Süüria rahukõneluste osapooled kohtusid silmast-silma ({{commentsTotal}})

{{1487869640000 | amCalendar}}

Kümnekuuse vaheaja järel algasid Genfis ÜRO vahendatud Süüria rahukõnelused. Osapoolte esindajad kohtusid esimest korda kolme aasta jooksul silmast-silma.

ÜRO eriesindaja Staffan de Mistura avas neljapäeval uue poliitiliste kõneluste vooru, et püüda jõuda kuus aastat kestnud konflikti lõpetamiseni, vahendas Reuters.

"Ma palun teil teha koostööd. Ma tean, et selle kohutava konflikti lõpetamine ning vundamendi rajamine riigile, mis on rahus, suveräänne ja ühtne, ei ole lihtne," rääkis de Mistura delegaatidele, kes istusid üksteisega vastakuti.

ÜRO Euroopa peakorteri saalis toimunud tseremoonial seisid Staffan de Mistura kõrval kahe vaenupoole delegatsioonid.

Erisaadik pöördus regionaalsete ja globaalsete võimude, nagu Venemaa ja USA poole ning rääkis "võimaluste akna avamisest", eesmärgiga selgitada välja, kas on võimalik leida "teed edasi".

"See on ... meie pühalik vastutus ..., ajalooline vastutus mitte jätta Süüria edasised põlvkonnad aastatepikkusesse kibedasse ja verisesse konflikti."

"Kogu Süüria rahvas tahab selle konflikti lõppu ja te kõik teate seda," lausus de Mistura, pöördudes vaenupoolte suunda. "Nad kõik ootavad leevendust oma kannatustele ning unistavad uuest teest, mis viiks välja sellest õudusunenäost tõelise ja väärika normaalse tulevikuni."

"Seisame silmitsi vaevalise ülesandega. See ei saa olema lihtne," jätkas de Mistura. Kõik osapooled teavad, "mis juhtub siis, kui me taas ebaõnnestume - rohkem surma, rohkem kannatusi", lisas ta.

Pärast oma avapöördumist surus de Mistura mõlema poole esindajate kätt ning nad lahkusid, et pidada edasisi kõnelusi.

Pole selge, kas osapooled ka otsesteks kõnelusteks kohtuvad.

Neljapäeval alanud kõnelused on esimesed ÜRO egiidi all toimuvad kõnelused viimase kümne kuu jooksul. De Mistura on olnud Süüria erisaadik pea kolm aastat, kuid nüüd oli esimene kord, mil vaenupooled seisid ÜRO vahendatud kõnelustel silmast silma.

Neljapäeva alanud Genfi rahukõneluste voor on järjekorras neljas.

De Mistura kohtus kõneluste ametliku alguse eel neljapäeval eraldi nii valitsuse kui ka mässuliste delegatsiooniga.

Saadik ütles tseremoonial, et viimastel tundidel saavutati edusamme ühtse Süüria opositsiooni delegatsiooni loomises.

Genfi kõnelustele eelnes Venemaa, Türgi ja Iraani eestvedamisel toimunud Astana protsess, kus vaenupooled leppisid kokku relvarahus.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/AP-AFP-Interfax-BNSMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.