar}}

Keskerakonna juhatuse liikme Olga Ivanova kinnitusel kandideeris partei Lasnamäe valimisringkonna esinumbriks ka Edgar Savisaar, kelle asemel aga osutus valituks erakonna aseesimees Mihhail Kõlvart. Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom andis mõista, et tema sügisestel kohalikel valimistel Tallinnas ilmselt ei kandideeri.

"Täna (esmaspäeval - toim.) hääletati Edgar Savisaar kandidatuur Lasnamäe valimisringkonna esinumbrist maha. Sellega näitas nii erakonna esimees kui ka Tallinna Nõukogu, et Savisaart nendel vaja ei ole. Esinumbriks sai Mihhail Kõlvart, kes nüüd peab Savisaare valijale seletama, mis juhtus erakonnas. Palju õnne, Lasnamäe valija," kirjutas Ivanova oma Facebooki lehel.

Keskerakonna Tallinna Nõukogu koosolek. Foto: Olga Ivanova Facebooki leht

Esmaspäeval toimunud Keskerakonna Tallinna Nõukogu koosolekul nimetati Mustamäe ja Lasnamäe linnaosade esinumbrid kohalikeks valimisteks.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas tegi ettepaneku nimetada Mustamäe ringkonna esinumbriks Tallinna linnapea kohuseid täitva Taavi Aasa ning Lasnamäe ringkonna esinumbriks abilinnapea Mihhail Kõlvarti. Tallinna Nõukogu toetas mõlemat kandidaati, teatas Keskerakond.

Toom võib jätta kandideerimata

Yana Toom andis BNS-ile mõista, et tema sügisel ilmselt ei kandideeri ja tunnistas raskusi suhtlemisel Jüri Ratasega.

"Vaadake. Ma olen Euroopa Parlamendi liige. Mul ei tilgu pea kohal. Ma ei pea minema ja kaklema selle nimel, et saada Tallinna linnaosa vanemaks," ütles Toom teisipäeval.

Ta viitas ka, et tal ei ole mõtet minna konkureerima Kõlvartiga samasse ringkonda. "Kui me Mihhailiga lähme ühte piirkonda kandideerima, siis see on ju puhas raiskamine. Me oleme seda korra juba teinud Põhja-Tallinna linnaosas ja meie häälte vahe oli 28 häält," ütles Toom.

Vastates küsimusele oma võimaliku osaluse kohta kohalikel valimistel Narvas, viitas Toom, et pole saanud teemat Ratasega arutada.

"Ma ei ole öelnud, et ma kindlasti ei läheks. Ma ütlesin, et narvakad väga ootavad minu toetust ja tegelikult ma vaatan, kuidas läheb. Aga praegu minu probleem on selles, et minu suhtlus erakonnaga on kuidagi selline ... punktiirne, ma ütleks," rääkis Toom. "Siis, kui austatud erakonna esimees leiab aega võtta ühendust ja arutada asju, ma võib-olla midagi otsustan, aga seni pole seda juhtunud".

Peaminister Ratas ütles telekanali ETV+ aastalõpuintervjuus, et Toom võib järgmise aasta sügisel toimuvatel kohalikel valimistel kandideerida Narvas, kuid selle otsustab partei.

Toom on seni kandideerinud kohalikel valimistel Tallinnas. 2009. aastal kogus ta 972 ja 2013. aastal 5327 häält. Narvas on Keskerakonna esinumbriks olnud Mihhail Stalnuhhin ja Keskerakond on Narvas võimul.

Kaljulaid: Ivanova püüab kiskuda Savisaart erakonna sisevõitlusesse

Keskerakonna juhatuse liikme Raimond Kaljulaidi sõnul andis Olga Ivanova ebakorrektselt edasi Keskerakonna Tallinna nõukogu koosolekul toimunud arutelu, Kaljulaidi sõnul püüab Ivanova kiskuda Edgar Savisaart erakonna sisevõitlusesse.

"Olga Ivanova annab kindlasti täiesti ebakorrektselt edasi koosolekul toimunud arutelu, muuhulgas tsiteerides erakonna esimeest ja peaministrit ebakorrektselt," sõnas Kaljulaid linnaosavalitsuse pressiesindaja vahendusel. "Tegelikult saab Ivanova suurepäraselt aru, miks erakonna Tallinna nõukogu tema ettepanekut ei toetanud."

Kaljulaid märkis, et esiteks on Edgar Savisaar ise on selgelt öelnud, et keskendub vaid oma tervise taastamisele. "Savisaare kiskumine erakonna sisesesse poliitilisse võitlusesse on ebakorrektne," sõnas Kaljulaid. Teiseks nimetas Kaljulaid ebakorrektseks nõuda Savisaare kandidatuuri hääletamist ilma, et Savisaar ise oleks saanud koosolekul osaleda.

Kaljulaidi sõnul on hea tava, et inimest puudutavat küsimust ei arutata isiku selja taga.

„Kolmandaks, erinevalt Olga Ivanovast ei alahinda mina Mihhail Kõlvartit. Mul on erakordselt kahju, et ta ei saa olla Põhja-Tallinna valimisnimekirja liider, kuid olen veendunud, et Kõlvart on sajaprotsendiliselt valmis vastutuseks, mis kaasneb Edgar Savisaare kui endise ringkonna esinumbri kohaga ja teeb valimistel väga tugeva tulemuse," sõnas Kaljulaid.

Keskerakond: Kõlvart ega Aas pole automaatselt linnapea kandidaat

Keskerakonna teatel ei maksa Mihhail Kõlvarti ja Taavi Aasa nimetamisest Lasnamäe ja Mustamäe ringkonna esinumbriteks teha järeldusi, et emb-kumb on kindlasti Tallinna linnapea kandidaat.

"Tegemist on kahtlemata heade kandidaatidega ning seda [linnapea kandidaadiks saamist] ei saa muidugi välistada," ütles Keskerakonna pressiesindaja Andre Hanimägi teisipäeval BNS-ile.

Hanimägi lisas, et järgmistel partei Tallinna Nõukogu koosolekutel on kavas piirkondade esinumbreid edasi arutada ja järgmised ringkonnad kinnitada.

"Seda, millal jõutakse linnapea kandidaadini, on veel vara öelda. Tulevast linnapeakandidaati ei ole hetkel arutatud ning see ei kerkinud üles ka Lasnamäe ja Mustamäe ringkondade esinumbrite määramisel. Kerge põnevus ja ootus on tervisele kasulik," sõnas ta. "Hetkel on kindel vaid see, et meil on Tallinnas kaks esinumbrit – Kõlvart ja Aas. Nimekirjad lukus aga pole," sõnas ta.

Vastates küsimusele Edgar Savisaare ja Yana Toomi kohalikesse valimistesse panustamise kohta ütles Hanimägi, et seda näitab aeg. "Milline saab olema Yana Toomi ja Edgar Savisaare roll Tallinnas või mujal, näitab siiski aeg. Midagi kindlat mul selles osas hetkel öelda pole," sõnas ta.

Kohalike omavalitsuste volikogude valimised toimuvad 15. oktoobril.

Belobrovtsev: nimekirjas esinumber olla pole Kõlvartile kingitus, vaid on väljakutse 

Kristiine linnaosavanem Vadim Belobrovtsev märkis, et Tallinna Nõukogu liikmetele ei avaldatud survet, hääletamisprotsess oli anonüümne ning igaühel oli võimalus esitada oma kandidatuur. 

Belobrovtsev ütles, et minna valimisele esinumbrina eriti veel nii suurtes ringkondades on suur väljakutse, mis nõuab palju jõudu. “Seista valimisnimekirja eesotsas ei ole mingi auhind. See on eeskätt suur vastutus meie ühise tulemuse eest ning see kõik nõuab palju jõudu ja rasket tööd iga päev,” rääkis poliitik. 

Ta lisas, et valimisnimekirja eesotsas peab seisma kandidaat, kel on tahtmist ning võimalused pühendada ennast sajaprotsendiliselt nende valimistel. Eriti veel, kui valimistel otsustatakse Tallinna linnapea koht. "Yana Toom on edukas Euroopa parlamendi saadik, kes suure osa oma ajast tegutseb Brüsselis. Edgar Savisaar mainis korduvalt, et tegeleb oma tervisega ning osalemist valimisel pole mõelnud. Seda kinnitasid nii erakonna esimees kuid ka erakonna peasekretär," rääkis linnaosa vanem. 

Belobrovtsev ütles, et eelnimetatud kandidaatidest sobibki kõige paremini sellele kohale Mihhail Kõlvart. "Mihhail on juba kuus aastat töötanud aselinnapeana ning ta on üks nendest linnajuhtidest, kel on suur kogemus ja märkimisväärne toetus linnaelanike poolt. Me nägime korduvalt, kui edukas oli Mihhail eelnevatel valimistel ning erinevad uuringud näitavad, kui populaarne ta tegelikult on,“ lisas Belobrovtsev. Ta rõhutas, et sama arvamusele jõudsid ka Tallinna Nõukogu liikmed. 

Belobrovtsev, kes osales esmaspäevasel koosolekul, mainiss, et mitte keegi ei avaldanud osalejatele survet, vaid kõik hääletasid oma südametunnistuse järgi. "Kõikidel liikmetel oli võimalus esitada oma kandidatuur, aga lõppkokkuvõttes kerkisid esile kolm nime, kes kõik ka kandidaadina registreeriti. Anonüümse hääletuse tulemus oli aga see, et suure osakaaluga osutus valituks Mihhail Kõlvart. Seega, ma ei oska öelda, mismoodi ja kuidas sai keegi kellelegi mingit mõju avaldada,“ rääkis Belobrovtsev.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Karin Koppel

Allikas: ERR, BNSSteve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.