"Foorum" | Anvelt: valitsus ei taha sisekaitseakadeemiaga lahendada kogu Narva probleemi ({{commentsTotal}})

Siseminister Andres Anvelt (SDE) ütles ETV saates "Foorum", et sisekaitseakadeemia (SKA) kolimine Narva on koolile suur väljakutse, samas kinnitas ta, et valitsus ei püüa sellega lahendada kogu Ida-Virumaa ja Narva probleemi.

"Me võime teha väga suure muutuse sellest, et meil on üks riigile väga tähtis asutus, milleks on SKA, näiteks viidud Narva. See tähendab muidugi seda, et peame kõik koos tegema investeeringu ja see tähendab, et see raha tuleb milegi arvelt leida. Aga ma usun sellesse, et see toob aastate pärast tagasi väga palju. Näiteks 10-15 aasta pärast saame sellest aru, et Ida-Virumaale on tekkinud eestikeelne keskkond, on tekkinud eestikeelseid lasteaedu juurde, on tekkinud töökohti juurde, sest kui tekib nii suur taristu, kus on vaja inimeste vajadusi rahuldada, hakatakse investeerima sinna ka eraettevõtluse poolt," selgitas Anvelt saates.

Ta lisas, et SKA viimine Narva on üks võimalik arengumootor piirkonnas.

Anvelt ütles, et siseministrina ta on nõus riigiasutuste kolmisega Tallinnast välja, kuid tema sõnul ei saa see toimuda siseturvalisuse ja ka õppekvaliteedi arvelt. Samuti peavad parlamendierakonnad tema sõnul jõudma selgusele, kust võetakse selleks raha.

Reformierakonna esimees Hanno Pevkur kommenteeris, et toimivat asja ei peaks lõhkuma. "SKA sellisel kujul nagu ta täna on - Väike-Maarjas päästekolledž, noori politseinikke õpetame Paikusel ja kõrgharidus ja magistriõpe suures mahus koos justiitskolledži ja finantskolledžiga on Tallinnas - toimib," sõnas ta.

"Kaine mõistus ütleb, et see on ebaratsionaalne otsus, lõhkuda ära tänane kool ja hakata nullist ehitama uut akadeemiat," lisas ta.

Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) ütles, et tema sõnul on SKA kolimise puhul kolm küsimust. "Kas me tahame Eesti tugevamat kohalolekut Ida-Virumaal, kas see on vajalik Eesti julgeolekupoliitilistes huvides ja kas me oleme valmis selleks ka panustama. Kõigile kolmele küsimusele on minu vastus jaatav," ütles ta. 

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni juhi Martin Helme hinnangul on SKA viimine Narva julgeolekuoht. "Loomulikult tahame tugevdada Eesti riigi kohalolekut Narvas ja Eesti riigi julgeolekut, aga see pole see viis, kuidas seda saavutada. Kui räägime SKA kolimisest, siis pikas plaanis hoopis õõnestame oma sisejulgeolekut," märkis Helme.

Vabaerakonna liige Külliki Kübarsepp ütles, et tema partei on valitsuse plaani suhtes väga skeptiline. Tema sõnul on selle plaaniga seoses väga palju küsimusi - milline saab olema õppekvaliteet, kust tuleb raha, milline on regionaalpoliitline mõju jne.

"Kui me täna lõpetame rääkimast õppekvaliteedi olulisusest SKA puhul, siis see on väga kurb. Minu arvates on murekoht see, et sise- ja justministeerium ole juba täna teinud neid tegevusi, et meil oleks Ida-Virumaal piisavalt kohtunikke, advokaate, politseinikke. Meil juba täna on need probleemid ja ainult ühe kooli sinna viimine ei lahenda seda sisulist küsimust. Alles hiljuti tõstsime kohtunike palgataset Ida-Virumaal, aga see ju ka ei motiveeri. Peab palju sisulisemate küsimustega tegelema, rohkem töökohti aitama eraettevõtlusel luua," rääkis Kübarsepp saates.

Maaeluminister Tarmo Tamm (KE) tõi välja, et uus valitsus on hakanud regionaalpoliitikaga sisuliselt tegelema ning kuigi palju on juttu SKA viimisest Narva, siis tegelikult tahetakse viia Tallinnast välja 25 asutust.

"Kahju, et opositsioon ei ole aru saanud, et see ongi regionaalpoliitika, kui riigiastused viiakse Tallinnast välja. Näiteks Taanis viidi eelmisel aastal pealinnast välja 3900 töökohta, Rootsis viidi välja 3000 töökohta. Need riigid on aru saanud, et regionaalpoliitika ongi see, kui riik on üle riigi laiali," rääkis ta. 

"Me räägime ju Tallinnast riigiasutuste ära viimisest, mitte sellest, et Väike-Maarjast või Paikuselt võiks midagi Narva ringi liigutada. See on õige samm. Ja riik võiks oma maksumaksja raha eest piirkondi rohkem arendada, keskusi elus hoida ja see teenib kaudselt igat pidi tagasi. See teenus seal keskuses laiendab teisi võimalusi, olgu see teenindussfäär vms," lisas Tamm.

Toimetaja: Merili Naeluudised
Lufthansa ja Air Berlini lennukid.Lufthansa ja Air Berlini lennukid.

Hololei: Air Berlini ja Estonian Airi vahel paralleeli tõmmata ei saa

Pankrotti taotleva Air Berlini laenu puhul ei saa tõmmata paralleeli Estonian Airi juhtumiga, kus riigiabi hinnati keelatuks, ütles Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi peadirektor Hendrik Hololei.

Carri Ginter näeb reeglite rikkumise riski

Donald Trump ja Lindsey Graham.Donald Trump ja Lindsey Graham.
Trump süüdistas teda kritiseerinud parteikaaslast "jälgis vales"

USA president Donald Trump süüdistas neljapäeval teda kritiseerinud erakonnakaaslast Lindsey Grahamit "jälgis vales" ja ähvardas, et valijad peavad seda meeles.

Ott TänakOtt Tänak
Tänak sai Saksamaa MM-ralli testikatsel 9. aja

Sel nädalavahetusel sõidetakse Saksamaa MM-ralli, kus stardis on ka Eesti ekipaaž Ott Tänak - Martin Järveoja (Ford). Neljapäeva hommikul sõidetud testikatsel said eestlased 9. koha.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.