Süüria rahukõneluste osapooled kohtusid silmast-silma ({{commentsTotal}})

{{1487869640000 | amCalendar}}

Kümnekuuse vaheaja järel algasid Genfis ÜRO vahendatud Süüria rahukõnelused. Osapoolte esindajad kohtusid esimest korda kolme aasta jooksul silmast-silma.

ÜRO eriesindaja Staffan de Mistura avas neljapäeval uue poliitiliste kõneluste vooru, et püüda jõuda kuus aastat kestnud konflikti lõpetamiseni, vahendas Reuters.

"Ma palun teil teha koostööd. Ma tean, et selle kohutava konflikti lõpetamine ning vundamendi rajamine riigile, mis on rahus, suveräänne ja ühtne, ei ole lihtne," rääkis de Mistura delegaatidele, kes istusid üksteisega vastakuti.

ÜRO Euroopa peakorteri saalis toimunud tseremoonial seisid Staffan de Mistura kõrval kahe vaenupoole delegatsioonid.

Erisaadik pöördus regionaalsete ja globaalsete võimude, nagu Venemaa ja USA poole ning rääkis "võimaluste akna avamisest", eesmärgiga selgitada välja, kas on võimalik leida "teed edasi".

"See on ... meie pühalik vastutus ..., ajalooline vastutus mitte jätta Süüria edasised põlvkonnad aastatepikkusesse kibedasse ja verisesse konflikti."

"Kogu Süüria rahvas tahab selle konflikti lõppu ja te kõik teate seda," lausus de Mistura, pöördudes vaenupoolte suunda. "Nad kõik ootavad leevendust oma kannatustele ning unistavad uuest teest, mis viiks välja sellest õudusunenäost tõelise ja väärika normaalse tulevikuni."

"Seisame silmitsi vaevalise ülesandega. See ei saa olema lihtne," jätkas de Mistura. Kõik osapooled teavad, "mis juhtub siis, kui me taas ebaõnnestume - rohkem surma, rohkem kannatusi", lisas ta.

Pärast oma avapöördumist surus de Mistura mõlema poole esindajate kätt ning nad lahkusid, et pidada edasisi kõnelusi.

Pole selge, kas osapooled ka otsesteks kõnelusteks kohtuvad.

Neljapäeval alanud kõnelused on esimesed ÜRO egiidi all toimuvad kõnelused viimase kümne kuu jooksul. De Mistura on olnud Süüria erisaadik pea kolm aastat, kuid nüüd oli esimene kord, mil vaenupooled seisid ÜRO vahendatud kõnelustel silmast silma.

Neljapäeva alanud Genfi rahukõneluste voor on järjekorras neljas.

De Mistura kohtus kõneluste ametliku alguse eel neljapäeval eraldi nii valitsuse kui ka mässuliste delegatsiooniga.

Saadik ütles tseremoonial, et viimastel tundidel saavutati edusamme ühtse Süüria opositsiooni delegatsiooni loomises.

Genfi kõnelustele eelnes Venemaa, Türgi ja Iraani eestvedamisel toimunud Astana protsess, kus vaenupooled leppisid kokku relvarahus.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/AP-AFP-Interfax-BNSLõke ja ilm
Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil.Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil.
Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema