Presidendipaari vastuvõturõivad valmisid seto meistrite käsitööna ({{commentsTotal}})

Presidendipaari vabariigi aastapäeva vastuvõtu rõivad valmisid kahe seto meistri käsitööna.

Kõige suurem väljakutse seto riiete tegemise juures on see, et materjale ei saa minna lihtsalt poodi ostma, vaid kõik paelad, pitsid tuleb käsitsi valmis teha, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Lõppkokkuvõtes on ikkagi nii, et käid tiiru poe juures ära ja siis tuled ikkagi jälle koju tagasi ja hakkad ise tegema või siis teeb Terje (Lillmaa - toim.)," rääkis presidendipaari rõivaste valmistaja, Seto Rõiva Koda eestvedaja Margit Mehilane.

Hinnatud seto käsitöömeister ja jutuvestja Terje Lillmaa tegigi, heegeldades ja punudes esipaari riiete tarvis pea 20 meetrit pitsi, paelu ja vöid.

"Kui tuleb tavaline inimene ja ütleb, et ma tahan, siis ta ütleb, mida ta tahab, aga siin oli praegu nii, et õmbleja ütles, et on vaja. Siis ma hakkasin midagi tegema, aga siis ma ei tea, kas too sobib või mitte. Kui saan midagi tehtud, siis proovime peale, kui ei sobi, teeme uuesti," selgitas Lillmaa.

Tema veimavakast pärineb ka presidendi pluusi ehk hamõ kangas, mis on sadakond aastat tagasi kangastelgedel tehtud, nagu ka pluusi varrukad ehk hamõ käüsse kirjä. Hamõ varrukaotsad tehti aga presidendi seisusele sobivalt tumedad.

"Vanasti oli ka niimoodi, et mida tumedam kangas, mustem triip või käise ots, seda jõukam talu," selgitas Mehilane.

Nii üle kivide ja kändude valmisid presidendi abikaasale autentsed ning presidendile endale stiliseeritud seto rõivad. Viimasel oli ka oma põhjus.

"Setodel on teatavasti hõbeehted tsaarirahadest, aga kuidas siis panna kõrvuti Eesti Vabariigi ametiraha tsaarirahadega," selgitas MTÜ Seto Käsitöö Kogo eestvedaja Ingrit Kala.

Kokkuvõtvalt ütlevad naised, et kuigi nende jaoks pole vahet, kas klient on talupoeg või president, sest kvaliteet on kõigile sama, oli sedapuhku pinge ikkagi suurem.

"Tahad või ei taha, aga vastutus on ikka nii suur, et käed paneb värisema ning öösel võtab une ära ja mõtled ning tahad ikka kõige paremat," ütles Lillmaa.

Rõivaste valmimisele aitasid kaasa ka Anu Nõlvak, Age Raudsepp ning Anu Leesment.

Vaata artiklile lisatud "Aktuaalse kaamera" videost, kuidas valmisid presidendipaari rõivad.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema